PDASoft

Recenze odolného smartphonu Motorola Defy  druhá část
Publikováno: Středa, 29.12. 2010 - 00:00:00
Téma: Recenze hardware


S Motorolou Defy je to složité. Nelze jí upřít určitou dávku praktičnosti ani kvalitní konstrukci, ale jak si povede v tom obrovském množství smartphonů s Androidem, které jsou nyní na trhu?Navzdory svému 3,7“ displeji se jedná o malý telefon, který v ruce působí, jako kdyby pocházel z doby zhruba před třemi lety. Ani svou hmotností 118 g nová Motorola příliš nevypadá jako chytrý telefon. Na druhou stranu každý jistě ocení její funkce i určité inovace ve vzhledu. Pokud nyní používáte chytrý telefon, určitě nemůžete popřít, že dáváte velkou pozornost na jeho ochranu, ať již se jedná o ochrannou fólii na displej, pouzdro či pouze zvýšenou pozornost. Dnešní smartphony to zkrátka potřebují. Nehledě na cenu jsou dnešní telefony vyráběny tak, aby dobře vypadaly, ale na praktickou stránku se již většinou příliš nehledí. Důkazem jsem i já se svým iPhonem 4 – starám se o něho jako o malé dítě a děsím se představy, že by mi mohl spadnout nebo se nějak jinak poškodit či poškrábat. Pokud vezmete do ruky Motorolu Defy, budete mít trochu jiný pocit, vůbec jsem se nebál ji například nosit jen tak v tašce nebo ji položit do sněhu.

Je postavena skutečně dobře a nepochybuji o tom, že v Motorole věnovali výběru těch nejvhodnějších materiálů spoustu času. Takže se pojďme podívat na to, jak si tento model vede při běžném používání jako chytrý telefon.

Baterie (9/10)

Pokud chceme vytvořit praktický přístroj, nemůžeme se soustředit pouze na vnější aspekty, vnitřnosti jsou neméně důležité. Motorolu jsem nabyl poprvé, když jsem ji vybalil pro testování a na toto jedno nabití vydržela pracovat až do konce třetího dne. Přístroj jsem nepoužíval nijak zvlášť intenzivně, ale ani větší zátěž s baterií příliš nehýbe.

Jedná se o první dotykový smartphone, který při běžném používání nabídne takovouto výdrž a velmi se tak blíží BlackBerry Bold 9780 s rovněž velmi dobrou výdrží baterie. Na druhou stranu jsem ale slyšel i názory, že výdrž tohoto přístroje není až tak dobrá. Já s nimi ale nemůžu souhlasit, a to jsem v tomto ohledu dost náročný uživatel.

Displej (7/10)

Displej se může pochlubit skvělým rozlišením, v důsledku čehož vypadá celé prostředí operačního systému přesně tak, jak si můžeme přát. I přes odolnější skleněnou vrstvu byl displej dobře ovladatelný. Myslel jsem, že displej si povede lépe na přímém světle – ale bohužel docela hodně odráží své okolí a dochází k vyblednutí barev. Rozhodně bych tedy doporučil zakoupení nějaké matné ochranné fólie. Kvůli svým velkým rozměrům displej navíc odsunul spodní tlačítka až téměř na spodní hranu, takže se nepoužívají úplně snadno.

Fotoaparát (7/10)

Fotoaparát si vede velmi dobře při dobrém venkovním osvětlení, poněkud hůře je na tom ale už v hůře osvětleném prostředí. Dobrou zprávou je, že fotoaparát rychle ostří a snímky pořizuje téměř ihned po stisku spouště.

Níže se můžete podívat na několik ukázkových snímků, které nevypadají špatně, ale jak říkám, příliš nečekejte při fotografování za horšího osvětlení.

Výkon (8/10)

Rychlostí prostředí jsem byl příjemně překvapen, ale vzhledem k nasazení procesoru s frekvencí 800 MHz a 512 MB RAM se není až tak čemu divit. Vše běhá jako na drátkách, vliv na chod přístroje nemá ani současné spuštění více programů. Dokonce ani rozhraní Motoblur nemělo se svým chodem potíže, i když zde bych si představoval o něco rychlejší reakce. Zdá se, že v případě tohoto telefonu se Motorole skutečně podařilo najít tu správnou hranici mezi dostatečným výkonem a dobrou výdrží baterie.

