PDASoft

Nokia 6303 Classic - Spolehlivý elegán
Publikováno: Čtvrtek, 23.07. 2009 - 00:00:00
Téma: Informace ze světa mobilních telefonů


Mnoho majitelů smartphonů musí používat dva mobilní telefony – nechtějí totiž míchat své pracovní a soukromé povinnosti „uvnitř“ jednoho přístroje. Zajímavou otázka tak je, jaký dnešní mobilní telefon se pro tuto roli hodí nejvíce. Měl by se chlubit zejména kvalitním zpracováním, dobrou výdrží na baterie a kvalitním hlasitým odposlechem.Doposud jsem pro tyto účely používal Sony-Ericsson K800i, který několik let sloužil velmi dobře, ale pomalu ale jistě nastala vhodná doba pro jeho výměnu. Jako ideální a cenově příjemné řešení se jevila Nokia 6303, kterou jsem se nakonec rozhodl pořídit. V tomto článku se podíváme na její výhody a nevýhody.

Obsah balení

V balení se setkáte s tímto příslušenstvím: baterie BL-5CT, stereofonní sluchátka s mikrofonem WH-102, microSD paměťová karta s kapacitou 1 GB, datový kabel CA-101, nabíječka AC-8 a uživatelský manuál.

Datová karta s kapacitou 1 GB je určitě lepší než nic. Nevýhodou dodávaného kabelu (který ale zase není tak častou výbavou každého telefonu) je jeho délka – je příliš krátký. Je použitelný pouze s počítači, které jsem umístěny na stole. Pokud máte počítač někde na zemi či dál od stolu, budete mít smůlu a budete muset dokoupit prodlužovací kabel.

Zbytek příslušenství si nezaslouží komentář. Dokoupit budete muset pouzdro a ochrannou fólii, pokud tyto části příslušenství využíváte. Již z výroby je na displeji nalepena základní fólie, která je téměř neviditelná a já ji mám na svém telefonu doposud.

První dojmy

První kus přístroje, který jsem obdržel byl bohužel vadný, protože se sám vypínal a následně nereagoval na stisk tlačítek, takže jsem jej musel vyměnit za nový. Nenechal jsem se tím ale odradit, protože jinak přístroj působil spolehlivě a zcela dostatečně pro uživatele, kteří nejčastěji používají telefonování a textové zprávy.

Telefon se velmi dobře drží v ruce a jeho ovládání je perfektně přizpůsobeno pro jednotlivé prsty. Přestože působí poměrně lehkým dojmem, budete mít z používání dobrý pocit, zřejmě zvláště díky konstrukci z nerezové oceli.

Výdrž baterie

Vzhledem k tomu, že samotná baterie se může pochlubit relativně vysokou kapacitou, a že výdrž patří i mezi hlavní výhody, které inzeruje výrobce, jsem očekával velmi dobré výsledky. Po třech dnech, kdy jsem protelefonoval celkem 3,5 hodiny přístroj zobrazuje stále ještě polovinu kapacity. A to je skutečně působivé.

Displej

Displej je překvapením. Nokii se podařilo zachovat rozměry jako u velmi oblíbeného modelu 6300, ale díky zmenšením tlačítek mohla použít rozměrnější displej. Díky nastavené úrovni podsvícení je displej dobře čitelný za všech světelných podmínek.

Klávesnice

Kvůli zvětšení displeje se musela mírně uskromnit tlačítka, což ale ničemu nevadí, protože i tak jsou velmi dobře ovladatelná a telefon jako celek vypadá velmi vyváženě. Na pohled se může zdát, že telefon se bude při psaní převažovat, ale rozhodně tomu tak není. Navigační tlačítko je povedené, další ovládací tlačítka by ale mohla být lepší – zvyknout si na sloučení dvou funkcí na jednom fyzickém tlačítku je ze začátku obtížné, ale díky kvalitnímu zbytku klávesnice telefonu jistě odpustíte.

