PDASoft

Azingo Mobile 2.0 - Další mobilní operační systém?
Publikováno: Pátek, 20.02. 2009 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Azingo Mobile 2.0 je další z celé řady mobilních operačních systémů, který se přesvědčí upoutat a zejména získat co nejvíce uživatelů. Zajímavé je, že si tento systém vybral pro některé své přístroje operátor Vodafone.Za celým projektem Azingo Mobile stojí společnost Open Mobile OS a je kompletně založen na Linuxové platformě. Součástí systému je Azingo Browser, Azingo Web Runtime, Azingo Application Suite a Azingo Active Homescreen.

Azingo Mobile 2.0 nabízí plně grafické uživatelské rozhraní přizpůsobené pro ovládání prsty a webové widgety, které zvládnou pokrývat celou řadu specifických činností včetně telefonování, zpráv, multimédií nebo lokalizačních služeb. Azingo Mobile bude s více podrobnostmi představen na akci Mobile World Congress v Barceloně od 16. do 19. února 2009.

„Jsme potěšení, že můžeme přinést nový operační systém s plně dotykovým ovládáním a bohatými možnostmi využívání internetové konektivity,“ řekl Mahesh Veerina, ředitel Azingo. „Operační systém Azingo a vývojové prostředí umožní operátorům a výrobcům přístrojů vytvářet přístroje přizpůsobené přesným požadavkům s bohatými možnostmi využívání internetu a konzistentním uživatelským rozhraním napříč jejich produktovými portfolii."

„Azingo ukazuje svou vedoucí roli mezi otevřenými mobilními platformami, protože na trh přináší plně dotykové uživatelské rozhraní pro mobilní přístroje,“ říká Morgan Gillis, výkonný ředitel uskupení LiMo. „Bohaté web runtime prostředí a vývojový balíček bude základem stabilizace LiMo vývojářského uskupení LiMo."

Azingo Mobile 2.0 obsahuje veškeré prostředky (software, vývojové prostředí, dokumentaci i výukové materiály) pro úspěšný komerční rozjezd a rozšíření nové mobilní platformy. Platforma je založena na implementaci LiMo Foundation R1 Reference Implementation, která dovoluje velmi dobré možnosti přizpůsobení si celého systému vlastním požadavkům, což uvítají především mobilní operátoři. Licence na Azingo Mobile 2.0 bude obsahovat Azingo Browser, Azingo Web Runtime, Azingo Active Homescreen a Azingo Application Suite.

Azingo Mobile Browser je komplexní internetový prohlížeč pro mobilní telefony založený na WebKitu. Nabídnout by měl vysoký výkon a pokročilé možnosti známé z běžných počítačů jako je podpora záložek, cookies, historie, záložky, zabezpečení, pokročilá navigace ve stránce, multimediální pluginy a obsahovat by měl dokonce také integrovanou podporu Adobe Flash Lite.

Azingo Web Runtime je opět na WebKitu založená technologie, která umožní instalovat a provozovat webové aplikace (widgety) na celé řadě mobilních platforem. Díky tomu budou moci vývojáři připravovat programy na celé řadě již známých platforem, mezi které patří Ajax, HTMl, JavaScript nebo CSS. Web Runtime se chová jako nativní Web 2.0 aplikace a může využívat API rozhraní pro přístup k funkcím konkrétního mobilního přístroje.

Azingo Active Homescreen radikálně rozšiřuje schopnosti pohotovostních obrazovek mobilních zařízení. K tomu využívá zejména možnost přidávat a organizovat nejrůznější moduly, které zvládnou spravovat množství on-line informací z internetu a rychle a pohodlně je zpřístupňovat. Snahou bylo pohotovostní obrazovku co nejvíce přiblížit běžným uživatelům a naučit je využívat jejich možností, proto nebude chybět podpora jednoduchého ovládání, funkce táhni a pusť, různých zkratek, složek a miniaplikací. Rovněž by zde neměla chybět rychlá možnost přístupu k webu, flash lite aplikacím, kontaktům, fotografiím, hudbě nebo zprávám.

Azingo Applications Suite je dostupný pro všechny mobilní linuxové platformy. Balíček obsahuje následující aplikace: Azingo Mobile Entertainment, Azingo Mobile Productivity, Azingo Mobile Communications a Azingo Mobile System Applications.

  • Azingo Mobile Entertainment obsahuje hudební přehrávač, přehrávač videa, obsluhu fotoaparátu a fotogralerii.

  • Azingo Mobile Productivity přináší kompletní nabídku PIM aplikací – kontakty, kalendář, úkoly, poznámky, kalkulačku a budík.

  • Azingo Mobile Communications nabídne telefonování, seznam hovorů, SMS, MMS a e-mail.

  • Azingo Mobile System Applications pak přinese pohotovostní obrazovku, hlavní menu, nastavení, správce aplikací a připojení a správce souborů.


Zdroj: Shaun pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3908