PDASoft

BlackBerry Bold 9780, první část
Publikováno: Úterý, 14.12. 2010 - 00:00:00
Téma: BlackBerry


BlackBerry Bold 9780 vychází ze svých předchůdců Bold 9700 a Torch. Z prvního si téměř kompletně ponechává jeho konstrukci, ze druhého si bere novou verzi operačního systému. Na první pohled se tak může jednat o výbornou volbu pro konzervativní uživatele, kteří požadují obvyklý komfort přístrojů BlackBerry znamenající mimo jiné kvalitní zpracování, dobrý displej, jednu z nejlepších klávesnic či skvělou výdrž baterie.Společnost BlackBerry bývá často kritizována za to, že vytváří velmi podobné přístroje. A na BlackBerry Bold 9780 se tato výtka také dokonale hodí. Některé věci ale přeci není nutné měnit! Proč měnit třeba léty prověřenou konstrukci nebo elegantní a zaběhnutý design? Testoval jsem již mnoho telefonů a právě přístroje se značkou BlackBerry se mohou dlouhodobě chlubit designem, který v prostředí, kam jsou primárně směřovány, nemůže nikoho urazit, spíš naopak.

Obsah balení

 • BlackBerry Bold 9780
 • Baterie
 • MicroSD karta s kapacitou 2 GB
 • Napájecí adaptér
 • USB kabel
 • Sluchátka
 • Pouzdro
 • Dokumentace, CD

Příslušenství lze až na pouzdro označit za standardní. Právě pouzdro si však zaslouží vyzdvižení, protože se jedná o kvalitní kožený výrobek, který by měl většině uživatelů bez problémů postačit. Jedná se o příslušenstvím, díky kterému tak rozhodně ušetříte. To naopak paměťová karta s kapacitou 2 GB je u telefonu za takovou cenu dost nepatřičná. Lepší by také určitě mohla být i dodávaná sluchátka.

Při pohledu na kapacitu baterie, která činí 1500 mAh, pak můžeme očekávat dobrou výdrž. Trochu zbytečné mi již připadá přibalování CD se softwarem – žijeme v době, kdy má každý přístup k internetu, kde si rovnou může stáhnout aktualizovanou verzi.

Celkově jsem byl s dodávaným příslušenstvím spokojen. Novému majiteli umožní bezproblémové využívání všech funkcí a vlastností přístroje bez toho, aniž by byl nucen cokoli dokupovat.

První dojmy

Jedná se prostě o telefon z řady Bold. Pokud jste někdy nějaký z těchto přístrojů již viděli, ničím vás nepřekvapí. Vše je přesně tak, jak očekáváte. To platí snad pro vše od koženkové zadní strany přes výbornou klávesnici a samozřejmě i pro vlastnosti, které příliš chválit nelze. Celkově si však nelze na nic závažnějšího stěžovat.

Může se zdát, že změn oproti předcházejícímu modelu Bold 9700 není příliš mnoho, na druhou stranu jsou ale docela výrazné:

 • Fotoaparát má nyní rozlišení pět megapixelů a automatické ostření
 • Paměti RAM je nyní 512 MB, což je výrazně více, než může použitý OS využít a je to rozhodně ku prospěchu věci
 • Přibyla podpora standardu A2DP pro bezdrátový přenos hudby
 • Mírně se zvětšily rozměry na hodnotu 114 x 66 x 15 mm při hmotnosti 136 g (Bold 9700: 109 x 60 x 14,4 mm; 122 g)

Největším rozdílem je však samozřejmě nová verze operačního systému BlackBerry OS 6. Ta ale v mých předchozích článcích nevycházela právě nejlépe. V recenzi BlackBerry Torch jsem tvrdil, že pokud bychom totiž nehodnotili hardware samotného přístroje, změn není oproti dřívějšku právě mnoho. Platformě nelze upřít posun správným směrem, řekl bych ale, že pro některé činnosti byl OS5 vhodnější než jeho inovovaná šestá verze. Pátá verze byla bezkonkurenčně rychlá, stabilní a díky tomu, že většina aplikací byla založena na čistě textové bázi, i bezchybná a praktická. Šestá verze se snaží přijít s inovovaným prostředím doplněným o různou grafiku, což podle mého není vždy ku prospěchu věci. Vše by mělo mít nějaký důvod a právě u těchto změn v OS6 si nejsem jistý, jestli zde nějaký existuje.

Dobrým příkladem může být kalendář, jehož měsíční náhled již zdaleka nepůsobí tak čistým a přehledným dojmem jako dříve. Možná vypadá o něco lépe, ale nabízejí se hned nová otázka. Je OS6 nová verze systému se vším všudy, nebo se jedná pouze o grafický update stávajícího systému? Věřím tomu, že se jedná o první variantu, přestože na pohled viditelných výrazných změn není až tolik.

Jak můžete vidět, u BlackBerry Torch jsem nebyl novým systémem nijak uchvácen. Bude to u 9780 lepší? Přispěje nová platforma k již výborné práci s přístrojem nebo vše dobré a zaběhlé spíše naruší? Uvidíme v další části článku.


Pokračování zítra...


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5026