Výkon

Protože telefon běží na platformě S40, stačí mu ke své činnosti relativně málo paměti a pomalejší procesor. Obecně se o prostředí dá říci, že je velmi svižné, zpomalení se dočkáte pouze při práci s aplikacemi a hrami nahranými na paměťovou kartu, kdy se často setkáte se symbolem zastupujícím „přesýpací hodiny,“ což je vzhledem k jinak vysoké rychlosti docela škoda.

Telefonování, příjem signálu

Při běžném telefonování s přístrojem u ucha budete spokojeni. Hlasitost je vysoká, ale při nastavení nejvyšší úrovně se již můžete setkat s určitým zkreslením. Hlasitý odposlech je oproti tomu čistý, ale mohl by být hlasitější. Vím, že je složité z takto drobného přístroje „vyloudit“ pořádný zvuk, ale již jsem se setkat i s lepšími odposlechy u podobně rozměrných telefonů.

Příjem signálu během telefonování i přenosu dat byl na standardní úrovni. Během používání se mi nestalo, že bych se dostal mimo signál, což se ale dá očekávat i u všech ostatních operátorů. Při přítomnosti 3G v telefonu by mohlo být testování zajímavější.

Fotoaparát

Od fotoaparátu s rozlišením 3,2 megapixelu, automatickým ostřením, 4 x digitálním zoomem a LED bleskem jsem očekával kvalitní fotografie – byl jsem ale na omylu. Specifikace totiž vypadají lákavě, výsledky jsou ale docela mizerné. A myslím tím skutečně mizerné. Porovnatelné jsou zhruba s přístroji vybavenými fotoaparát s rozlišením 1,3 megapixelu a pevným ohniskem. Telefon nedokáže spolehlivě zaostřit, fotky se ukládají velmi dlouho a ani videa to nijak nevylepší..

Zábava

Na telefonu se dají docela pohodlně sledovat videa. Bez problémů jsem zvládl 30 minutovou část filmu. Nesetkal jsem se s žádným trháním či přeskakováním, a přestože je jasné, že se telefon v této oblasti nemůže rovnat přístrojům typu HTC Touch Pro2 či Apple iPhone, byl jsem příjemně překvapen. Naopak jsem nemohl být spokojen s přehráváním muziky, protože jsem nemohl použít má vlastní sluchátka a ta dodávaná spolu s přístrojem se svou kvalitou řadí mezi produkty, které můžete zakoupit někde na tržnici..

Doplňky

V telefonu si můžete například zahrát některou z (plných verzí) her Bounce Tales (má oblíbená), Brain Champion, City Bloxx, Sudoku, Tetris Pop a The Sims 3. Jedná se o pěknou ukázku toho, co vše mohou zvládnout přístroje s platformou S40.

Mezi nabídnutými aplikacemi se můžete setkat s převodníkem různých jednotek, přístupem na Flickr, Messengerem, My Nokia, Operou Mini, Search, Share on Ovi a světovými hodinami.

Na paměťové kartě se můžete setkat s instalačním souborem k synchronizační aplikaci PC Suite. Program je možné jednoduše nainstalovat po připojení telefonu jako dalšího pevného disku. Jedná se o chválihodný krok, díky kterému nemusí výrobce dodávat software na CD.

V menu je dále možné nalézt také hlasový záznamní, ekvalizér či FM rádio s možností aktivace rozšířeného sterea.

Aplikace Nokia mapy sice využijete pouze při připojení externí GPS, ale může se jednat o užitečný doplněk.

Nabídka aplikací a funkcí je tedy na telefon této třídy zcela dostatečná, možná dokonce lepší, než by jste očekávali.

Shrnutí

Za svůj vzhled se telefon nemusí vůbec stydět – hodit se bude do každé situace. Podobné hodnocení si zaslouží také dobrá klávesnice, velký displej i zpracování. Potěší také výborná výdrž baterií, kvalitní zvuk a příjemná cena.

Velmi těžko se hledají vlastnosti, které by bylo možné kritizovat. Spíše naopak – vše působí velmi dobře. Nokia 6303 zkrátka zvládá vše rychle, jednoduše, se stylem..


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4164