Nokia 5800 Xpress Music, známá tak pod označením Tube, je zatím posledním přírůstkem do hudební řady Xpress Music a zároveň také prvním přístrojem s dotykovým operačním systémem Symbian S60 v 5. verzi. Přečtěte si, jak se Nokii povedl útok na ostatní dotykovou konkurenci.
|
Kromě hudby je nová Nokia také jako stavěná pro prohlížení internetu, protože obsahuje velký dotykový displej s výborným rozlišením 360 x 640 bodů. Výhodou by mohla být vzhledem k podobné konkurenci také velmi rozumně nastavená cena. Na rozdíl od konkurence (HTC, E-TEN, Apple, SE, ..), která své produkty směřuje hlavně mezi pracující uživatele, si ale tuto Nokii budou kupovat spíše mladí lidé, kteří od svého přístroje požadují zábavu a styl.
Design
Nokia slibovala dobře vypadající, stylový telefon, který se postaví do čela řady Xpress Music. Obrázky, které unikly na internet ještě před samotným oficiálním představením telefonu ukazovaly zajímavě vypadající přístroj klasické konstrukce, sice možná až příliš úzký, ale s velkým dotykovým displejem. Než se mi dostal do rukou, měl jsem trochu obavy, aby nebyl moc velký a těžký. Tyto obavy byly ale zbytečné a Nokia 5800 Xpress Music je velmi dobře vyvážený telefon. Přestože rozměry jsou možná trochu větší, než bychom očekávali, díky malé tloušťce z přístroje rozhodně nebudete mít pocit, že by byl větší, než se sluší.
Tělo telefonu se skládá ze dvou odlišných druhů plastu. První, nacházející se na čelní straně a bocích je hladký a lesklý a navozuje pocit exkluzivity a vysoké ceny. Na zadní straně byl použit plast podobný gumě s matným povrchem. Díky tomu telefon nebude klouzat, ať ho položíte na jakýkoliv povrch.
Přestože plast okolo displeje nějaké otisky prstů přece jen zachytí, rozhodně to není případ displeje. Pravdou ale je, že už po prvním dni používání telefon nevypadal zrovna nejlépe a čištění se zcela nevyhnete. Konstrukce telefonu ale působí solidně, nevšiml jsem si žádných slabších či nedoléhání některých dílů.
Nokia 5800 neobsahuje žádnou numerickou, natož pak QWERTY hardwarovou klávesnici. Spolehnout se musíte na tři tlačítka pod displejem: tlačítko se zeleným sluchátkem, tlačítko s červeným sluchátek a prostřední tlačítko pro vstup do nabídky. U každého je celkem jasné, k čemu slouží, takže to zde nebudeme více rozebírat. Nad displejem se setkáme se světelným senzorem, kamerou pro videohovory a dotykovým senzorovým tlačítkem, které aktivuje multimediální nabídku a je umístěno vpravo od nápisu Xpress Music.
Na pravé straně telefonu nalezneme tlačítka pro regulaci hlasitosti, posuvné tlačítko pro vypnutí displeje a jeho zablokování a tlačítko pro spuštění fotoaparátu. Levá strana obsahuje dva sloty kryté plastovými záslepkami – jeden je určený pro paměťovou kartu microSD (součástí balení je karta s kapacitou 8 GB), druhý je pak určen pro SIM kartu. Obě karty lze tak pohodlně vyměnit i bez toho, aniž by bylo nutné sundávat zadní kryt a baterii. Zadní strana pak skrývá fotoaparát s rozlišením 3,2 megapixelu, automatickým zaostřováním a duálním LED bleskem. Čočka kamery je chráněna mírně vyvýšeným stříbrným plastovým rámečkem. Ve spodní hraně je pak uschován plastový stylus.
Zbylé prvky se nacházejí na horní straně. Jedná se o microUSB konektor, 3,5 mm audio konektor a konektor pro připojení nabíječky. Své místo si zde našlo také vypínací tlačítko, které je možné kromě své hlavní úlohy využít také pro zamknutí displeje, výměnu paměťové karty nebo změnu vyzváněcího profilu.
Celkově si vzhled i zpracování nové Nokie 5800 Xpress Music zaslouží pochvalu, výrobci se podařilo vyrobit slušivý a kvalitně zpracovaný přístroj.
Displej
Displej se již na první pohled řadí mezi špičku – je dotykový, úhlopříčka činí 3,2 palce, zobrazí více než 16 milionů barev. A pokud k tomu přičteme velmi jemné rozlišení 640 x 360 bodů, dočkáme se skutečně velmi kvalitního zobrazení. Displej má formát 16:9 a podporuje 24bitové barevné zobrazení. Mezi další zajímavé vlastnosti navíc patří čidlo přiblížení, které umí např. vypnout displej při přiblížení telefonu k tváři během hovoru nebo deaktivovat budík, pokud položíte telefon displejem dolů a polohové čidlo, které mění automaticky zobrazení podle toho, zda je telefon na šířku nebo na výšku.
Automatické otáčení displeje není žádnou žhavou novinkou, své využití si najde například při prohlížení internetu. Není také žádný problém ho vypnout v případě, že nechcete používat nebo reaguje přehnaně citlivě. Nokia použila běžný rezistivní (odporový) typ displeje, přesto jsou obrázky jasné a displej je i na slunci dobře čitelný. Displej patří mezi tužší kousky a postrádá zpětnou odezvu.
