PDASoft

SmartQ7 - linuxový tablet z Číny
Publikováno: Pondělí, 23.11. 2009 - 00:00:00
Téma: Zaměřeno na Linux


Do redekce jsme dostali zajímavou recenzi ještě zajímavějšího mobilního zařízení, na kterém je provozován OS Linux, ale v případě chuti či potřeby můžete zkusit Windows CE, nebo Android.První dojem

Objednáno z Číny, eshopu - MP4nation.net. Balík přišel po mírných nesrovnalostech za 34 dní od objednávky (možno zakoupit i jinde, přibližně za 200$). Nevelká krabice přišla ve velké bublinkové obálce a celé to mohlo vážit přibližně 800g. Hezká, pevná krabice v sobě obsahuje dobře chráněný, velmi dobře zpracovaný přístroj (INTERNET TABLET), nabíječku (čínskou, budete nejspíš potřebovat redukci:)), USB kabel pro propojení s PC a miniaturní usb bluetooth.

Hardware

 • CPU: ARM11 architecture 667MHz processor
 • Paměť: DDR RAM 128MB
 • Úložný prostor: 1GB Nand Flash, 256MB pro uživatele (ve skutečnosti je to jen 120 mb a zbytek zabírá operační systém), podpora SD/SDHC s maximální kapacitou 16GB
 • WiFi IEEE 802.11 b/g
 • USB USB 2.0 HighSpeed OTG port
 • USB HOST port
 • Audio 3.5mm výstup na sluchátka, stereo reproduktory s vysokou kvalitou, vestavěný mikrofon.
 • Obrazovka: 7 palců, s rozlišením 800×480 a 16ti milióny barev. Jde o tzv. „odporový displej“
 • Rozměry: 200mm(délka) ×120mm(šířka) ×24mm
 • Hmotnost: okolo 480 g
 • Baterie: 4500mAH Li-poly baterie

V přístroji je možné použít až 32 GB SDHC kartu (po úpravě FirmWare). Pro připojení k internetu je možno využít WiFi, Bluetooth spojení s mobilním telefonem (po připojení bluetooth adaptéru), nebo usb modem (např. Ufon). USB port nabízí možnost připojení několika zařízení najednou pomocí rozbočovače (klávesnice, myš, modem,..). V přístroji je zastrčeno ovládací pero, které je velmi lehké, vyrobené z plastu, při větším tlaku se mírně ohýbá.

Softwarová výbava

SmartQ7 obsahuje obvykle předinstalovaný operační systém Linux-Ubuntu, je však možné nainstalovat Windows CE, Android nebo také Mer. Všechny mají své výhody a nevýhody. Dá se koupit s již předinstalovanými Windows, ale také s kombinací výše uvedených.

Předinstalovaný systém Ubuntu/Linux v sobě obsahuje několik aplikací, které by běžnému uživateli měly stačit - jsou to např.: Přehrávač MP3 a jiných zvukových formátů, Přehrávač videa, Kancelářský balík (včetně čtení PDF), Prohlížeč obrázků, Malování..Aplikace je možné doinstalovat pomocí příkazové řádky.

Multimedia

SmartQ nezvládá přehrávání filmu DivX a podobně komprimovaná vida, zvládne ale videa menších rozlišení (320x240 není problém, umí také formáty jako FLV, které osobně neznám). Je jasné, že smartq 7 není primárně určen jako multimediální přehrávač, ale spíše jako digitální zápisník a internetové noviny v jednom:) Bez problému však zvládne přehrávat MP3 ve vysoké kvalitě a přitom vás například nechá brouzdat po internetu, psát poznámky a číst další dokumenty ( PDF dokumentům velkým kolem 30 mb trvá několik sekund, než se načtou). Práci s obrázky zvládá průměrně, ale skvěle by posloužil např. jako digitální rámeček.

U displeje se nabízí možnost nastavení podsvícení- tento dotykový displej je potřeba tisknout o něco silněji nežli je zvykem u podobných menších zařízení (Iphone a jiné zařízení s kapacitními displeji).

Baterie s kapacitou 4500mAh vzdrží skutečně dlouho – při běžném užívání více než jeden den (jak je tomu u menších zařízení obvykle díky možnosti nastavit jednoduše čas automatického přechodu do úsporného režimu, vypnutí WiFi, či vypnutí celého přístroje (start trvá asi 30s). Vybitá baterie se nabije do plného stavu přibližně za tři hodiny.

Závěr, využití

Pokročilejším uživatelům nabízí široké možnosti rozšíření díky svobodné licenci Linuxu. Pro koho je vhodný? Posuďte sami... hodí se např. jako čtečka digitálních knih, které jsou čím dál dostupnější, jako osobní organizér i např. právě digitální rámeček. Cena je opravdu nízká a tak nezbývá, než rychle koupit, nebo počkat na další verzi, která by měla obsahovat DVI/HDMI výstup a možnost přehrávat HD videa 1080p.


Zdroj: GunJackTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4384