PDASoft

Dobré a špatné vlastnosti Android telefonů
Publikováno: Pondělí, 30.08. 2010 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


Co říci o platformě, která za poslední rok zaznamenala více než 800% nárůst prodejů? Čísla sice prozrazují hodně, pramálo se z nich ale dozvíte o motivaci kupující, která stojí za fenoménem operačního systému Android. Pojďme se podívat na to, co se platformě zatím daří a co by naopak mohlo způsobovat určité potíže.Kladné stránky

Díky výrobcům jako je HTC, Samsung, Motorola a několik dalších se Android rychle stává platformou s nejrůznorodější nabídkou přístrojů. Zejména Samsung Galaxy S a HTC Desire jsou přístroje, které nabízejí snad vše, co by si mohl uživatel přát, a dokazují, že dohnat iPhone není až takový problém. Operační systém je zcela otevřený a navíc je poskytovaný zdarma, což znamená, že se jeho použitím nezvyšuje cena přístroje a tomu odpovídá také skutečnost, že telefony s Androidem můžeme nalézt ve všech cenových kategoriích. Pravdou je, že mezi telefony jsou velké kvalitativní rozdíly, většina z nich ale nabídne Android ve velmi dobře použitelné podobě.

Operační systém je hodně dobře přizpůsobitelný, což bude vyhovovat uživatelům přecházejícím z Windows Mobile, kterým by tak ani nemusel připomínat novou platformu, ale spíše lepší verzi jejich předchozího systému. Mám pokušení říci, že Android má v současné době nejlepší pozici ze všech mobilních operačních systémů, na druhou stranu ale trpí několika nedostatky, které by mu v budoucnu mohly činit potíže.

Záporné stránky

Neustálé aktualizace mohou být pro některé uživatele nepříjemné. Jako nevýhodu je můžeme považovat proto, že již brzy se Android dostane do stádia, kdy nejnovější verze nebudou schopné pracovat na starších modelech. Tím totiž nutně dojde ke štěpení nabídky, což není žádoucí. Co se hardwaru týče, se jednotlivé přístroje relativně dost rozcházejí již nyní. Některé aplikace v Android Marketu nejsou určeny pro všechny telefony, což se týká opět zejména těch starších. I to se tedy stává důvodem, proč si připlatit za lepší modely. Rozmanitost je zcela jistě dobrá, Google by měl ale začít hledat nějaké rozumné východisko, protože by z toho mohly být lidé brzy frustrovaní.

Dalším potenciálním problémem by mohla být nejednotnost. Když si lidé koupí iPhone nebo BlackBerry, vědí, co mohou od svého telefonu očekávat. Když si ale koupí telefon s Androidem, rozhodně to každý vědět nemusí a neví. Stát se věrným zákazníkem značky jako je Apple nebo BlackBerry je tak mnohem snadnější, než v případě Androidu, protože lidé tyto přístroje znají, neustále je potkávají a dokáží se s nimi snadněji ztotožnit. Podobným problémem nyní trpí Nokia, která sice má v nabídce celou řadu různých přístrojů, lidé ale nevědí, co od nich mají očekávat.

Věřím, že Android má před sebou velkou budoucnost, na druhou stranu se ale také domnívám, že Google by měl nad celým vývojem platformy mít větší dohled, než doposud. Říkat to je mi trochu proti srsti, ale je to pravda.


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4869