Fotoaparát
Fotoaparát nabídne rozlišení 3,2 megapixelu, duální LED blesk pro přisvícení, automatické ostření a třínásobný digitální zoom. Použita byla optika Carl Zeiss. Obrázky ukládá do formátu JPEG/ Exif. Mezi další funkce patří např. vyvážení bílé, samospoušť, nastavení kontrastu, nastavení ostrosti, citlivost na světlo, vyvážení barev atd. Kvalita fotografií se mi zdála ucházející, a to i při horším světelných podmínkách. Zde byl ale mírným zklamáním vestavěný blesk. Fotoaparát bohužel nepodporuje funkci geo-tagging, tedy přiřazení zeměpisné pozice k informacím o snímku, přestože obsahuje vestavěné GPS.
|
|
Možnosti natáčení videa jsou také velmi průměrné - telefon umí nahrávat snímky v rozlišení 640 x 480 bodů při rychlosti 30 fps. Pro natáčení je možné využít také přední kameru nad displejem - ta pořizuje klipy v rozlišení 320 x 240 bodů při rychlosti 15 fps. Video je ukládáno ve formátu MPEG-4. Pokud tedy od fotoaparátu a natáčení videa neočekáváte příliš mnoho, budete spokojeni. Svou kvalitou odpovídá ostatním přístrojům ze série Xpress Music a svou službu si určitě odvede.
Operační systém a software
Nokia 5800 Xpress Music běží na operačním systému Symbian 9.4 s prostředím S60 v páté edici. Zjednodušeně řečeno je možné říci, že se jedná o Symbian 9.3 přizpůsobený pro ovládání prostřednictvím dotykového displeje. Mezi další novinky by měla patřit přibližně o 50 – 75 % vyšší rychlost spuštěných aplikací a podpora SQL (SQL Lite).
Styl hlavního menu se oproti starším modelům příliš nezměnil, zůstala možnost si položky seřadit podle svých požadavků. Stačí stisknout prostřední hardwarové tlačítko pro vstup do nabídky, vybrat Možnosti/ Organizace a své oblíbené aplikace si např. umístit na přední pozice. To se hodí zejména proto, že na úvodní obrazovku se nyní vejdou zástupci jen čtyř programů. K několika dalším aplikacím – konkrétně k hudebnímu přehrávači, Galerii, Poště, Video centru a Internetovému prohlížeči se můžete dostat přes onu dotykovou multimediální klávesu nad displejem.
Dotyková vrstva není tak citlivá jako u přístrojů typu iPhone nebo T-Mobile G1, takže displej musíte mačkat o něco silněji. Ke spuštění aplikace je nutné na ikonku kliknout dvakrát, což mírně zdržuje.
Rolování v internetovém prohlížeči i v menu je vyřešeno opravdu špatně. Nokia totiž neintegrovala funkci rozpoznávání tahů prstů, které se u podobných přístrojů pro posunování běžně používají. Některé aplikace a funkce se naštěstí dají aktivovat rovnou z úvodní obrazovky, takže se můžete vyhnout jejich hledání v nabídce. Takže například budík spustíte kliknutím na hodiny v levém horním rohu. Kliknutí na ikonku baterie vás přenese do menu Komunikace. Kliknutím na jméno profilu zobrazíte nabídku pro jejich přepínání apod. Rychle se dostanete také do kalendáře. Delším podržením tlačítka pro vstup do menu vyvolá správce běžících programů. Telefon neobsahuje pracovní aplikace typu kancelářského editoru nebo PDF čtečky, není problém je ale jednoduše stáhnout.
|
|
Samotné menu jinak není příliš organizované, takže vedle sebe najdete hry i aplikace využívající lokalizačních služeb. V nabídce najdete dvě hry využívající akcelerometr: Bounce a Global Racing Thunder. Bohužel v případě druhé hry je ovládání docela obtížné a myslím, že u hry dlouho nevydržíte. Navíc je v současné době pro Nokii 5800 XM zatím jen málo dostupného přídavného softwaru, nicméně můžete vyzkoušet i Java aplikace (přístroj by měl být kompatibilní i s Java aplikacemi, které nejsou přizpůsobeny pro ovládání dotykovým displejem – na části displeje jsou zobrazeny ovládací prvky, které aplikace vyžaduje – ne všechny aplikace jsou ale plně kompatibilní).
Přístroj nabízí několik možností zadávání textu: stylus, trsátko, nebo psaní pomocí prstů. Použít je možné rozpoznávání psaných znaků, numerickou klávesnici i malou a velkou plnohodnotnou qwerty klávesnici.
Pojďme se v rychlosti podívat na programovou výbavu, kterou spolu s Nokií 5800 Xpress Music obdržíte: komplexní kalendář, poznámky, kalkulačku, konvertor, správce souborů, záznamník, IM klient. Z multimediální nabídky je to pak samozřejmě hudební přehrávač, stereofonní FM rádio s RDS, Galerie, RealPlayer, program na práci s podcasty a Music Store pro nákup hudby.
Pokračování zítra...
Zdroj: Cosmin Vasile pro softpedia.com