PDASoft

BlackBerry Bold 9780, druhá část
Publikováno: Středa, 15.12. 2010 - 00:00:00
Téma: BlackBerry


Jak již naznačila první část, RIM zachovala to dobré a osvědčené a trochu to snažila rozšířit tak, aby BlackBerry Bold 9780 oslovil další skupiny uživatelů. Torch vlastnosti nového telefonu neuměl ještě zcela využít, ale u 9780 je to naopak - zde je nový systém využit lépe, než jsem v prvních momentech očekával.Obsah balení

Jako první si všimnete výkonu - telefonu je skutečně velmi rychlý a za celou dobu používání jsem se nesetkal s jakýmikoli záseky či zpomalováním - a to dokonce ani v momentě, kdy jsem měl spuštěno více aplikací současně. Bohatá operační paměť je zkrátka pocítit, přičemž platí, že přístroj má v každém okamžiku více než bohatou rezervu pro chod veškerých funkcí. Totéž se dá říci i o uživatelské paměti, která poskytuje více než dostatek prostoru pro ukládání zpráv, e-mailů či údajů z kalendáře. Pamatovat je ovšem nutné na skutečnost, že se sem instalují i veškeré aplikace, takže volnou paměť je dobré alespoň jednou za čas zkontrolovat.

Největší hardwarovou inovací je fotoaparát. Nyní má rozlišení pět megapixelů, je velmi rychlý a snímky svou kvalitou udělají radost. Připravena je také celá řada scénických režimů (automatický, rozpoznání tváře, portrét, krajina, sporty, párty apod.), které mohou za určitých okolností kvalitě jedině přispět. Na druhou stranu je pravda, že ve většině případů stačí použít automatický režim, který si vede velmi dobře.


standardní fotografie


plný zoom


blesk v noci

Špatný není ani záznam videa, zde bychom ale mohli očekávat vyšší úroveň. Oproti dřívějšku je sice o něco lepší, ale obraz i zvuk mají stále rezervy.

Další výraznou inovací je OS6, který mě doposud příliš nezaujal. Pokud se ale ohlédnu zpět směrem k BlackBerry Torch, kde jsem se s ním setkal nejdříve, budu muset uznat, že můj názor byl ovlivněn i samotným přístrojem. Je to trochu paradoxní, protože OS6 byl vyvinut zejména s ohledem na dotykové přístroje, lépe se mu ale podle mého názoru vede právě u přístrojů, které touto funkcí nedisponují. Až na zvýšení rychlosti jsou totiž veškeré inovace zároveň i místem, kde dochází k největším rozporům.

Způsob fungování systému je velmi podobný předchozím verzím, stávající uživatelé si proto zvyknou velmi rychle. To dokazuje malé vnitřní změny i skutečnost, že si tento systém stále lépe rozumí s přístroji ovládanými klasickou cestu a nikoli přes dotykový displej. Až BlackBerry Bold 9780 mi dokázalo předvést, že OS6 j oproti OS5 jasným posunem, který si však zachovává dřívější výhody.

Internetovému prohlížeči nelze upřít jasný pokrok, oproti konkurenci však bohužel stále zaostává snad ve všech ohledech. Prohlížeče na systémech jako je iOS, Android, Symbian nebo i Windows Phone se snadněji ovládají a více se svým stylem blíží prohlížečům, na které jsme zvyklí na stolních počítačích. Většina dalších aplikací prošla určitými změnami, ale třeba takové Poznámky jsou téměř stejné, což jen dokazuje to, že některé věci není nutné za každou cenu měnit. Celkově je možné OS6 považovat za spíše postupný, nijak revoluční krok kupředu. I tak se podle mého názoru stále jedná o nejlepší systém pro vyřizování běžné agendy jako jsou telefonáty, práce s poštou či organizace času. A možná je to právě i z důvodu všech těch nejrůznějších pozlátek, kterými se snaží uchvacovat konkurence. Závěr

Bold 9780 neokouzlí, nezaujme svým leštivým vzhledem ve výkladních skříních. Přesto se ale jedná o výborný telefon, který staví na prověřených hardwarových i softwarových základech, a představuje pomalý, ale důvěryhodný postup kupředu. Změn sice oproti předchůdcům není mnoho, dovoluji si ale tvrdit, že pokud už ke změně došlo, bylo to vždy na tom správném místě a ku prospěchu věci.

Každý má na chytrý telefon zcela individuální požadavky, pokud bych ale měl vybrat ty univerzální a nejčastější, Bold 9780 vyjde velmi dobře:

  • Rychlý a pohodlný vstup dat - SPLNĚNO
  • Dobrá výdrž baterie -SPLNĚNO
  • Displej čitelný za všech světelných podmínek - SPLNĚNO
  • Rychlý a stabilní systém - SPLNĚNO
  • Kvalitní a hlasitý zvuk ze sluchátka i hlasitého odposlechu - SPLĚNO
  • Nabídka aplikací, které pokrývají všechny potřeby - SPLNĚNO

Bold 9780 vše výše zmíněné splňuje. A splňuje to do takové míry, že se mu žádný jiný dnešní telefon nevyrovná. Rozumím názorům, které tvrdí, že iPhone 4 nebo třeba HTC Desire Z jsou lepšími přístroji, jenže ty většinou neberou v potaz názory uživatelů, kteří svůj telefon používají hlavně na práci. A zde přístroje BlackBerry excelují.

Padni kam padni, podle mého názoru se jedná o nejlepší v současnosti dostupný smartphone. Sice nenabídne tolik nablýskaných funkcí jako konkurence, ani nemá k dispozici katalog s miliony aplikací, ale jako spolehlivý pracovní nástroj se nebezpečně blíží dokonalosti.


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5028