Multimédia (8/10)

Kvalita zvuku je při použití kvalitních sluchátek výborná a totéž je možné říci i o hlasitém reproduktoru, jehož zvuk je opravdu kvalitní a reproduktor považuji za jednu z výhod tohoto přístroje.

Přehrávání videa je také na úrovni, která by měla stačit většině uživatelů. Na druhou stranu se i přes vysoké rozlišení najdou přístroje s ještě lepším uživatelským požitkem. Rozhodně si ale nemyslete, že by to bylo špatným přehrávačem videa nebo tak něco, k tomu má ten v Motorole dost daleko.

Všechna ostatní multimédia včetně YouTube přehrávače jsou samozřejmě připravena také.

Vstup dat (7/10)

Vestavěná klávesnice mě neuchvátila, obzvláště pak v režimu na výšku, a první dny jsem s ní měl problémy. Klávesnici naštěstí zachraňuje integrace technologie Swype. Pokud by někomu psaní opravdu nevyhovovalo, je díky systému Android získat alternativní klávesnice, se kterými se situace jistě zlepší. Osobně jsem si ale na psaní díky Swype zvykl a psal uspokojivou rychlostí, což opět potvrzuje, jak je tento doplněk cenný.

Kvalita hovoru a citlivost na signál (9/10)

Telefon obsahuje vestavěnou technologii Crystatalk PLUS, která by měla díky dvěma integrovaným mikrofonům odstraňovat okolní ruch během hovoru a zajišťovat tak čistý a kvalitní zvuk. Nedokážu posoudit, jak moc se její účinek projevuje v praxi, pravda je ale taková, že zvuk byl během hovoru výjimečně dobrý. Kvalitou hovoru byla vždy překvapena protistrana i já sám. Pokud k tomu připočteme špičkový hlasitý reproduktor, můžu Motorolu Defy v této oblasti označit za jeden z nejlepších modelů, který předčí snad už jen Samsung Galaxy S.

Skvělá byla také citlivost na příjem signálu (3G a HSPA jsem byl schopen přijímat téměř všude) a ještě lépe si vedlo Wi-Fi. Telefon mi našel 8 lokálních sítí, zatímco iPhone 4 na stejném místě našel pouhé 3.

Software (8/10)

Android 2.1 již sice není nejnovější, obsahuje ale vše důležité, co jeho aktualizované vydání. Motorola se pokusila napodobit HTC Sense rozhraní a přichází se svým prostředím Motoblur. To sice přináší některé zajímavé prvky, celkově je ale lepší používat standardní Android, nehledě na to, že chvílemi docházelo ke zpomalením. Každopádně by ale přístroji nejlépe pasovala nejnovější edice platformy Android.

Závěr (9/10)

Motorola Defy vás na první pohled nijak zvlášť nezaujme – vypadá zkrátka jako trochu starší smartphone. Její výhody začnou vycházet na světlo až později. Jedná se totiž o výborně vyvážený smartphone výdrží baterie počínaje a velmi dobrým výkonem konče. Rychle si zvyknete také na zvýšenou odolnost, která vám umožní telefon používat bez větších omezení téměř všude. Hodně výrobců hovoří o tom, jak vám jejich telefony usnadní život, pravda je ale často taková, že vám jej spíše komplikují tím, jak na telefon stále musíte dávat pozor. Určitě se tedy jedná o konkurenceschopný výrobek bez větších omezení prodávaný navíc za velmi rozumnou cenu.

Nepřináší sice možná poslední technologické výstřelky jako iPhone 4, Desire HD nebo Galaxy S, oproti nim se ale může pochlubit něčím jiným možná o to praktičtější – praktičností.

Nebudu prozrazovat vše, co jsem s telefonem prováděl, protože se jedná o testovací vzorek, ale mohu říci, že nikdo ani nepozná, že jsem telefon vyndal z krabičky..


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5047