PDASoft

Navigace Dynavix Nano Lite
Publikováno: Čtvrtek, 16.09. 2010 - 00:00:00
Téma: Mobilni zařízení na cestách


Není tomu tak dávno, co společnost Dynavix představila nové navigační zařízení Dynavix Nano Lite jehož součástí je nový navigační software Dynavix 9. My jsme měli možnost řádně jej otestovat a dnes vám tedy přinášíme jeho recenzi.Předně uvedu několik údajů, které poskytuje přímo firma Dynavix. Tedy: Dynavix Nano Lite je odlehčená varianta navigace Dynavix Nano, nejtenčí navigace na trhu. Tento 4,3“ model je vybaven novým navigačním softwarem Dynavix 9, funkcí Chytrá trasa a mapami kompletní Evropy s 99% pokrytím čísly popisnými v České republice. Svým vybavením patří do střední kategorie produktů v portfoliu navigací Dynavix. Součástí navigace je aktivní držák. Multimediální centrum umožňuje poslouchat hudbu, prohlížet obrázky či přehrávat videa.

Doporučená cena: 4 890 Kč s DPH.

Technická specifikace:

  • CPU: MTK 467MHz
  • Displej: dotykový barevný 4,3“ (480 x 272px)
  • Operační paměť. 64MB DDR
  • Vnitřní paměť: 4GB
  • Rozměry: 117 mm x 77,4 mm x 11,5 mm
  • Hmotnost: 130g
  • Integrovaná GPS: MTK
  • Další: USB, podpora MicroSD/SDHC karet, přehrávač multimedií (foto, audio, video).
  • Příslušenství: aktivní držák do auta, autonabíječka, USB kabel, manuál, quick use instrukce a CD.

Když jsem dostal na recenzi další produkt z dílny českého tvůrce, pomyslel jsem si, zda bude lepší či horší než ten, co jsem testoval předminulý rok. Popravdě, velmi jsem se obával, že to nebude nic extra, jako zmlsaný uživatel navigací TomTom jsem se bál ještě víc.

Inu převzal jsem krabici a běžel jsem psát recenzi. Při cestě domů, jsem si říkal, že je krabice nějaká malá. O to větší překvapení jsem měl, když jsem začal rozbalovat, našel jsem veškeré příslušenství a dokonce i onu slíbenou navigaci. Kdo by to byl býval řekl, že se to tam všechno vejde.

Navigaci jsem dal ihned do USB pro nabíjení a začal skládat hlavolam, který si říká aktivní držák ?. Ne, nebojte se, držák má jen dvě části, to jen já jsem levý na ruce. Prohlídl jsem si několik listů manuálu pro rychlé použití a následně jsem se podíval i na manuál na CD.

Navigace se celou dobu vesele nabíjela, první nabití tedy trvalo určitě víc než 3 hodiny.

V balení je i napáječ do vozu, aby navigace šla použít hned po vybalení z krabice a USB kabel pro stejný účel.

Držák na čelní sklo je aktivní, připojíte do něj DC napáječ, stačí navigaci jen zacvaknout a ona se napájí.

Samotná navigace je černá placka, kdo by také čekal něco jiného. Nahoře je zapínací tlačítko, na pravém boku najdete USB konektor pro nabíjení mimo aktivní držák. Na spodní hraně je hlavní vypínač, který se použije zejména když navigaci nebudete dlouho používat, vlevo najdete 2,5mm jack a slot pro MicroSDHC kartu.

Pomalu jsem se dostal až k samotnému systému - navigace se již nabila a bylo možné již začít používat.

Po zapnutí najdeme jednoduché hlavní menu. Menu je rozděleno na dvě části po třech ikonách.

Na první obrazovce tedy: Najít cíl, Mapa a Trasa – všichni dozajista pochopili, co k čemu...

Na druhé obrazovce najdete: Nastavení, Multimedia a Záznam jízd – všichni také pochopili.

Další podčásti menu jsou už v sestavě 6 ikonek na stránku. Podrobně je rozebírat nebudu, jen povím, že veškeré hledání nebo nastavení je velmi intuitivní a jednoduché, vše najdete tam, kde by to mělo být.

Samotná navigace je velmi rychlá, vyhledání trasy také netrvá věčnost. Mapy jsou velmi kvalitní a nenašel jsem při svých cestách žádnou chybu nebo nedostatek. Využil jsem i integrované RDS-TMC, které fungovalo také bezchybně, škoda jen, že přijímač není součástí tohoto balení.

Ovšem špičkové je nastavení barev, barev a typů vozu na mapě, výběr barev nočního a denní ho režimu a kdo ví co ještě. V tomto ohledu pro Nano Lite nenajde žádnou konkurenci.

Jen krátce se ohlédnu za multimediálním přehrávačem, což je pěkná přidaná hodnota.

Základní funkce jsou prohlížeč obrázků, přehrávač hudby a přehrávač videa.

Obrázky přístroj zobrazuje z formátu jpg a gif, ostatní asi nemělo cenu testovat. Pro prohlížení je připraveno otáčení a rychlé procházení.

Audio jsem testoval nejpoužívanějším formátem mp3 - nebyl problém. S výstupem na 2,5mm jack, který zařízení má, lze používat jak sbírku hudby do auta a připojit ho do autorádia přes aux vstup, tak jako osobní přehrávač, který ale jen velmi těžko nahradí iPod nebo jiný přímo k tomu účelu vytvořený přístroj.

Trochu zklamán jsem z video přehrávače, přehrává jen wmv, o avi v DivX ani vidu ani slechu. I tak ale wmv přehrává netrhaně, a to i s vyšším bitratem. Pevně doufám, že někoho nenapadne dívat se na film či seriál při jízdě, nemuselo by to dopadnout dobře, viz. některý z našich předchozích článků.

Závěr

Celkově bych navigaci hodnotil jako dobrou. Kvalitativně nedosahuje nejvyšších řad zahraničních výrobců, a to ani samotným zařízením, ani například držákem, který by mohl mít například integrovaný napájecí kabel. Ovšem cenou jim může konkurovat víc než určitě. Za 4900,- vč. DPH dostanete bezproblémové a funkční zařízení, navíc od českého výrobce s velmi slušnou podporou.

Zařízení můžete používat i jako multimediální přehrávač a tím se cena zdá ještě přijatelnější.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4899