PDASoft

Panoramic BlackJack pro Windows Mobile
Publikováno: Pondělí, 04.05. 2009 - 00:00:00
Téma: Počítačové hry pro PalmOS & Pocket PC


Po shlédnutí filmu „21“ o studentech, kteří se rozhodli si na studium na vysoké škole vydělávat prostřednictvím karetních her, jsem dostal neskutečnou chuť si opět zahrát! Během dospívání jsem nebyl žádným velkým hráčem, ale když už se naskytla příležitost si zahrát, užil jsem si to. A právě BlackJack, který je tématem dnešního článku, jsem hrál nejradši.BlackJack je jednoduchá hra, ale vyžaduje určité znalosti a schopnosti, aby jste vyhrávali! Někdy ale stačí i trocha štěstí. Bavit se ale budete zaručeně.

V nabídce na TreoCentral jsem našel hru BlackJack od společnosti Panoramic, a protože se mi zalíbila, rozhodl jsem se, že o ní připravím podrobnější článek.

Nastavení a funkce

Hru jsem testoval na Treu Pro a instalace nemohla být jednodušší – z internetu jsem do PC stáhl instalační EXE soubor, který jsem spustil a nainstaloval do telefonu. Pak mi již nic nebránilo ve hraní.

Panoramic BlackJack přináší kasíno do vašeho PDA či telefonu se systémem Windows Mobile. Je vhodný pro hráče na různých úrovních, ať již se chce zlepšovat ve svých karetních dovednostech či si jen užít trochu oddechu.

Zde si můžete přečíst seznam inzerovaných hlavních vlastností:

  • Klasická karetní hra BlackJack
  • Výborná realistická grafika
  • Možnosti počítání karet
  • Autentické zvukové efekty
  • Ukládání nejlepších dosažených výsledků
  • Automatické ukládání hry při přerušení
  • Hit, Stand, Double, Surrender, Dělení a Pojištění
  • Výukový mód zobrazující základní strategie
  • Tři úrovně obtížnosti

Panoramic BlackJack můžete ovládat pomocí stylusu nebo navigačního tlačítka. Více si ale hru užijete při ovládání pomocí dotykového pera, protože je to rychlejší a zábavnější. Základní pravidla hry

Krátký úvod pro ty, co ještě BlackJack nehráli. Dealer (krupiér) rozdá každému hráči 2 karty, typicky jednu lícem dolů a druhou lícem nahoru, takže každý vidí hodnotu vrchní karty. Cílem je dostat se co nejblíže k hodnotě 21, ale ne nad. Číselné karty si nechávají svou hodnotu – tedy 2 až 10. Eso může mít podle potřeby hodnotu 1 nebo 11. Ostatní karty jsou za 10. Hra obsahuje všechny možné herní strategie.

Pokud nemáte v součtu 21 nebo nejste tak blízko, aby jste byli spokojeni, můžete požádat dealera o další kartu, kterou obdrží lícem nahoru. Pokud máte v součtu karet více než 21, prohrál jste a končíte. Pokud jste blízko 21, ale stále by jste na tom chtěli bít lépe, můžete požádat o další kartu. Pokud jste se svým výsledkem spokojeni, dealer vezme svoje karty, aby se dostal co nejblíže k 21. Pokud má k 21 blíže dealer, vyhrál. A opačně – pokud máte blíže vy, stáváte se vítězem. V pravidlech je ještě několik dalších lahůdek, ale osobně mám rád hraji co nejjednodušeji.

Pokud by jste potřebovali více informací o hře, jako jsou pravidla nebo instrukce, můžete nahlédnout do výborně zpracované nápovědy přímo ve hře.

Jdeme na to!

Nyní by jste měli být dostatečně připraveni na to, abychom se mohli pustit do samotného hraní!

Při startu nové hry každý obdrží 10 tisíc dolarů v žetonech v hodnotách od 50 do 500 dolarů. Vsadit můžete jakoukoli hodnotu, kterou ze svých žetonů poskládáte, nikdy ale více, než kolik máte. Jasné, ne? Nyní musí každý vsadit, až poté se rozdají karty. Existující sázky můžete zvyšovat, pokud ale chcete sázku snížit, musíte ve hře stisknout tlačítko „Reset.“ Stejně jako ve skutečném BlackJacku můžete po rozdání karet zvolit jeden z následujících postupů – táhnout další kartu, přestat hrát, zdvojnásobit sázku, vzdát se, rozdělit karty nebo koupit pojištění.

Jak můžete vidět na obrázku, vsadil jsem 50 dolarů a obdržel 2 karty s celkovým součtem 15. Skutečně nemám rád, když obdržím 15! Tato hodnota je totiž tak nějak uprostřed – existuje hodně karet, které vás k 21 přiblíží, ale mnoho vás již také dostane přes. Podle obecných pravidel by jste ale ještě při 15 měli táhnout další kartu. Nakonec jsme táhl jsem další kartu a prohrál jsem.

Program automaticky nechává do další hry nastavenu stejnou sázku jako při hře předchozí. Sázku pak samozřejmě můžete podle libosti (a vaší aktuální situace) zvýšit či snížit. Jako správný hráč při hazardních hrách miluji riziko. Alespoň na svém telefonu. Takže jsem zvyšoval sázky a brzy se dostal na mizinu. Jedním ze způsobů, jak to zjistíte, jsou také velmi dobře zpracované zvukové reakce publika, které odpovídají tomu, jak hrajete. Jiné odezvy se tak dočkáte, pokud se vám daří a zcela jiné, pokud je tomu naopak.

Úrovně obtížnosti

Hrát je možné v několika úrovních obtížnosti. To je výhodné zejména pokud jste začínajícím hráčem, který se postupně zlepšuje a seznamuje s jednotlivými pravidly a herními postupy. Po určité době jistě začnete mít pocit, že na této úrovni jste dobří a jednoduše začnete hrát na vyšší, obtížnější.

