PDASoft

Google Latitude najde vaše přátele
Publikováno: Pondělí, 16.02. 2009 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Jste někde venku, máte u sebe přístroj s operačním systémem a toužíte vědět, kde jsou zrovna vaši přátelé? Nyní máte možnost zjistit to díky nové funkci oblíbeného programu Google Maps nazvané Google Latitude.Google Latitude vám umožní:

    Sdělit vaši polohu – navzájem ukazovat polohu vás a vašich přátel. Aby to bylo možné, musíte se zobrazením polohy souhlasit vy i váš přítel a toho navíc musíte nejdříve pozvat prostřednictvím e-mailu nebo ho přidat ve správě Gmail účtu.

    Chránit soukromí – prostřednictvím aplikace můžete sdílení polohy zapnout, či vypnout, vaši polohu můžete také skrýt. Sdílení polohy je také možné omezit jen na určitou část vašich přátel. Informace o poloze můžete popřípadě omezit pouze na sdělení městské části apod. Pokud se obáváte o ztrátu svého soukromí, doporučujeme toto video (http://www.youtube.com/watch?v=nXmcoadcoJY).

    Používat statusy – podobně jako u komunikačních služeb typu ICQ si i zde můžete vytvořit uživatelské statusy, které budou sdělovat vaši situaci, co děláte, vaši náladu apod. Ke statusům je možné nahrát vlastní fotografie a synchronizovat je s Google Talk.

    Kontaktovat vaše přátele – můžete rychle vašim přátelům poslat SMS, napsat přes IM nebo zatelefonovat. Můžete se k nim také nechat navigovat prostřednictvím navigace a navštívit je osobně.

Osobně jsem nikdy nezkoušel žádnou z podobných lokalizačních služeb, které již existují. Google Latitude vypadá ale hodně slibně. Pravdou je, že s mojí lokalizací většina mých přátel mít problém rozhodně nebude, málokdy se vyskytuji někde jinde než u svého počítače, který není mobilní, ale co kdybych se třeba šel občas projít do parku nebo zašel do tělocvičny?

Velmi oceňuji integraci funkcí pro ochranu soukromí. Občas jsou prostě chvilky, kdy si nepřejete, aby kdokoli věděl, kde se právě nacházíte. Však to znáte – třeba potřebujete koupit tajně nějaký dárek, nebo klidně můžete být jen unavení a o ničí společnost zrovna nestojíte. Proto si myslím, že taková funkce zde místo rozhodně má.

Navíc není vaše poloha sdílena automaticky. Vaše poloha je sdílena pouze pokud se rozhodnete Latitude použít a navíc ještě pouze přátelům, které si sami určíte. Navíc i v případě, že jste si některé přátele přizvali, nemusíte jim svoji polohu sdílet neustále, i na to je pamatováno. Stačí najít profil svého konkrétního přítele a zvolit položku „Hide.“ Přátele lze dokonce zablokovat nebo nastavit sdílení pouze městské části, ale žádného podrobnějšího údaje.

Google Latitude si zcela bez pochyby najde celou řadu nejrůznějších způsobů využití. Jednoduše můžete mít přehled o členech vaši rodiny, když se pohybujete někde mimo domov. Pohybuje se váš přítel někde poblíž? Jednoduše za ním zajděte. Pozvěte kamarády, kteří zrovna projíždějí blízko vás. Ideální funkce pro rodiče, kteří chtějí mít přehled o pohybu svých dětí. Google Latitude je nejenom užitečnou a praktickou záležitostí, ale určitě je možné si s ní užít také spoustu zábavy.

Nemáte potřebně vybavený mobilní přístroj? Není problém – Google Latitude můžete stejně tak dobře využít i na každém počítači, kde si na druhou stranu užijete velkého displeje a pohodlnějšího ovládání.

Google Latitude by mělo fungovat s přístroji s operačním systémem Windows Mobile, se systémem Android (zde je ale nutné zatím počkat na update), s většinou přístrojů od BlackBerry a také se Symbianem S60. PalmOS, zdá se, podporován není. Současná verze aplikace využívá lokalizaci na základě vysílačů mobilní sítě, záleží tedy také na tom, zda tuto funkci podporuje váš operátor.


Zdroj: Jennifer Chappell pro TreoCentral.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3900