PDASoft

Resco software a webOS?
Publikováno: Pondělí, 23.02. 2009 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Jan Slodicka ze známé vývojářské společnosti Resco odpověděl serveru PDA 24/7 na několik otázek ohledně Resca a potenciálním vývoji aplikací pro webOS. Pojďme se na ně společně podívat.1) Jaké jsou vaše první dojmy a pocity z nového webOS a první přístroje, který jej používá, Palmu Pre?

Smíšené – pravděpodobně jako u většiny PalmOS vývojářů. Na první pohled velmi zajímavý přístroj, který má potenciál prosadit se na dnešním trhu, na druhou stranu chybějící zpětná kompatibilita s existující platformou.

2) Plánujete vyvíjet software pro tuto platformu, případně můžeme se těšit na nějaký váš již existující software, který na ni bude přenesen?

Mohu odpovídat pouze za Palm OS divizi společnosti Resco.

Veškeré naše softwarové tituly jsou dost náročné a není výjimkou, že potřebují přímý přístup k systémovým prostředkům. Zatím si nedokážu dost dobře představit, jak komplexní software je možné vytvořit pod webOS/ JavaScriptem a HTML.

Navíc každý náš titul znamenal obrovské investice v podobě vývojářského času.

To jde proti dnešním trendům:

  • Na trh přicházejí stále vybavenější přístroje, které nepotřebují tolik přídavného softwaru.

  • Smartphony se stávají masovou záležitostí. Ale více uživatelů bohužel neznamená větší poptávku po softwaru.

  • Vývojové cykly se neustále zkracují.

  • Stále více se rozšiřuje koncept šíření aplikací prostřednictvím katalogů přístupných přímo z každého přístroje. Tím se mění celý způsob distribuce softwaru. Tím vzniká menší okruh oblíbených aplikací, které si navíc mohou dolovit nižší cenu, tím vzniká tlak na další, méně úspěšné aplikace.

Ale abych se vrátil k vaší otázce. Pravděpodobně žádný náš software převádět nebudeme. Ono to ve skutečnosti ani není možné – museli bychom ho napsat zcela od začátku. A abych byl upřímný, dokáži si představit jistější způsoby, jak vydělat peníze.

3) Vrací se podle vás Palm díky modelu Pre zpět do hry?

Rozhodně mu dávám dobré šance, řekl bych tak 2:1. Možná i větší, pokud bude vše fungovat tak, jak bylo představeno. Zatím ale neexistují žádné testy, takže těžko soudit.

Stále bych byl na toto téma raději opatrný.

Abych byl upřímný, myslím si, že už nikdy nezískají zpět své výsadní postavení. Mohli by se ale stát důležitým hráčem a konkurovat iPhonu, Symbianu nebo Androidu.

Záměrně jsem nezmínil WM a BlackBerry, ty totiž patří spíše do firemního prostředí než výše zmíněné platformy, orientující se spíše na koncové uživatele, na zábavu.


Zdroj: Shaun pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3912