PDASoft

Twitter klient 2TwitMe pro Palm OS
Publikováno: Pondělí, 19.10. 2009 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Dnes se podíváme na recenzi plnohodnotného Twitter klienta pro operační systém Palm OS. Svému uživateli nabídne skutečně bohaté funkce, které jsou pro pohodlné používání nutností. Je také dobré vidět, že i pro Palm OS, který již začíná být velmi často opomíjenou záležitostí, stále vzniká kvalitní software.Za celým počinem stojí společnost MetaViewSoft, za což si zaslouží pochvalu. 2TwitMe je skutečně plnohodnotným klientem, který nabízí (nebo brzy bude) vše potřebné, co by se dalo od pokročilejší platformy očekávat. Nechybí tedy automatické vyhledávání, prohlížení profilů a samozřejmě tedy také přidávání příspěvků. Program dokáže pracovat na pozadí a upozorňovat na nové “tweety,” dokáže využít vestavěného fotoaparátu a nové snímky uploadovat rovnou na TwitPic a nechybí ani zobrazení webových odkazů přímo uvnitř aplikace bez nutnosti jejího opuštění, což je obzvláště u Palm OS velmi cennou vlastností.

Začínáme

První věcí, kterou budete muset po instalaci aplikace provést, je nastavení vašeho úctu. Přes nabídku Others -> Settings můžete nastavit (alespoň ve verzi, kterou jsem testoval) až 12 úctu. Pokud by jste snad měli strach z přehlcení novými příspěvky nebo neúměrného množství přenesených dat, můžete nastavit kolik nových tweetů nebo přímých zpráv se bude stahovat (od 20 do 200). Pro každý účet si můžete také nastavit stahovaný obsah: tweety, přímé zprávy, @mention i výsledky vyhledávání. Takto si velmi detailně můžete nastavit pouze příjem takových informací, které vás zajímají.

V menu Nastavení naleznete:

  • Možnost nastavení serveru (ačkoli mi není jasné, proč by někdo používal cokoli jiného než twitter.com)

  • Nastavení proxy serveru

  • Možnost automatického zapnutí po každém restartování telefonu

  • Aktivace / deaktivace aktualizování obsahu při každém vstupu do programu

  • Možnost přerušení datových přenosů při vyskočení z programu

  • Nastavení barevných upozornění

Používáme

Hlavní obrazovka programu je velmi podobná Twitteru samotnému - je jednoduchá a přehledná. Přes standardní (a užitečné) Palm OS menu nacházející se v levém horním rohu máte přístup k nastavení skrývajícímu možnost znovunačtení obsahu, zkratkám apod. V pravé horné části se pak nachází nabídka pro výběr zobrazení konkrétního úctu nebo všech úctu zároveň. Pokud aplikace přenáší data, signalizuje to zobrazením malé ikonky v pravém horním rohu. V tento moment aplikace bohužel zamrzne a je nutné počkat až do dokončení stahování. Při rychlém připojení to není problém, pokud ale máte pomalejší datové přenosy, může to zdržovat, ačkoli objemy přenášených dat nebudou nijak vysoké.

Největší část okna hlavní obrazovky si pro sebe samozřejmě uzmou příspěvky. I přes použití na dnešní dobu poměrně nízkého rozlišení 320 x 320 bodů se jich sem díky malému fontu vejde rovnou 9. (Na toto nemá žádný vliv ani použití programů pro změnu standardního písma jako je např. Fontsmother). Malý font je použit vždy, což ale nemusí být pro každého výhoda. Někteří lidé by určitě přivítali možnost použít písmo větší, protože dají přednost lepší čitelnosti před větším množstvím zobrazených zpráv.

V přehledu zpráv vidíte jméno autora, čas publikace zprávy a okolo prvních 80 znaků každého příspěvku. Posunovat se můžete prostřednictvím D-PADu, šipkami na displeji i tahy prstů. Ty sice nedosahují pohodlí jako u webOS, ale rozhodně jsou použitelné.

