PDASoft

Podrobná recenze BlackBerry Bold 9780  software a závěr
Publikováno: Úterý, 04.01. 2011 - 00:00:00
Téma: BlackBerry


Spíše než na samotný operační systém se budu v tomto článku snažit zaměřit na jeho integraci do přístroje bez dotykového displeje a z toho vyplývající vlastnosti jako jeho použitelnost na menším displeji nebo využitelnost hardwarové klávesnice.To, jak moc se vám bude nebo nebude líbit OS6 na Boldu 9780 záleží hodně na vašich prioritách a také na tom, jak moc jste navyklí na starší přístroje této značky. Osobně se domnívám, že pokud jste na poli BlackBerry (či dokonce chytrých telefonů vůbec) nováčkem, zvyknete si na BOS6 mnohem rychleji, než stávající uživatelé OS5. Počáteční videa a průvodci vám umožní systém bezproblémově přijmout, čemuž napomůže také celkový dojem z operačního systému a jeho modernější vzhled, než-li tomu bylo u předchozích verzí. Pohledy na domovské obrazovce vám ihned představí většinu potřebného (oblíbené, média, stahování, často používané), s čím budete přicházet na svém telefonu do styku.

Výrazným zlepšením je nový internetový prohlížeč, který sice místy bude narážet na menší displej, ale oblíbené stránky si s ním bez problémů prohlédnete. A díky hardwarové klávesnici budete bez jakýchkoli potíží odpovídat na nejrůznější druhy textové komunikace. Zvyknout si i dlouhodobí uživatelé, jen jim to bude trvat o něco déle. Některé věci jsou zkrátka jinde, někde se systém chová trochu jinak a některé aplikace nejsou jako dřív. Po nějaké době ale OS6 přejde do krve i věrným uživatelům starších přístrojů.

Trochu znepokojující pro mě byla domovská obrazovka a její pohledy. Na přístroji s dotykovým displejem jednoduše spustíte aplikace z horního pruhu tapnutím na displej, takže nehrozí, že se omylem přesunete na jiný panel. Nicméně u telefonu bez dotykového displeje musíte k požadovanému programu dojít prostřednictvím trackpadu a u 9780 se mi často stávalo, že jsem místo toho přecházel mezi jednotlivými pohledy na domovskou obrazovku. Když jsem čekal, stávalo se mi to mnohokrát a mnohokrát za den. Ještě, že stisk tlačítka s červeným sluchátkem slouží pro rychlý návrat na hlavní náhled. Podle ohlasů nejsem jediný, kdo si na tento problém stěžuje, takže bych velmi uvítal, kdyby BlackBerry nějak přidalo možnost návratu na domovskou obrazovku známou z OS5 (např. volbou v menu nebo novým schématem). Další změnou, na kterou si nemohu zvyknout, je nutnost dvojnásobného stisku tlačítka menu pro vstup do hlavní nabídky.

Na hlavním displeji vidíte pouze šest programů, takže bych určitě uvítal rychlejší přístup k jejich zbytku. Předpokládám, že u přístroje s dotykovým displejem by nic z toho nebyl problém, zde jsem ovšem narážel. Později jsem ale přišel i na to, že k programům se dá dostat pokračováním rolování směrem dolů, čímž se problém vyřešil, i když to není zrovna intuitivní. Nepředpokládám však, že toto bude problém pro každého. Navíc mnoho uživatelů používá jen několik málo základních aplikací, takže ani těm by složitější vstup do nabídky neměl nijak zvlášť překážet.

Pokud pomineme stranou tyto dva prvky, pak většina lidí jistě ocení nové univerzální vyhledávání a inovovaný webový prohlížeč. Než se s univerzálním hledáním detailně seznámíte, chvíli to potrvá, ale bude to mít své výsledky. Nový webový prohlížeč pak umožní řadě uživatelů zcela při cestování vypustit svůj laptop. Mezi další novinky pak patří zrychlený přístup k nastavení Wi-Fi, telefonního modulu a Bluetooth. Přibyla také bohatší upozornění na úvodní obrazovce, což je na jednu stranu užitečné a na druhou stranu i trochu zbytečné – bylo by fajn, kdyby si je šlo více přizpůsobit. Je pěkné mít náhled na další schůzku, ale třeba u e-mailů jsem to neocenil vůbec. Pokud si všimnu blikání diody, podívám se na displej a většinou přejdu rovnou do dané aplikace.

Závěrečné dojmy ze softwarové stránky přístroje

Přístroje jako BlackBerry 9780 si v dnešní době posedlé rozlehlými dotykovými displeji kupují hlavně lidé, kteří často a hodně píší a pohodlnou klávesnici chtějí mít ihned po ruce, protože si nepřejí čekat ani ty zlomky vteřiny, které zabere vysunutí hardwarové klávesnice uschované v těle přístroje, a nevadí jim na úkor této klávesnice obětovat velký displej. Vše je zde zaměřeno na rychlost. A právě o tom vždy BlackBerry bylo. BlackBerry je navrženo tak, aby za žádných okolností neplýtvalo vaším vzácným časem, a vše jste měli co nejdříve a nejintuitivněji k dispozici pro situaci, kdy to bude potřeba.

