PDASoft

TealOS  aneb webOS i na starších Palmech
Publikováno: Pondělí, 23.03. 2009 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


TealOS je velmi zajímavý launcher pro práci s aplikacemi, která dodá vašemu Palmu zajímavou možnost „multitaskingu.“ Zároveň se také jedná o elegantní způsob, jak si pohodlně a hlavně již nyní, vyzkoušet některé možnosti a funkce připravovaného operačního systému webOS.



TealOS emuluje základní uživatelské rozhraní a některé jeho funkce nového webOS použitého na Palmu Pré: jednotlivé aplikace dokáže zobrazit jako karty, ty je možné tahem prstu deaktivovat, prostředí programu působí velmi moderně a stylově a nechybí ani „vlna“ pro rychlé spouštění aplikací. Mnoho vlastností webOS ale samozřejmě chybí: nesetkáte se se skutečným multitaskingem, synergií či univerzálním vyhledáváním.

Úvodní obrazovka

Domovská obrazovka je od té klasické, se kterou se můžeme na dnešních palmech setkat, dost odlišná. Místo aplikace telefon (která je stále výchozí po ukončení hovoru) vidíme pohled na tři karty (aplikace) – jedna jako výchozí, kterou vidíme celou, ze zbývajících dvou vidíme jen část. Tyto karty reprezentuje jednotlivé spuštěné aplikace (může jich být více než tři) a pohybovat se mezi nimi lze tahy prstů (či stylusu) do stran nebo pomocí D-PADu.

Stisknutím směru dolů na D-PADu či stažením kartičky dolů pomocí dotykového displeje aktivujete režim, ve kterém můžete změnit pořadí karet. Do normálního režimu se TealOS uvede akcí přesně opačnou. V běžném režimu se stiskem prostředního tlačítka D-PADu nebo kliknutím na displej aplikace spustí a otevře přes celou obrazovku. Vytažením kartičky směrem vzhůru „vyhodíte“ kartu pryč, nicméně nedojde k uzavření aplikace (přesně tak, jak to bude i u webOS). Práce s kartičkami není tak rychlá, jak můžeme vidět na videích z webOS, nicméně zde program nejspíše naráží na limity operačního systému i hardwaru přístrojů.

Každá z kartiček je náhledem na aplikaci, která byla spuštěna. Protože jsou některé aplikace otevírány automaticky, není potřeba mít jejich zástupce mezi kartami. Příkladem může být PalmRevolt, který mám nastaven tak, aby měnil vzhled prostředí aplikací automaticky po spuštění. Dále s ním nijak nepracuji, proto nepotřebuji, aby jeho karta zabírala místo mezi ostatními. Takže ho buď můžu ručně vyřadit vytažením vzhůru nebo zařadit do nabídky „Card Exceptions“ v menu a poté se již nebude jeho karta zobrazovat.

Pod náhledy karet se nachází lišta rychlého spuštění. Ikona úplně vpravo je vyhrazena pro přechod do launcheru aplikací, funkce dalších čtyř ikon je možné změnit. To je obzvláště užitečné pro případ, že by se některá ze zde zobrazených aplikací překrývala s nastavením hardwarových tlačítek.

Launcher aplikací

Launcher aplikacíLauncher aplikací je velmi podobný tomu standardnímu v Palm OS, ovšem je oděný do modernějšího kabátku. Je trochu škoda, že i zde se zobrazuje lišta pro rychlé spuštění a trochu zbytečně zabírá prostor celého řádku. Pohybem nahoru a dolů se posunujeme v seznamu aplikací, pohyby do stran se přepínáme mezi jednotlivými kategoriemi, do kterých lze programy rozdělit.

Pro spuštění konkrétní aplikace pomocí D-PAD je nutné stisknout středové tlačítko, což automaticky zvýrazní aplikaci vlevo nahoře. Poté si můžete vybrat tu, kterou chcete spustit a opět potvrdíte stiskem D-PADu. Rychleji lze celou akci zvládnout přes displej.

Wave launcher

Poslední funkcí TealOS je Wave Launcher, který vám umožní z jakékoli aplikace rychlý skok do jedné z pěti přednastavených oblíbených aplikací bez nutnosti návratu na úvodní obrazovku. Aktivace je jednoduchá – stylusem či prstem táhnete od spodní hrany displeje směrem vzhůru.

Stejně jako v liště rychlého spuštění si můžete i zde aplikace přizpůsobit přes menu. Použití wave launcheru si vyžádá chvíli zkoušení, než se vám ho podaří bezchybně ovládat.

Posledním způsobem, jak prostřednictvím TealOS rychle aktivovat nějaké aplikace je tažení z levého horního rohu do pravého a naopak. Takto se lze přepínat mezi aplikacemi, jejichž karty jsou otevřeny nalevo, resp. napravo od té, kterou právě používáte. Toto gesto je asi nejnáročnější na správné provedení. Efektivita tohoto i dalších gest vychází z fyzických omezení použitých displejů dnešních Palmů, takže zejména používání prstů pro gesta si většinou vyžaduje určitou dobu cvičení.

Závěr

Osobně jsem příliš zvyklý na používání hardwarových tlačítek, abych nastavil TealOS jako defaultní launcher a nakonec jsem o registraci aplikace ani neuvažoval, ale rozhodně jsem byl z jejích možností ohromen. Když už nic jiného, získáte možnost vyzkoušet si ovládání a chování webOS, na což bychom si museli jinak ještě nějakou dobu počkat. Z mých zkušeností se ale obávám, že chybějící D-PAD bude docela zásadním nedostatkem Palmu Pré, protože ovládání TealOS právě prostřednictvím hardwarových tlačítek bylo pohodlnější než používání dotykového displeje.


Kategorie Launcher
Výrobce TealPoint
Licence Komerční
Verze 1.20b
Nároky Palm OS 5.0
Cena 14,95 U$
Download tealos.zip - 1,8 MB
Hodnocení * * * * *


Zdroj: Andre Kibbe pro TreoCentral.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3961