Google Android všestranný operační systém
Publikováno: Úterý, 24.02. 2009 - 00:00:00 Téma: Software Android
|
Když poprvé Google a jeho partneři uveřejnili plány na vývoj operačního systému Android, prezentovali ho jako platformu pro mobilní telefony. Jak se postupem času ale ukazuje, jeho potenciál je značně větší a kromě mobilních telefonů se s ním brzy začneme setkávat také v celé řadě jiných oblastí.
|
Systém Google Android byl dokončen v loňském roce a první přístroj, na který byl nasazen – T-Mobile G1 si již můžeme také nějakou dobu koupit. Další přístroje s tímto systémem jsou navíc na cestě. Zanedlouho se ale s Androidem budeme moci setkat i na jiných zařízeních, než jsou jen mobilní telefony.
Stačí se podívat kupříkladu na společnost Touch Revolution. Za celou společností stojí Mark Hamblin, tedy člověk, který stál i u zrodu dotykového displeje pro Apple iPhone. Společnost připravuje univerzální dálkové ovládání s dotykovým displejem a domácí telefon rovněž vybavený dotykovým ovládáním poháněné právě operačním systémem Google Android. To ale není vše, Hamblinova společnost pracuje dále také na dotykových jídelních lístcích pro restaurace, lékařských přístrojích nebo na rodinném kuchyňském počítači, který budou rodinní členové využívat např. pro předávání vzkazů. Všechny tyto přístroje budou mít jednu společnou věc – tedy operační systém Google Android.
A to není vše...
Z narůstajícího šíření Androidu má radost především Google a také výrobci čipsetů jako Qualcomm a Texas Instruments, kteří investovali do vývoje a nyní očekávají příjmy z rostoucích odbytů. Radost ze současné situace nebude mít ovšem Microsoft, pro který to znamená odliv potenciálních příležitostí k uplatnění se a potažmo i zákazníků.
Čeho se tedy od Androidu ještě můžeme dočkat? Mnoho výrobců chystá internetová zařízení typu MID, očekávat se dají i přístroje typu netbook. Dočkat bychom se mohli již na veletrhu GSMA Mobile World Congress, který se již tento měsíc koná v Barceloně.
„Před devíti měsíci o Androidu mnoho lidí pochybovalo,“ říká John Bruggeman ze společnosti WindRiver Systems, která poskytuje konzultační služby několika asijským výrobcům hardwaru. „Nyní zahajují vývoj výrobků, u kterých se nepočítá s použitím Windows,“ dodává Bruggeman, který ovšem odmítá prozradit konkrétní jména společností, které s Androidem ve svém portfoliu počítají.
Microsoft se rozšiřující se poptávkou po Androidu, freewarovém systému založeném na Linuxu, příliš neznepokojuje. Ve svém prohlášení naopak oznámil, že vítá každou příležitost, kdy se může utkat s ostatními. Pokračuje tím, že lidé dávají přednost známému prostředí, kompatibilitě a jednoduchému ovládání, které Windows poskytují.
Připraven pro nejrůznější přístroje
Výhodou Androidu je určitě také jeho univerzálnost – využití kromě výše zmíněných přístrojů najde např. i v digitálních fotorámečcích. Tedy v oblastech, kde má Microsoft minimální nebo zcela žádnou pozici. Proto by výrobci mohli vycítit svoji příležitost i zde. Prodeje klasických počítačů klesají, proto je zřejmé, že výrobci budou hledat příležitost pro odbyt i v alternativních oblastech svého působení.
Výrobci, kteří spolupracují s Texas Instruments slibují, že se v několika příštích měsících setkáme také s multimediálními a hudebními přehrávači. Stejně tak konkurence v podobě Qualcommu a na něho napojených společností nezahálí, zde se vedle již zmíněných multimediálních zařízení pracuje např. na miniaturních tabletech, kterých bychom se měli dočkat koncem roku 2009 nebo na začátku roku 2010.
Sám Google o plánech na použití Androidu mimo oblast mobilních telefonů nehovoří. Jak říká Andy Rubin, který je odpovědný za oblast mobilních telefonů, tak právě telefony a vývojáři aplikací pro ně, se dočkají od Google největší podpory. Jak jsme si ale mohli všimnout, pro výrobce a vývojáře jiných typů zařízení to zase tokový problém není. Android počítá s ovládáním prostřednictvím velkých, zejména dotykových displejů a je připraven pro běh na nejrůznějších hardwarových prostředcích, aniž by potřeboval výraznější modifikace. Nezávislý softwarový analitik Bill Hughes na adresu Androidu říká: „Nevidím nic, co by mohlo Google Android jakkoli limitovat.“
Konkurence pro Linux
Flexibilita znamená úspory. Výrobci mohou ušetřit například při výběru hardwarových komponent. Také samotný operační systém je zdarma, na rozdíl od softwaru od Microsoftu, který je licencovaný.
A postupně budou padat i bariéry, které od Androidu odrazovaly samotné uživatele. Společnost DataViz chystá aplikaci, která umožní na Androidu otevírat, editovat i odesílat soubory Microsoft Wordu, Excelu a PowerPointu. Chybět nebude ani synchronizace elektronické pošty mezi Androidem a Outlookem. „Android nabízí skutečně velký potenciál,“ dodává produktový manažer DataViz Ilya Eliashevsky.
A tomto potenciálu svědčí také to, že Android se může stát výraznou konkurencí také Linuxu. Vždyť za Androidem stojí také Intel, který má sice svou vlastní platformu založenou na Linuxu – Moblin – která je určená pro MID zařízení s procesorem Intel Atom, nikde ale není řečeno, že Android nevyužije. Výkonný ředitel společnosti Good OS David Liu dokonce plánuje zkombinování těchto dvou platforem.
A proč by se nakonec nemohl usadit i v oblastech, kde se již podařilo usadit Microsoftu? Hughes říká, že lidem často stačí ke změně operačního systému velmi málo. A pokud by přístroje s Androidem dokázaly zachovat jednoduchost a nízkou cenu, mohly by se dít zajímavé věci..
Zdroj: Olga Kharif pro Business Week
|