PDASoft

HP iPaq Glisten  Pracant s dlouhou výdrží (1. část)
Publikováno: Čtvrtek, 16.12. 2010 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Přestože společnost Hewlett-Packard v současné době sází spíše na smartphony s operačním systémem webOS, v nabídce má i model Glisten s Windows Mobile 6.5. Zkušenosti dřívějšího leadera v oblasti PDA se nezapřou, takže se můžeme těšit na AMOLED displej, kvalitní QWERTY klávesnici a docela promyšlené ovládání.Testovaný HP iPaq Glisten si zaslouží několik plusových bodů již za svou ojedinělou koncepci. V době, kdy na poli smartphonů dominují přístroje s velkým dotekovým displejem a minimem tlačítek působí tento komunikátor jako blesk z čistého nebe. D-Pad, tlačítka Start, OK a další v mnoha ohledech velmi usnadňují práci. Oproti zařízením s WM Standard však nejsme omezeni jen na tlačítka. Displej Glistenu je dotekový, takže v případě potřeby můžeme k ovládání použit stylus či prst.

Kromě koncepce láká HP iPaq Glisten také na hardwarovou výbavu. V útrobách najdeme procesor Qualcomm MSM7200A 533 MHz, který poskytuje dostatek výkonu i náročnějším aplikacím. Díky operační paměti o velikosti 256 MB je možno spustit současně více programů, takže uživatelé, jimž v jednu chvíli běží webový prohlížeč, e-mail, ICQ či třeba hudební přehrávač mohou být spokojeni. Pro operační systém a uživatelská data je připravena Flash ROM o kapacitě 512 MB. Úložiště je možno v případě potřeby rozšířit microSD kartami.

To, že je Glisten pracant, se nezapře ani pohledem na seznam bezdrátových sítí. Kromě Bluetooth 2.0 se můžeme těšit na Wi-Fi, přesněji na 802.11b/g. Infračervený port chybí, což bohužel u moderních smartphonů není nic neobvyklého. Tato technologie byla během minulých let vytlačena právě rychlejším Bluetooth.

Jedním z kladů smartphonu je displej. Vzhledem k použitému operačnímu systému Windows Mobile 6.5 Professional nepřekvapí, že je dotekový. Rozlišením 240 x 320 obrazových bodů ani úhlopříčkou 2,5" příliš nezaujme, potěší však technologií. Jedná se totiž o AMOLED displej, který poskytuje kvalitnější barevné podání a spotřebuje méně energie oproti běžným TFT.

Z dalších parametrů zmiňme ještě 3 Mpix fotoaparát s možností natáčet videosekvence, A-GPS přijímač a 1590 mAh lithiový akumulátor. Standardní balení obsahuje kromě smartphonu také síťovou nabíječku, hands-free (stereofonní sluchátka), manuál, CD s nezbytnými programy (např. Microsoft ActiveSync) a USB kabel pro komunikaci se stolním počítačem. V následující části recenze si shrneme dojmy z používání přístroje.


Pokračování zítra...Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5030