PDASoft

Elektronické knihy II.
Publikováno: Úterý, 13.10. 2009 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Elektronické knihy čtu jak na svém Treu, tak na digitální čtečce Sony Reader. Treo má navrch díky podsvětlení a také proto, že jej mívám neustále s sebou. Čtení na Sony má výhodu v tom, že je oproti Palmu velmi komfortní. Na první pohled se nemusí jednat až o tak významnou výhodu ve prospěch Sony, pokud ale čtete hodiny a hodiny, pak rozdíl pocítíme velmi brzy.



Někteří lidé říkají, že čtení z klasického papíru je mnohem pohodlnější, a z tohoto důvodu elektronické knihy nechtějí. Podle mě se ale elektronickému inkoustu nic nevyrovná, obzvláště na slunečním světle. Je zkrátka pravda, že elektronický inkoust potřebuje pro pohodlné čtení dobrý kontrast.

A baví mě to. Čtení elektronických knih na e-ikn displeji s pěknými fonty mě opravdu baví a dělá mi radost. Je to podobné jako práce s příkazovou řádkou v Linuxu. Baví mě už proto, jak vypadá samotné písmo. Zvláštní, ale pravdivé.

Velkou výhodu (alespoň pro mě) je to, že elektronické knihy nemají žádný zápach. Některým se “vůně” knih líbí, ale já z toho prachu a dalších nečistot mám tak maximálně bolení hlavy. Někdy se mi to stává i u nových knih. Nezpochybnitelnou výhodou elektronických knih je také fakt, že jich můžete mít kdykoli u sebe prakticky neomezené množství uvnitř přístroje, který zabírá minimum prostoru.

Elektronické knihy se také lépe drží a snadněji se u nich obracejí stránky. Některým lidem opět vadí určitá prodleva, než se stránky překreslí. To je sice pravda, někdy mi to ale nevadilo, není problém ani docela rychlé obracení stránek.

Netbooky se zdají být jednou z alternativ, o které do budoucna uvažuji. Ale ocenil bych, kdy se ještě mírně snížila cena, hodit by se mohl také lepší displej a delší výdrž při práci na baterie. Ještě lepší by byl otočný displej po vzoru tabletů. Nevýhodou tabletů bude asi větší náročnost na oči než u e-ink displejů.

Když mluvím o únave očí, je skutečně skvělé, že mé oči jsou schopné se přizpůsobit použitému fontu. A to i na mém Treu, o čtečce e-knih se šestipalcovým displejem ani nemluvě.

Nevýhodou elektronických knih jsou v současné době také různé systémy ochrany včetně DRM.

Myslím, že jaké hodně uživatelů, kteří čekají, protože v budoucnu nebudou čtečky knih pouze jednoúčelovými zařízeními. Hodně ale bude záležet také na cenách a kvalitách displejů. Pokud by se zlepšila kvalita displejů u netbooků a výdrž jejich baterií, nač bychom potřebovaly takové technologie, jako je elektronický inkoust? Na druhou stranu, pokud se podaří snížit cenu této technologie, potažmo přinést barvy a flexibilní provedení, bylo by čtení také o něčem úplne jiném.

Určitě bude zajímavé vidět, jak budeme číst za 10 let!


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4311