PDASoft

Podrobná recenze BlackBerry Bold 9780 - hardware
Publikováno: Pondělí, 03.01. 2011 - 00:00:00
Téma: BlackBerry


BlackBerry Bold 9780 jsme měli možnost používat po dobu několika týdnů jako hlavní telefon, z čehož vyplývá, že Vám o ní mám skutečně hodně co říct. Většinou se bude jednat samá pozitiva, ale ačkoli se jedná o nástupce veleúspěšného Boldu 9700, naleznete i takové aspekty, které bychom si představovali zcela jinak. Vycházejí zejména z použití BlackBerry OS 6 u přístroje bez dotykového displeje – byly dokonce okamžiky, kdy jsem si přál, aby na tuto novinku šel nahrát starší OS5 (vím, že to zní bláznivě, ale skutečně je tomu tak).



Představení BlackBerry Bold 9780

Bold 9780 je po Boldu 9000 a novějším modelu 9700 třetím přírůstkem této série (pokud nepočítáme model 9650, kterým nebyl určený pro GSM sítě).

Změny oproti předchozímu modelu nejsou tak zásadní, jako byly mezi starším Boldem 9000 a 9700. Model 9000 byl přeci jen kusem hardwaru, zatímco 9700 se již stával kompaktnějším a elegantnějším telefonem. Nejnovější dva modely se oproti sobě spíše než v hardwaru liší v softwarové oblasti, i když samozřejmě došlo ke změnám i v hardwarové výbavě. BlackBerry Bold 9780 se totiž začíná prodávat s BlackBerry OS6, zatímco starší model se stále prodává pátou verzí systému. Na druhou stranu je pravda, že OS6 by měl být brzy k dispozici i pro tento přístroj, takže tento rozdíl časem pomine.

Nemá ale smysl si nic nalhávat, stávající majitelé modelu 9700 mají před sebou velké rozhodování, zda-li se jim přechod na novinku vyplatí.

Nekritizujme ale hned na začátku. Bold 9780 je zde, jedná se o nejlepší a nejnovější BlackBerry této konstrukce a my si jej pojďme prohlédnout pěkně zblízka.

Technické specifikace:

  • Rozměry: 109 x 60 x 14 mm
  • Hmotnost: 122 g
  • Operační systém: BlackBerry OS6
  • Procesor: 624 MHz
  • Paměť: 512 MB RAM, 2 GB MicroSD karta součástí balení
  • Napájení: Li-Ion akumulátor s kapacitou 1500 mAh, až 528 hodin v pohotovostním režimu, až 36 hodin poslechu muziky
  • Displej: 480 x 360 bodů
  • Fotoaparát: rozlišení pět megapixelů, automatické ostření, blesk, rozpoznání tváře, stabilizace obrazu, scénické režimy, optický zoom, záznam videa v rozlišení 640 x 480 bodů
  • Integrovaná aGPS
  • Wi-Fi 802.11 b/g s podporou UMA, Bluetooth 2.1 (A2DP/ AVCRP/ DUN)
  • 3,5 mm jack konektor, vestavěný reproduktor
  • GSM/ GPRS/ EDGE: 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz
  • UMTS: 800/ 850/ 1900/ 2100 MHz

Největší rozdíly oproti staršímu modelu Bold 9700:

  • BlackBerry OS6 v základu
  • Rozlišení fotoaparátu se zvedlo ze 3,2 na 5 megapixelů
  • Paměť RAM se zvedla z 256 na 512 MB
  • Rozlišení nahrávaného videa se zvýšilo ze 480 x 352 na 640 x 480 bodů
  • Zvedla se výdrž z 21 na 22 dní, zároveň se snížila doba poslechu hudby z 38 na 36 hodin

Pokud ponecháme stranou technické záležitosti, mírně se změnil také vzhled samotného zařízení. RIM u novinky vypustilo chromovaný boční proužek, díky čemuž není narušen temný vzhled přístroje. Zadní kryt pak již tolik svým vzorem nepřipomíná kůži, ale spíše palubní desku automobilu.

Protože Bold 9780 používá stejnou čipovou sadu jako modely Pearl 3G nebo Troch 9800, i jemu chybí podpora Open GL pro 3D grafiku. Z toho jsem byl smutný již u modelu 9700, a nyní jsem o to smutnější, protože již uplynul další rok a stále jsem se nedočkal. Pokud přesně nevíte, co si pod tímto představit, podívejte se na přiložené video (http://crackberry.com/blackberry-game-review-need-speed-shift-3d-blackberry-storm2), kde je porovnána hra Need fod Speed na BlackBerry Bold 9700 a Storm 2. Situace u novinky bude velmi podobná.

