PDASoft

HP iPaq Glisten  Pracant s dlouhou výdrží (Závěr)
Publikováno: Pondělí, 20.12. 2010 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Přestože společnost Hewlett-Packard v současné době sází spíše na smartphony s operačním systémem webOS, v nabídce má i model Glisten s Windows Mobile 6.5. Zkušenosti dřívějšího leadera v oblasti PDA se nezapřou, takže se můžeme těšit na AMOLED displej, kvalitní QWERTY klávesnici a docela promyšlené ovládání.Fotoaparát

HP iPaq Glisten dostal do vínku 3 Mpix fotoaparát, který svým rozlišením dnes již příliš nepřekvapí. S ovládací aplikací se člověk musí nějakou dobu sžívat, jelikož je v mnoha ohledech odlišná oproti konkurenci. Ikony informující např. o zoomu či o nastaveném rozlišení jsou pouze informační, takže klinutím na ně nemůžeme nic změnit. Důležitým ovládacím prvkem je D-Pad, stisk středového tlačítka funguje jako spoušť a šipkami vpravo/vlevo můžeme měnit jednotlivé režimy snímání.

Kromě plnohodnotné automatiky máme k dispozici také samospoušť s prodlevou 10 sekund, můžeme rovněž přepnout na sekvenční snímání či na záznam videa. Nastavení je poměrně rozsáhlé, můžeme nejen přepínat mezi jednotlivými módy, ale také přizpůsobit snímání v mnoha ohledech. Uživatelé mohou měnit nejen jas, ale také saturaci, přizpůsobovat ostrost a kontrast obrazu. Kromě automatického vyvážení barev máme k dispozici čtyři režimy (žárovka, zataženo…), které postačí pro většinu běžných situací.

V případě potřeby lze také aktivovat několik efektů (sépie, negativ, černobílý snímek). Na poslední záložce můžeme nastavit rozlišení, na výběr je 320 x 240, 640 x 480, 1280 x 960, 1280 x 1024, 1600 x 1200 a 2048 x 1536 pixelů. Kvalitou fotografií nás testovaný iPaq příliš nepřekvapil. Na snímcích je patrný šum, přestože nebyly pořízeny za šera. Automatika má často problémy s vyvážením barev, takže uživatel začne nejspíš po čase upřednostňovat manuální nastavení.

Dodávané aplikace

HP iPaq Glisten, který jsme měli k dispozici, pocházel ze Spojených států, takže část aplikací v našich GSM sítích nebude fungovat. Překvapením pro nás bylo velké množství aplikací, které v paměti smartphonu najdeme. Nechybí Adobe Reader LE pro prohlížení PDF souborů, správce J2ME midletů ani klient pro sociální síť Facebook.

Mnohé jistě potěší také aplikace pro streamování videa, zálohovací program Sprite Backup a dvě aplikace zobrazující předpověď počasí. První z nich je MSN Weather, která je běžnou součástí moderních přístrojů s Windows Mobile, druhým programem je o něco propracovanější Weather Channel. Nafocené snímky lze prohlížet v aplikaci HP Photosmart Mobile. Ta zvládá v omezené míře také jejich editaci, přímo z prostředí programu lze fotky také tisknout a třídit do složek.

HP iPaq Glisten - ano či ne?

Testovaný smartphone nás v mnoha ohledech potěšil. Vynikající QWERTY klávesnice zaujme nejednoho „psavce“, nadprůměrnou citlivost na signál a dobrou kvalitu hovorů můžeme rovněž zařadit na seznam kladů. Jistě se najde dost uživatelů, kterým udělá radost kvalitní D-Pad a další ovládací tlačítka, která urychlují a usnadňují práci s telefonem. K naprosté spokojenosti nám však chyběly 2 soft-keys klávesy, díky nim by člověk nemusel při běžné práci vůbec použít dotekový displej.

Orientací ani rozlišením displeje nevybočuje HP iPaq Glisten z řady business smartphonů, výsledný dojem však kazí použitý operační systém. Windows Mobile 6.5 Professional má stále co nabídnout, avšak kvůli snaze autorů umožnit ovládání prstem v co největší míře se na displej příliš informací nevejde. Výška displeje pouhých 240 bodů je velkým omezením, uživatel tak musí skoro všude scrollovat, dokonce i v nabídkách jednotlivých programů. Možná by výrobce udělal lépe, pokud by sáhnul po verzi Standard či použil starší, ale pro dané rozlišení vhodnější Windows Mobile 6.1 Professional.

Pouhých 240 pixelů často ztěžuje práci s telefonem.

HP iPaq Glisten můžeme doporučit všem, jež vyžadují kvalitní smartphone s vynikající klávesnicí, dobrým zpracováním, s lehce nadprůměrnou výdrží (cca 36 hodin při častém stahování e-mailu) a s velkým množstvím dodávaných aplikací, které člověku ulehčí práci bezprostředně po vybalení telefonu z krabice. Smartphone se na českém trhu bohužel neprodává, v zahraničí stojí cca 5 000 Kč.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5036