PDASoft

Resco Keyboard Pro 6  pohodové psaní prsty
Publikováno: Čtvrtek, 12.08. 2010 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Windows Mobile


Vzhledem k tomu, že žádné mé xDA nemělo hardwarovou klávesnici, je pro mne důležité mít kvalitní softwarovou klávesnici. Klíčovou vlastností je pohodlné zadávání znaků a možnost psát znaky s diakritikou. Dokud jsem používal stylus, stačila mi klávesnice od firmy Sunnysoft. S pořízením HTC HD jsem se začal rozhlížet po klávesnici, která se dá ovládat prstem. A tehdy jsem narazil na Resco Keyboard Pro, která nedávno vyšla ve své 6. verzi. Pojďme se na ni podívat.Úvod

Každá softwarová klávesnice, která má ambice, aby byla ovládaná prsty, se musí potýkat se základním problémem. Tím je to, jak na co nejmenší plochu vměstnat co nejvíce kláves tak, aby se daly pohodlně stisknout prstem. Většinou se tam vejde anglická QWERTY klávesnice a na ostatní znaky nezbude místo. Jak se dostat k dalším znakům, to řeší různé klávesnice různě.

Resco Keyboard Pro to vyřešila podle mne celkem elegantně a pohodlně. Stačí podržet patřičnou klávesu trochu déle. Tím se rozbalí seznam znaků, které lze pomocí této klávesy vložit. Pohybem doprava nebo doleva se přepnete na příslušný znak, který se do textu ihned vloží.


Vkládání znaků

Z vlastní zkušenosti musím říci, že je to velmi pohodlné a rychlé. Jediné, co je potřeba vědět, je to, kde se který znak skrývá, protože na každé klávese jsou zobrazeny pouze dva znaky: ten, který se vloží při pouhém stisku klávesy a první znak, který se zobrazí po přidržení klávesy. Naštěstí jsou interpunkční znaménka a jiné zvláštní znaky jako první alternativní znak. Znaky s českou diakritikou jsou umístěny k odpovídajícím znakům bez háčků a čárek. Tady například při podržení klávesy „e“ se kromě výchozího alternativního znaku „3“ zobrazí i „é“, „ě“ a „ë“.

Alternativní rozložení kláves

Kromě základní klávesnice obsahu Keyboard Pro tyto další klávesnice:

  • Symboly - obsahuje čísla, interpunkční a jiné speciální znaky.
  • FX klávesnice - na tuto klávesnici si můžete uložit nejčastěji používané fráze, které pak do textu vložíte stisknutím jedné klávesy.
  • Kalkulačka - jednoduchá kalkulačka pro rychlé výpočty.
  • Navigační - kromě kurzorových kláves jsou zde i tlačítka pro akce kopírování, vkládání, označování, ...


Navigační klávesnice

K přepínání mezi těmito klávesnicemi slouží speciální tlačítka. Jiný způsob je použití tažení doleva nebo doprava.

Nastavení

Program má celkem rozsáhle možnosti nastavení. Samozřejmostí je zvolit si jazyk klávesnice (lze nastavit primární a sekundární klávesnici). Dále je možné nastavit zvukovou odezvu na stisknutí klávesy, ovládání pomocí gest, skin nebo třeba náhled stisknuté klávesy.


Nastavení programu

Pokud by vám nevyhovovalo předdefinované rozložení alternativních znaků a nějaký znak by vám zde chyběl, jednoduchou editací příslušného souboru můžete rozložení změnit. Já to vyzkoušel u jedné z prvních beta verzí programu, kdy u českého rozložení chyběl znak „á“.

Závěr

Program Resco Keyboard Pro 6 je velmi kvalitní klávesnicí, kterou lze opravdu pohodlně ovládat prstem. Při jejím používání jsem nenarazil na žádný problém. Je jasné, že při psaní v poněkud nestandardních podmínkách (za chůze, v tramvaji) se občas netrefím na tu správnou klávesu, ale to se dá programu těžko vyčítat.


Kategorie Softwarové klávesnice
Výrobce Resco
Licence Komerční
Verze 6.0
Nároky Windows Mobile 2003
Windows Mobile 5
Windows Mobile 6
Cena 381 Kč
Download RKeyboard_MUI.ARM.CAB - 1,1 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4839