PDASoft

GSM verze Palmu Pré  První obrázky a informace
Publikováno: Středa, 18.02. 2009 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Návštěvníci barcelonského GSM World Gongresu měli možnost shlédnout první ukázkové modely Palm Pré určeného pro evropské GSM sítě. Zveřejněno bylo také nové video tohoto zajímavého produktu a informace o tom, že Palm Pré získá podporu Adobe Flash.Celý mobilní svět se nyní soustředí na Barcelonu, kde si vedle mnoha jiných velmi zajímavých modelů odbyla premiéru i GSM verze Palmu Pré.

Jak si můžete všimnout hned z první fotografie, slot pro SIM kartu se nachází pod baterií a podporuje GSM operátory, na rozdíl od CDMA verze, kterou snad někdy v květnu nebo červnu začne prodávat v USA operátor Sprint.

Přestože mnoho lidí doufalo, že Palm oznámí také operátora, u kterého se začne Pré prodávat (velmi často se neoficiálně hovořilo o Vodafone), v této oblasti zatím k žádné změně nedošlo. Na druhou stranu již podle fotografie, na které se nachází Pré právě se SIM kartou od Vodafonu je velmi pravděpodobné, že se evropským partnerem stane právě tento operátor.

Zhruba ve stejnou dobu Palm uveřejnil nové videa, na kterém si můžeme prohlédnout, jak by typický uživatel Palmu Pré mohl zahajovat svůj den pohledem do kalendáře: podívá se na aktuální předpověď, došlé e-maily a SMS zprávy a projde si naplánované schůzky. Doporučuji se na video podívat, je na něm několik funkcí, které dříve nebylo možno jinde shlédnout. Mimo jiné se jedná o:

  • integrovanou předpověď počasí v kalendáři
  • integrovaný pracovní i osobní kalendář (např. z FaceBooku)
  • použití „akordeonu“ pro zobrazení volného času v kalendáři
  • podpora funkce táhni a pusť v kalendáři
  • Detaily schůzky s časem a datem, místem, opakováním, alarme, účastníky + indikací případné neúčastni některého z nich (samozřejmostí je přímý přístup do kontaktů) + setkáme se s on-line statusem?
  • Přímá podpora G-Talk
  • Univerzální vyhledávací funkce je provázána i na katalog aplikací a MP3 na Amazon.com
  • Rozšířené funkce webového prohlížeče s funkcí přidání stránky do launcheru nebo sdílením
  • Automatické nabízení kontaktů při odesílání pošty

Věřím, že vás nový webOS dokáže stejně jako mě zaujmout pokaždé, když vidíme nějaké nové funkce, více a více. A nadšení z nového systému jistě pomůže i fakt, že Pré je osazeno výborným a velkým displejem spolu s výsuvnou klávesnicí.

Palm Pré nabídne i Adobe Flash

Další informací do skládanky s názvem Palm Pré, kterou přispěl GSMA Mobile World Congress je oznámení Adobe Systems o připojení Palmu k Open Screen Projectu. A o co že se jedná? O iniciativu napříč počítači, mobilními telefony a např. i televizory se snahou přinést plnohodnotnou podporu internetového surfování s výhodami Adobe Flash. Právě tento projekt pomůže Palmu získat podporu Adobe Flash Player pro svůj webOS.

Již tak dost bohaté možnosti, které webOS nabídne dokáže ještě Adobe Flash značně rozšířit o množství zajímavé, na Flashi založeného webového obsahu. Jedinou špatnou zprávou tak je, že sám Adobe počítá se zpřístupněním Flash Playeru pro chytré telefony až koncem roku 2009, takže se ho téměř jistě nedočkáme ihned po uvedení Pré na trh.

O'Reilly Media a Palm zveřejnili první oficiální zdroje pro webOS programování

Mezi další informace, které Palm v Barceloně oznámil patří i skutečnost, že spolu s nakladatelstvím O’Reilly Media pracuje na vytvoření prvního informačního (knihy) zdroje pro zájemce o programování webOS aplikací. Kniha ponese název Rough Cuts, hlavní podíl na ní ponese viceprezident Palmu a zároveň vedoucí softwarového vývoje Mitch Allen a členové jeho týmu a bude se zabývat vývojem aplikací v Java Scriptu v pracovním prostředí Palm Mojo.

První kapitola knihy Rought Cuts je nyní volně dostupná na portálu Palm Developer Network stejně jako na webových stránkách O’Reilly. Programátoři se zde dozvědí jak vyvíjet aplikace pro webOS a mohou si knihu číst on-line nebo stáhnout v PDF. Samozřejmostí je také možnost přispět do diskuse o knize i technologiích. Kompletní kniha se na trh dostane po vydání Mojo – originálního vývojového prostředí (SDK) od Palmu určeného pro webOS.

Palm Pré mezi celebrity

Díky reklamě v magazínu US Weekly jsme se dozvěděli, že Palm Pre bude jednou ze součástí „taštičky lahůdek“ za 5600 USD, kterou obdrží všichni nominovaní na IFC 2009 Spirit Award, mezi které patří i Anne Hathaway nominovaná za nejlepší ženský výkon za roli ve filmu „Rachel se vdává.“ Nicméně spíše než toto je zajímavá informace, která uvádí, že Palm Pre bude dostupný v červenci, což je později, než doufá většina zájemců a fanoušků...


Zdroj: Andrew pro Treonauts.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3904