A daří se to i BlackBerry OS6, i když je pravda, že v některých ohledech si budete muset zvykat na určité novoty. Celkově ale OS6 odvádí dobrou práci a úspěšně přináší i některé nové prvky.

Důležité otázky

Má cenu přejít z BlackBerry Bold 9700 na Bold 9780?

Ať mě operátoři i samotný výrobce klidně ukamenují, ale podle mého názoru to pro běžného člověka nemá smysl. Podle mého názoru změny nejsou až tak výrazné, aby stálo za to pořizovat nový přístroj. Obzvláště když vezmeme v potaz skutečnost, že BlackBerry OS6 bude dostupný i pro starší model. Osobně bych tedy volil raději vyčkávací taktiku a počkal si na novou generaci přístroje, který bude mít např. výkonnější procesor nebo dotykový displej.

Koupit BlackBerry Torch 9800 nebo 9780?

Zde se vše odvíjí od vašich priorit.

Osobně bych jako hlavní důvod pro pořízení Boldu 9780 na úkor Torch 9800 viděl lepší pocit při držení přístroje v ruce a jeho kompaktnější rozměry a nižší hmotnost. A řekl bych, že o něco lepší je i klávesnice, jejíž výhodou je také okamžitá dostupnost bez nutnosti vysunovat ji. Mnohem lepší je pak výdrž baterie (má větší kapacitu a úspornější komponenty, které jsou ke spotřebě mnohem šetrnější).

Pro pořízení modelu Torch 9800 by pak hovořil větší dotykový displej, který dokáže plně využít všech možností OS6, z čehož vyplývá lepší navigace skrze nabídky a také mnohem pohodlnější ovládání internetového prohlížeče. Pokud si na tento displej zvyknete, je návrat k menšímu velmi obtížný. A stále je zde i povedená klávesnice, ačkoli není tak kvalitní, jako u Boldu 9780.

Který vzít? Nevím. Vždy jsem se považoval za spíše tradičního uživatele, takže by mým potřebám slušel spíše Bold 9780. Dokud ale nebude existovat možnost, jak vypnout nové pohledy na domovské obrazovce v OS6 (ať již v nastavení nebo v nějakém schématu), bude mi pravděpodobně více vyhovovat právě koncepce modelu s dotykovým displejem. Rozhodně ale vím, co budu dělat v následujících dnech – vrátím se k originálnímu Boldu 9700, jehož klávesnici zkrátka miluji!

Co kdyby se jednalo o mé první BlackBerry? Dobrá otázka. A pěkně záludná. Ale opět je to jen a pouze o prioritách. Volbou modelu s klávesnicí pod displejem dostanete jednu z vůbec nejlepších komunikačních pomůcek. Torch sice není ve všech operacích tak efektivní, pokud by to ale bylo vaše první BlackBerry, tak tento rozdíl nebudete mít možnost pocítit, protože nebudete mít s čím porovnávat. A v tom případě bych volil spíše druhý model, protože velký dotykový displej opravdu výrazně přispívá k celkovým dojmům z telefonu. Jen se budete muset smířit s horší výdrží baterie.

Závěr

Z celkového pohledu se nemohu ubránit, že novinka přináší oproti staršímu Boldu 9700 příliš málo změn. Je škoda, že se do toho v RIM neobuli poněkud více. V podstatě největšími inovacemi je rozšíření operační paměti a větší rozlišení fotoaparátu, což není mnoho. Na druhou stranu se říká, že ověřené věci se nemají měnit a již Bold 9700 byl výborným přístrojem. A Bold 9780 je i přes několik mých výtek taktéž výborným přístrojem.

Plusy:

  • Skvělé černé provedení
  • Dobrý následovník Boldu 9700 – skvěle padne do ruky, dobrá klávesnice
  • BlackBerry OS6 – a zejména jeho internetový prohlížeč a vyhledávání
  • Zvětšení paměti a navýšení rozlišení fotoaparátu

Mínusy:

  • Chybí možnost vypnutí některých součástí domovské obrazovky
  • BlackBerry OS6 svádí k touze po dotykovém displeji
  • Chybí podpora Wi-Fi 802.11n standardu
  • Oproti Boldu 9700 málo inovací
  • Chybějící podpora Open GL (3D grafika)

Shrnutí

BlackBerry Bold 9780 vylepšuje svého předchůdce Bold 9700 větší pamětí, lepším fotoaparátem a a operačním systémem BlackBerry OS6 již ve výchozím prodejním stavu. BlackBerry OS6 pak přináší řadu více i méně důležitých novinek v čele s vylepšeným internetovým prohlížečem. Na druhou stranu je pravda, že při používání OS6 si budete velmi často přát, aby byl nový Bold vybaven dotykovým displejem, pro který je nová verze OS primárně postavena.


Zdroj: Kevin Michaluk pro CrackBerry.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5057