PDASoft

Nokia 5800 Xpress Music první dotykový Symbian S60 II.
Publikováno: Čtvrtek, 19.02. 2009 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Nokia 5800 Xpress Music, známá tak pod označením Tube, je zatím posledním přírůstkem do hudební řady Xpress Music a zároveň také prvním přístrojem s dotykovým operačním systémem Symbian S60 v 5. verzi. Přečtěte si, jak se Nokii povedl útok na ostatní dotykovou konkurenci.Komunikace

Nokia 5800 XpressMusic je čtyřpásmový GSM (850/ 900/ 1800/ 1900 MHz) přístroj, chybět dnes nesmí ani HSDPA 900/ 2100 MHz (3,6 Mbps), a dále ani GPRS (100 kbps), EDGE (296 kbps), HSCSD (57,6 kbps) a Wi-Fi 802.11 b/g (s podporou technologie UPnP).

Bohužel se ale nikde na úvodní obrazovce nenachází přímý přístup k Wi-Fi. Místo toho musíte využít zkratku vedoucí přes ikonku baterie a nabídku Připojení. Pokud se chcete připojit na internet, musíte nejdříve vybrat, zda to bude přes EDGE, Wi-Fi nebo 3G, což musíte udělat přes Menu - Nástroje - Nastavení - Připojení.

Telefon obsahuje také vestavěný GPS přijímač, který spolupracuje s aplikací Nokia Mapy. Měl jsem možnost navigaci otestovat několikrát a můžu říci, že čip vestavěný v Nokii 5800 patří k těm rychlejším. Navíc nechybí ani podpora funkce aGPS, díky které probíhá celá operace ještě rychleji. Samozřejmě že na volném prostranství proběhne zaměření rychleji než v zástavbě nebo uvnitř budovy.

Mezi další komunikační prostředky patří vestavěné Bluetooth 2.0 s podporou A2DP i EDR a microUSB konektor pro synchronizaci s počítačem (telefon se bohužel nedobíjí). Bluetooth dosahuje průměrných rychlostí – 116 kB/s při odesílání souborů a 130 kB/s při přijímání souborů.

Co se týče zpráv, nabídne telefon kompletní možnou výbavu – tedy SMS, MMS, e-maily i IM klienta. Ten podporuje protokoly POP3, SMTP a IMAP4. Nakonfigurovat si můžete více účtů, stahovat lze pouze hlavičky nebo celé zprávy a nechybí podpora příloh. Díky virtuální QWERTY klávesnici je možné psát docela rychle.

Telefon se může pochlubit velmi dobrým příjmem signálu a také velmi kvalitní a hlasitou reprodukcí zvuku. Vibrace se mohou pochlubit průměrnou intenzitou. Zvuková upozornění tedy rozhodně nebudete muset nastavovat na nejvyšší úroveň.

Procesor a paměť

Nokia 5800 Xpress Music obsahuje procesor ARM11 CPU na frekvenci 369 MHz. Během testování jsem nepozoroval žádné prodlevy nebo sekání aplikací.

Procesor doplňuje 81 MB interní paměti plus 128 MB paměti operační.

Součástí balení telefonu je paměťová karta microSD o kapacitě 8 GB. Kromě toho jsou ale podporovány i paměťové karty s kapacitou až 16 GB.

Multimédia

Hudební série Xpress Music vznikla zejména kvůli multimédiím, přesněji kvůli poslechu hudby, a Nokia 5800 není žádnou výjimkou. Dostanete kompletní multimediální výbavu, kterou si můžete představit, navíc ve špičkové kvalitě. Oblíbíte si hudební přehrávač, které podporuje formáty AAC, AAC+, eAAC+, MP3 a WAV a nechybí ani ekvalizér (módy Bass booster, Klasik, Jazz, Pop, Rock a Základní). Hudební soubory jsou automaticky tříděny dle interpreta, žánru a alba.

Integrované stereofonní FM rádio podporuje RDS, zvládne uložit až 50 stanic a využít můžete také speciální funkci Visual Radio. Mezi jeho charakteristiky patří velmi dobrý příjem a průměrná kvalita zvuku. Dá se o něm ve zkratce říci to samé, jako o hudebním přehrávači – svou kvalitou je výše než zbytek Xpress Music přístrojů. Díky Bluetooth 2.0 a A2DP můžete použít pro poslech také bezdrátová sluchátka.

Vestavěný 3,5 mm audio jack umožní použít místo dodávaných sluchátek jakákoli libovolná vlastní. A protože je součástí balení také adaptér AD-54, nepřijdete ani o funkci dálkového ovládání.

V telefonu chybí aplikace pro přehrávání YouTube videí, běžné klipy si ale můžete pustit v Real Playeru. V klipu se můžete pohybovat vpřed i vzad, můžete ho pozastavit nebo přehrávat přes celý displej. Kvalita je díky displeji opravdu výborná. V telefonu dostanete na ukázku videoklip Thievery Corporation a upoutávku na film Batman – Temný rytíř

Baterie

Li-Ion baterie BL-5J s kapacitou 1320 mAh by měla vydržet podle výrobce až 406 hodin v pohotovostním režimu nebo 9 hodin hovoru. Osobně můžu potvrdit velmi dlouhou výdrž, doba hovoru by mohla v praxi činit až 6 hodin.

Závěr

Nejdříve jsem byl novým dotykovým rozhraním Nokie 5800 Xpress Music příjemně potěšen, zhruba po dvou dnech používání jsem si ale začínal uvědomovat, že by si operační systém přeci jen zasloužil ještě nějaký ten vývoj. Pokud se Nokia chce v oblasti dotykových telefonů prosadit, bude muset přijít ještě něčím o něco lepším než je Nokia 5800 Xpress Music.

Co se nám líbilo:

Kromě parádního displeje s úhlopříčkou 3,2 palce a HSDPA jsme uvítali také další výbavu v podobě Wi-Fi, skvělého GPS přijímače a aplikace Nokia Mapy, 8 GB paměťovou kartu v balení, TV-OUT, standardní audio výstup, skvělou kvalitu přehrávané hudby a také nízkou cenu.

Co se nám nelíbilo:

Bohužel je to jedna z nejdůležitějších vlastností celého přístroje – nové dotykové ovládací rozhraní. Vypadá, jako by bylo teprve ve fázi testování a nenabízí příliš mnoho funkcí. Pak nám také chyběli pracovně orientované funkce – přestože se jedná o hudební telefon, např. Možnost čtení PDF souborů by jistě uvítal i nejeden mladší uživatel.

Dodávané příslušenství:

 • Headset + hudební adaptér
 • Li-Ion baterie BL-5J s kapacitou 1320 mAh
 • Nabíječka AC-8
 • Video-out kabel CA-75U
 • Propojovací kabel CA-101
 • 8 GB microSDHC karta MU-43
 • Pouzdro CP-305
 • Stojánek DT-29
 • Stylus CP-306
 • Trsátko
 • Uživatelské manuály
 • Mini DVD


Zdroj: Cosmin Vasile pro softpedia.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3906