PDASoft

Apple vydal iOS 4.2.1 pro iPhone, iPad a iPod Touch
Publikováno: Úterý, 23.11. 2010 - 02:20:27
Téma: Apple iPhone


Apple po několika odkladech vydal dlouho očekávaný update systému iOS na verzi 4.2 potažmo 4.2.1. K nejvýznamnějším vylepšením patří bezdrátový tisk a multitasking pro iPad, nicméně seznam novinek je mnohem delší.Po iOS 4.1 měla původně vyjít verze 4.2, nicméně tu Apple zcela přeskočil a vydal rovnou verzi 4.2.1, která navíc umožňuje měnit velikost textu v kalendáři a opravuje chyby s WiFi a VoIP obsažené v iOS 4.2. Včera uvolněný iOS 4.2.1 je prostřednictvím iTunes 10.1ke stažení pro iPhone 3G, 3GS a 4, iPod Touch druhé, třetí a čtvrté generace, a pro iPad.

Seznamu novinek vévodí služba AirPrint pro bezdrátový tisk dokumentů, která však podporuje jen pro modely s podporou multitaskingu, což v praxi znamená iPhone 3GS, iPhone 4, iPad a novější iPody Touch. Druhou významnou novinkou je funkce AirPlay nahrazující starší AirTunes. Slouží ke streamování multimediálního obsahu přes WiFi, akorát na rozdíl od AirTunes už zvládá nejen bezdrátový přenos hudby z iTunes do reproduktorů připojeným k AirPort Expresses, ale dokáže posílat hudbu, videa a obrázky do jakéhokoli zařízení s podporou AirPlay. Ostatní funkční vylepšení jsou vesměs jen maličkosti jako vyhledávání textu v rámci webové stránky, nová verze Safari s novější verzí jádra WebKit, podpora čínských fontů v internetovém prohlížeči, podpora nástroje CoreMIDI, možnost hlasovat na YouTube, rodičovský zámek na mazání aplikací, změnu nastavení emailových účtů a služeb pracujících s polohou, přímé importování souborů .ICS do kalendáře, a delší výdrž na baterie. Nechybí ani čistě estetické změny v podobě podpory uživatelsky nastavitelných pozadí pro iPod Touch druhé generace, nová ikona pro hlasové poznámky, nový obrázek pro narozeniny v kalendáři, ikonka v App Store indikující podporu Game Center a dva nové fonty pro poznámky a nastavení (jmenovitě Helvetica and Chalkboard).

Důležitý je iOS 4.2.1 především pro iPad, který byl až dosud závislý na zastaralém iOS 3.2.2. Ten sice vyšel až 11. Srpna 2010, tedy poměrně nedávno, nicméně na podporu iOS 4, který vyšel už koncem června pro iPhone a iPod Touch, se čekalo až do teď. Uživatelé iPadu tak konečně mohou začít používat multitasking, game Center a další funkce, které v mezičase vyšly v updatech 4 a 4.1. Jako poněkud nešťastná volba se zdá změna funkce zámku displeje na vypínač zvuku po vzoru iPhonu, což také obratem vzbudilo vlnu negativních reakcí na diskusních fórech.

Výhradně pro iPhone a iPod Touch jsou určené některé bugfixy, zrychlení systému v iPhonu 3G, možnost nastavení jiného upozornění na textovou zprávu pro každý kontakt, dále možnost zahájit FaceTime hovor prostřednictvím Voice Control, nebo ovládání hlasitosti a AirPlay v liště s multitaskingem. Výhradně iPhone 4 potom dostal nová zvuková upozornění na přijaté zprávy a odkaz na FaceTime z aplikace pro textové zprávy. Podrobný popis novinek pro iPhone a iPod Touch najdete v našem včerejším článku.

Důležité změny se dočkala i funkce Find My iPhone pro vyhledávání ztracených nebo ukradených iPhonů, iPadů a iPodů Touch. Služba nově už není závislá na MobileMe a na rozdíl od dřívější praxe už na ní uživatelé vybraných modelů nemusí platit. Pro starší modely je služba stále zpoplatněná a zdarma je pouze pro iPhone 4, iPad a iPod Touch čtvrté, tedy poslední generace.

Na závěr je ještě třeba zmínit, že nový iOS dostala také Apple TV. Na rozdíl od iPhonu, iPodu Touch a iPadu však jde o výše zmiňovanou verzi 4.2, s níž Apple TV získává podporu pro AirPlay a nově je možné používat funkci VoiceOver pro převod textu do hlasové podoby i v menu.

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5001