Hardware

Pokud si přečtete popis hardwaru nového Boldu 9780, ve výsledku zjistíte, že se příliš neliší od popisu rok starého Boldu 9700. Což ale není v žádném případě na škodu, protože telefony z řady BlackBerry Bold byly vždy skvěle vyladěné kousky hardwaru.

Vzhled, konstrukce a kvalita zpracování

Bold je nejvyšší řadou v nabídce společnosti a stále si zanechává tradičně konzervativní vzhled s obdélníkovým displejem a pod ním položenou QWERTY klávesnicí. Původní Bold 9000 byl skutečně velkým přístrojem, odvděčil se ale zase větším displejem a klávesnicí. Právě klávesnici původního Boldu považuji za to nejlepší, s čím BlackBerry kdy přišlo. Na druhou stranu ani klávesnice novinky 9780 není vůbec špatná. Celkově se provedení povedlo – na telefonu se dobře píše, skvěle padne do ruky a pohodlně se vejde do kapsy.

Kvalita konstrukce je přinejmenším stejně dobrá jako u modelu 9700, možná dokonce ještě lepší. I přes svou nízkou hmotnost telefon nepůsobí nijak levně a jeho kompletně černé zbarvení mu dodává pocit neobyčejného luxusu. Telefon díky svému vzhledu perfektně padne k tmavým švýcarským náramkovým hodinkám. První testovací kus bohužel trpěl porouchaným trackpadem, po pohodlné výměně za nový však již bylo vše v pořádku. Telefony BlackBerry používám již celé roky a vždy jsem byl spokojen s jejich spolehlivostí – výjimečně došlo k problémům s ovládací kuličkou. Během posledních tří měsíců mi ale kompletně odešel Torch a nyní došlo k problémům s trackpadem u 9780. BlackBerry rozšiřuje své výrobní továrny po celém světě (Kanada, Mexiko, Maďarsko) a jediný vadný kus, co jsem kdy používal, pocházel z Mexika. Nevím, jestli je to náhoda, ale mám pocit, že si příště nejdříve ověřím, kde byl který telefon vyroben, a až pak si jej odnesu domů.

Pokud se podíváme na rozmístění jednotlivých prvků na modelech 9780 a 9700, zjistíme, že je identické. Vrchní strana přístroje ukrývá zámek a tlačítko vypnutí zvuků. Tyto prvky jsou zde umístěny skutečně nenápadně – znám řadu uživatelů, kteří si jich ani po několika měsících na svých přístrojích nevšimli. Levá strana poskytuje prostor pro 3,5 mm jack konektor, microUSB konektor a levé softwarové tlačítko, které mám tak rád a které jsem tolik postrádal na modelu Torch. Pravý bok poskytuje útočiště tlačítkům pro regulaci hlasitosti a pravé softwarové klávese. Pokud přístroje BlackBerry tolik neznáte a nevíte, k čemu slouží ona postranní softwarová tlačítka, pak vám prozradím, že se jedná o tlačítka pro rychlý přístup k funkcím a aplikacím, jejichž funkce si každý může změnit podle svých potřeb.

I v tomto případě bylo nutné pro odejmutí krytu baterie zpočátku používat více síly. Časem se sice kryt trochu „ochodí“ a již nedrží tak pevně, stále je ale pevnější, než bývá obvyklé. Abych byl upřímný, zpočátku jsem se dokonce obával, abych telefon při sundávání krytu nějak nepoškodil, a to jsem měl již zkušenosti se staršími telefony značky. Nejsem jediný, kdo si na to stěžuje, slýchám to i od řady dalších uživatelů. Možná by tedy nebylo špatné, kdyby v BlackBerry na otevírání krytu trochu zapracovali.

Celkově shrnuto se dá popis vzhledu, výrobního faktoru i konstrukce hodnotit stejně pozitivně jako u staršího Boldu 9700.

Displej

Ani displej není ničím novým, se stejným displejem s rozlišením 480 x 360 bodů bez dotykové vrstvy jsme se již setkali u mnoha starších telefonů. Stále se však jedná o povedený kousek, který je mnohem lepší, než slabší displej s rozlišením 320 x 240 bodů na BlackBerry Curve 3G a Curve 8520 a 8530. Pokud se budete rozhodovat mezi modely Bold a Curve, právě displej je jedním z aspektů, na který bych kladl největší důraz. Barvy i ostrost jsou na zcela jiné úrovni, větší rozlišení je pak výrazně poznat nejen v internetovém prohlížeči.

Podobně jako mnoho dalších uživatelů se docela těším, až BlackBerry přijde s telefonem této konstrukce a dotykovým displejem. Mnoho začínajících uživatelů ihned zkouší na ikonky na displeji klikat, ale neuspěje. A musím říci, že v BlackBerry OS6 jsem měl chuť vyzkoušet to také. U OS5 jsem tyto pocity nikdy neměl, ale možná je to způsobeno i tím, že jsem nyní používal BlackBerry Torch, kde jsem si na dotykové ovládání zvykl. Možná je to způsobeno také tím, že OS6 je pro dotykové ovládání přeci jen uzpůsobeno více.