Ve spodní části displeje se pak nacházejí tlačítka pro rychlé znovunačtení obsahu úvodní obrazovky, přidání vlastního příspěvku a pro minimalizaci programu. V tomto stavu je uživatel upozorňován na nové zprávy prostřednictvím standardního systémového dialogu (můžete vidět na obrázku).

Jak je na tom program při každodenním použití?

Kliknutím na některý z příspěvků dojde k jeho otevření ve vlastním okně. Odsud můžete odpovědět, příspěvek přepískat, zaslat autorovi přímou zprávu nebo jej přidat do oblíbených. Pomocí D-PADu se můžete dostat zpět i přesouvat mezi jednotlivými příspěvky. Samozřejmě můžete vybírat také odkazy na další tweety, což je jednou z nejlepších funkcí (a obzvláště, pokud máte pomalé 2G připojení).

Po kliknutí na odkaz máte totiž dvě možnosti - zobrazení ve webovém prohlížeči Blazer nebo pouhé zobrazení textového náhledu, které jsem si velmi oblíbil. Známou nevýhodou Palm OS je absence multitaskingu a neustálé přecházení mezi 2TwitMe a webovým prohlížečem by rozhodně nebylo ničím příjemným. A protože většina tweetů odkazuje na informační články nebo na příspěvky z blogů, zobrazení grafických prvků ve většině případů ani není nutné. Nechybí ani možnost rychlého zobrazení TwitPic obrázků.

Jsou zde ale také omezení: nelze otevřít další odkazy ze stránky, kterou si necháte promítnout v náhledu a nelze odsud kopírovat text. Zatím se objevovaly také drobné chybky v zobrazení některých znaků, zde by mělo ale dojít k rychlé nápravě.

Pokud při prohlížení jednotlivých příspěvků kliknete na uživatelské jméno nebo na @mention, dojde opět k zobrazení dalšího okna, tentokrát se základními informacemi o uživateli: dozvíte se zde jméno, lokalitu, prohlédnete si obrázek a následovníky / následované. Je dobré zmínit, že obrázky se nezobrazí vždy - další chyba, která si zaslouží nápravu. Je zde také volba pro následování daného uživatele, v současné verzi programu ale nebyla funkční.

Tweetování s programem 2TwitMe je dokonalým příkladem jednoduchosti. Zmáčknete tlačítko “Post” a ihned vyskočí okno, do kterého napíšete své sdělení světu. Pak si ještě můžete vybrat účet, přes který chcete příspěvek vložit a případně také obrázek, který bude nahrát na Twitpic - obrázek buď vyberete z paměti přístroje nebo vyfotografujete nový. Bohužel zde chybí automatické zkracování odkazů, kvůli kterému je publikování odkazů oproti pokročilejším klientům dosti ztíženo.

Užitečné, skutečně užitečné

A tak to zkrátka je! Twitter je populární, jednoduchý a užitečný způsob jak se podělit o informace a přesně takový je i 2TwitMe. Jednoduchý, ale zároveň plně vybavený a dokonale funkční pro účel, pro který byl stvořen. Společnost MetaViewSoft, tvůrce programu, nadále pracuje a proto věřím, že budou brzy napraveny všechny chyby a nedodělky, které jsem ve článku zmínil.

Vyplatí se tedy do programu investovat? To je otázka pro každého a odpověď na ní bude závislá na tom, jak moc jste zvyklí používat Twitter samotný. Cena 7 USD ale není vysoká a vzhledem k možnostem programu je nastavená velmi rozumně. Program s tolika funkcemi a chytře řešenými drobnostmi stojí určitě za to alespoň vyzkoušet.


Kategorie Komunikace
Výrobce MetaViewSoft
Licence Komerční
Verze 1.2
Nároky Palm OS 5.0
Cena 6,95 U$
Download 2TwitMe.zip - 145 kB
Hodnocení * * * * *


Zdroj: Tim Carroll pro Palm Info Center.com

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4324