PDASoft

Nokia 5730 Xpress Music - úvod a hardware
Publikováno: Úterý, 24.11. 2009 - 00:00:00
Téma: Informace ze světa mobilních telefonů


Nokia 5730 Xpress Music je velmi zajímavý mobilní telefon, který kombinuje zajímavý design, dobrou funkční výbavu a rozumnou cenu. Design zaujme pro hudební telefony výrobce typickou červeno-černou barevnou kombinací a hudebními tlačítky, výbava pak zejména operačním systémem Symbian, výsuvnou hardwarovou QWERTY klávesnicí, přítomností Wi-Fi, GPS, fotoaparátu a mnoha dalších užitečných funkcí.Nokia 5730 Xpress Music na první pohled působí jako zcela běžný telefon. Při podrobnějším prozkoumání ale objevíme QWERTY klávesnici, která se vysouvá z levého boku. S podobou konstrukcí se můžeme setkat např. již i u sesterské Nokie E75 nebo konkurenčního LG KS360. Klávesnice Nokie 5730 je čtyřřádková, takže ani pro psaní většiny symbolů nebo číslic není potřeba používat žádné přepínače. Tlačítka jsou navíc velkorysá i co se rozměrů týče. Jedná se o výborné řešení, psaní je rychlejší než na většině přístrojů, typicky např. BlackBerry.

Popisky klávesnice i tlačítek na předním panelu jsou vyvedeny stylovým tečkovaným písmem po vzoru 80. let, což je dobře i špatne zároveň. Použitý font působí opravdu zajímavě a při dobrém osvětlení je i dobře čitelný. Pokud se ale pokusíte telefon používat při horších světelných podmínkách, zjistíte, že popisky již tak výrazné nejsou a budete mít nejspíše problém jednotlivá tlačítka odlišit. Oproti stájové Nokii E75 je to opravdu výrazný rozdíl.

Zákazníkům, kterým je telefon primárně určen by mělo být mezi 15 až 25 lety a měly by mít dostatek času a peněz na to, aby žili bohatým nočním životem. Právě zde se totiž Nokia 5730 EM cítí nejlépe. Tečkovaný font popisků tlačítek totiž ve tmě vyniká, své světlo přidají i multimediální tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače a také pronikající světlo okolo červeného plastového proužku. Telefon okamžitě upoutá pozornost a je vidět, že styl tentokrát dostal mírnou přednost před praktickým používáním.

Zůstaňme ještě chvíli u ovládacích prvků. Kromě výsuvné klávesnice má totiž telefon běžnou číselnou klávesnici na přední straně. Tlačítka sice nejsou příliš prostorná, pro napsání krátkého textu nebo vytočení čísla ale postačí a na vše ostatní je možné využít QWERTY klávesnici. Hlavní směrová klávesa s potvrzovacím středem je velmi měkká, tudíž se snadno mačká. Možná až moc. K jejímu ovládání je možné použít bříška i nehty a to, jestli se vám bude ovládat dobře či ne, bude záležet především na velikosti vašich prstů.

Funkční klávesy (levé a pravé tlačítko pod displejem) také příliš prostoru nedostaly, vhodnější bude opět použít spíše nehty. Ovládání tlačítek si vyžaduje určité soustředí, protože jinak si nebudete moci být jisti, že nestisknete některou z okolních kláves.

Postranní tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače jsou dostatečně velká, aby jste je dokázali bez problémů ovládat při pohledu na telefon, pokud ale telefon nevidíte, budete si muset chvíli zvykat, aby jste mačkali přesně to tlačítko, které chcete. Na výraznějším odlišení jednotlivých tlačítek by se dalo určitě zapracovat lépe.

To ale není vše - nad displejem jsou ještě umístěna speciální herní tlačítka s dosti tuhým stiskem, což při vášnivém hraní může trochu vadit. Tlačítka jsou určena pro hraní oficiálních N-Gage her s telefonem naležato. V kombinaci s D-PADem na levé straně se ale jedná o zajímavý ovládací prvek.

Displej není ničím novým - nabízí úhlopříčku 2,4 palce, která je limitována zejména nutností na čelní stranu vtěsnat i numerickou klávesnici. Čitelnost je dobrá, díky reflexivní fólii na pozadí dokonce i na přímém slunci. Rozlišení 240 x 320 bodů již může působit jako nedostatečné, při této úhlopříčce displeje je ale vše v pořádku.