Například v nejjednodušším módu se hraje pouze na jedné desce, BlackJack platí 2 ku 1, dealer hraje další kartu i pokud má 17, vidíte dealerovi karty a pokud dostanete 5 karet a nedosáhnete 21, hraje se chová, jako když máte potřebných 21. Také se můžete vzdát. To znamená, že se odpojíte ze hry a ztrácíte polovinu vsazené částky. Někdy to může být lepší, než přijít o celou vsazenou částku.

V normálním módu se hraje se na dvou deskách, BlackJack platí pouze 3 ku 2 a nehraje se s více než pěti kartami. Zde se také můžete vzdát a přijít pouze o polovinu sázky.

V obtížném módu se hraje na čtyřech deskách a už nemáte možnost vzdát hru. Tento mód jsem již nehrál, pouze jsem ho vyzkoušel, abych viděl, jak vypadá. Není zde moc co zmiňovat – snad jen, že některé možnosti, jak snadno vyhrát, jsou pryč. Tato úroveň je vhodná spíše již pro zkušenější hráče, kteří na ni přepnout ze snadné úrovně.

Pokud jste ještě BlackJack nikdy nehráli, nebojte se – Panoramic BlackJak obsahuje výukový mód. Nejste si jisti strategií? Hra vám pomůže. Ukáže vám nejlepší aktuální strategii. Po několika kolech či hrách se z vás stane zkušený hráč.

Počítání karet

Panoramic BlackJack dokonce podporuje počítání karet pro ty z vás, kteří se tuto metodu chtějí naučit nebo ji vypilovat. Nyní všichni víte, že mám dobře spočítaná všechna esa, a že jsem byl kvůli této mé schopnosti mnohokrát vykopnut z různých kasín. Bohužel ne v tomto životě!

Osobně preferuji hru „jen tak,“ ale možná je to tím, že skutečně neplánuji návštěvu kasina a ztrátu všech mých těžce vydělaných peněz! Nicméně, pokud jste skutečně hráčem, může vám přehled o kartách přinést ve hře nespornou výhodu. Vestavěná nápověda a pravidla ale varují před využíváním této metody, protože v některých kasinech se skutečně jedná o podvádění. Nápověda dokonce vysvětluje, jak tato metoda teoreticky funguje, což by mohlo být užitečné pro ty, kteří by ji snad chtěli využívat i ve skutečnosti. Díval jsem se nápovědy na vysvětlení této funkce a dozvěděl jsem se, že je zde 7 možností počítání karet. Což je u takového hry celkem hodně. Pokud někdo tuto funkci nechce používat, je možné ji vypnout nebo zobrazit vyvoláním z menu.

Hratelnost

Nad hrou jsem kvůli testu strávil celkem dost času a musím říci, že velmi často padaly hodnoty jako 14 nebo 15. Tedy přesně na pomezí mezi tím, jestli táhnout další kartu nebo se zdržet tahu. Byl jsem tedy často dost nerozhodný, když mi karty s tímto součtem přišly.

Po delší době musím ocenit to, že hra nemá tendenci hráče unavovat, či přestávat bavit, jak se mi to stávalo často u jiných testovaných titulů. Příkladem může být takový Farkle Dice. U toho jsem zaznamenal, že pokud hráč prohrává, program postupně snižuje svojí úroveň, aby ho nechal vítězit častěji. Někomu se to může líbit, ale já raději prohrávám, protože pak si může člověk svou výhru mnohem více užít. U Panoramic BlackJacku ale nic podobného nečekejte – ten s vámi mít takové slitování nebude. Právě proto je hra zábavná po celé hodiny, dny, a kdo ví – možná i roky!

Ve hře můžete sledovat i dosažené nejlepší výsledky – tedy 10 vašich nejlepších her, u kterých je uložena částka, kterou jste vyhráli a také datum, kdy bylo výsledku dosaženo. A to se může často hodit, obzvláště, pokud jste soutěživým typem a rádi překonáváte sami sebe.

Závěr

Během testování jsem se naučil mnoho o hraní BlackJacku. To je vůbec jedna z nejlepších vlastností této hry – Panoramic BlackJack vás skutečně učí, jak se samotná hra hraje ve skutečnosti.

Pokud jste nováčkem či např. máte dítě, které nezvládá pravidla, určitě vyzkoušejte výukový mód. Zde vám hra bude ukazovat nejlepší možný postup, díky kterému zvládnete základní herní postupy.

Upozorňuji vás ale na jednu podstatnou věc – dávejte si pozor na čas. Hra vás dokáže vtáhnout a snadno se pak stane, že zapomenete na něco důležitého. Děje se něco naléhavého a musíte přerušit hraní? Nevadí. Hra se automaticky před svým ukončením uloží. Při příštím spuštění pak můžete pokračovat přesně tam, kde jste skončili.

Zaujala vás hra, ale nejste si jisti, jestli má pro vás cenu platit 9,95 USD? Žádný problém – zdarma si můžete stáhnout trial verzi a rozhodnout se podle ní. Osobně mi ale nastavená cena přijde za mnoho a mnoho hodin zábavy velmi rozumná. Velmi podobnou hru – BlackJack 21 – jsem si oblíbil také na svém iPhone.


Kategorie Počítačové hry
Výrobce Panoramic Software Inc.
Licence Komerční
Verze 1.0.5
Nároky Windows Mobile Professional/Classic 5/6/6.1
Cena 9,95 U$
Download Pano_Blackjack105_Demo.exe - 1,9 MB
Hodnocení * * * * *


Zdroj: Jennifer Chappell pro TreoCentral.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4034