A rád bych se také dočkal fyzického zvětšení displeje a samozřejmě také vyššího rozlišení. Velikost displeje doposud nebyla až tak důležitá, ale nyní s kvalitnějším internetovým prohlížečem a stále lepšícími se dostupnými aplikacemi, by se větší displej hodil docela často. Nepochybuji o tom, že BlackBerry s vylepšeními na tomto poli dříve či později přijde, již nyní jsem ale napjatý, jak se to inženýrům z RIM povede.

Čipová sada a procesor

Použitý procesor i osazená čipová sada přesně odpovídají tomu, s čímž jsme se setkali již u modelů Torch 9800. Frekvence 624 MHz je pak shodná i s modely Bold 9000 a 9700. Softwarové aktualizace modelu 9800 ale byly příčinou toho, že prostředí systému bylo mnohem svižnější, než u starších modelů a situace u Boldu 9780 je ještě lepší. Možná díky absenci dotykového displeje.

Paměť

Interní paměť se zdvojnásobila na úroveň modelů Bold 9650, Torch a Style, což znamená přítomnost 512 MB RAM. Jedná se o paměť, ve které se po startu usídlí operační systém, spouštění se sem programy a aplikace jako internetový prohlížeč ji využívají pro odkládání svých dočasných dat. Více paměti neznamená zvýšení rychlosti, její nedostatek ale již zpomalení znamená. V porovnání s modelem 9700 tak nyní můžete spustit více programů bez toho, aniž by jste cítili zpomalení systému. Ihned po prvním spuštění telefon hlásil 271 MB dostupné paměti.

Jako úložný prostor pro multimédia a další paměťově náročnější soubory poslouží zejména paměťová karta. Kartu o kapacitě 2 GB dostanete spolu s přístrojem, pokud by vám její kapacita nestačila, můžete dokoupit až 32 GB verzi.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je úžasná! A to i přesto, že jsem telefon využíval mnohem více k prohlížení internetu, než tomu bylo u přístrojů s OS5. Je skvělé jít večer s tím, že po celodenním používání stále zbývá více než polovina energie. A při šetrném používání by na tom byla baterie ještě mnohem lépe.

Kvalita zvuku při hovoru

Kvalita hovorů vždy trochu závisí i na vašem operátorovi, v tomto případě se mi ale vše zdálo naprosto v normě.

Fotoaparát a záznam videa

Telefon je vybaven shodným pětimegapixelovým fotoaparátem jako model Torch. A mé poznatky jsou také zcela stejné. Fotoaparát není špatný, ale musíte nejdřív přijít na jeho chování a mírně se mu přizpůsobit.

Fotoaparátu jsem se podrobně věnoval v recenzi BlackBerry Torch, takže pokud vás zajímá více informací, neváhejte se k ní vrátit (http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4958).

Wi-Fi, GPS, Bluetooth a reproduktor

Další hardwarová výbava je běžná pro tuto třídu přístrojů. Největší novinkou u Wi-Fi je skutečnost, že se telefon k síti dokáže připojit automaticky, zatímco dříve jste museli tuto činnost vždy provést manuálně. Je trochu zarážející, že Bold 9780 podporuje pouze standardy 802.11 b a g, zatímco Pearl 3G a Torch 9800 podporovaly i 802.11n. Zřejmě je to způsobeno tím, že Bold 9780 vychází ze staršího 9700 natolik, že implementace novějšího Wi-Fi standardu nebyla možná.

GPS i Bluetooth pak pracují tak, jak by měly. Kvalita hlasitého reproduktoru je pak zhruba stejná jako u starších modelů. Na fórech jsem sice četl, že j oproti starším přístrojům lepší, já si tím ale nejsem jistý, protože jsem si žádné změny nevšiml, ale možná se také mýlím.

Příslušenství

Dobrou zprávou pro majitele staršího modelu Bold 9700 je, že své již zakoupené příslušenství budou moci v případ upgradu telefonu používat i s novou verzí. Týká se to pouzder, baterií i nabíjecích kolébek. Zároveň to také znamená, že pro novinku je již nyní dostupné velké množství příslušenství, ze kterého by si měl pohodlně vybrat každý.

Závěr první části

Po hardwarové stránce je BlackBerry Bold 9780 velmi pěkným zařízením. Oproti staršímu Boldu 9700 telefon nabízí rychlejší procesor, více paměti a lepší fotoaparát a také pozměněné barevné provedení, které je nyní laděné do temných odstínů.


Pokračování zítra...


Zdroj: Kevin Michaluk pro CrackBerry.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5056