Na levé straně se pod krytkou nachází microUSB kabel pro připojení k počítači a slot pro paměťové karty microSD. Potěší, že součástí balení je rovnou karta s kapacitou 8 GB, která by měla stačit potřebám většiny uživatelů. Vyjímání karty z jejího slotu by ovšem mohlo být jednodušší. Na vrchní stranu pak výrobce umístil 3,5 mm audio jack, který je zárukou toho, že pokud vám nebudou vyhovovat standardně dodávaná sluchátka, nebude problém je nahradit jinými vlastními. Zvukový projev Nokie 5730 EM je velmi dobrý. Na pravé straně se nachází již jen tlačítko pro úpravu hlasitosti a dvoupolohová spoušť fotoaparátu.

Telefon nabízí hned dvě možnosti nabíjení - prostřednictvím standardní 2 mm nabíječky i prostřednictvím microUSB rozhraní. Toto je zajímavá a velmi praktická možnost, která se může hodit.

Po otočení telefonu zjistíme několik dalších skutečností, většinou bohužel nepříliš lichotivých. První z nich je zjištění, že zadní část těla přístroje je tvořena pouze jedním velkým kusem plastu. Jeho nasazování je trochu složitější, nejdříve musíte zaháknout pravý spodní roh a následně kryt přiklapnout. Pokud by to bylo nejasné, dodává Nokia nálepku s návodem. Zadní kryt má ale i své výhody - je z matného materiálu, který nelapá otisky prstů a je velmi lehký. Kryt je ale kvůli tomu, aby držel na svém místě, vyboulený, takže je pod ním ještě prostor zapříčiňující klepání se baterie. Toto ale vyřešíte jejím vypodložením kouskem papíru.

Nevýhodou 5730 XM je také utěsnění jejího zadního krytu. Reproduktor sám o sobě není vůbec špatný, absence jakýchkoli otvorů v zadním krytu jeho kvality ale značně sráží. Řešení je tak sice riskantní, ale úcinné - otvory do krytu vytvořit sám.

Poslední bod, kterého se v této části článku dotkneme, je fotoaparát. Jedná se o třímegapixelový čip s optikou Carl Zeiss, který produkuje celkem pěkné fotografie, vhodné i pro tisk v menších rozměrech. V horších světelných podmínkách se sice začíná kvalita vytrácet, i tak ale bez potíží postačí pro pořízení momentek a je lepší než většina třímegapixelových fotoaparátů konkurenčních výrobců.

Bezdrátová výbava

Množství bezdrátových komunikačních technologií, se kterými se v dnešních telefonech setkáváme, neustále vzrůstá. V případě Nokie 5730 Xpress Music je GPS (doplněné o digitální kompas), FM rádio, Wi-FI (b a g), čtyřpásmový GSM modul a třípásmový UMTS modul. Někteří uživatelé Nokie E75 si stěžovali na horší příjem signálu, s ničím takovým jsem se ale osobně nesetkal. Problémy jsem neměl ani se zaměřením GPS signál, v současné verzi přístroje byla nahraná navigace Nokia Mapy 2, domnívám se ale, že v novějším firmwaru by měla být zahrnuta nová verzi Ovi Mapy 3.0. Škoda, že výrobce zapomněl na FM transmitter, se kterým jsme se v posledních modelech S60 setkávali docela často. Ale za tuto cenu si nemůžeme stěžovat, díky přítomnosti GPS, Wi-Fi či fotoaparátu s optikou Carl Zeiss spíše naopak!

Jako švýcarský nůž

Nokii E75 jsem velmi často přirovnával k takovému švýcarskému noži ve světě chytrých telefonů: nabízí toho velmi mnoho při zachování relativně příjemných rozměrů. Nokii 5730 XM by se dalo přirovnat k jeho neznačkové obdobě - sice nezaujme nejnáročnější skupinu uživatelů, všechny ostatní ale potěší zajímavou konstrukcí, dobrou funkční výbavou a dostupnou cenou.


Pokračování zítra...


Zdroj: Steve Litchfield pro All About SymbianTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4385