PDASoft

Dnes se zcela mění zavedený koncept digitálních knih i magazínů
Publikováno: Úterý, 04.01. 2011 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Magazín The Economist je jeden ze světově nejvýznamnějších periodik zabývající se ekonomikou a financemi. Jako jeho dlouhodobý předplatitel jsem se zkusil zamyslet nad jeho možnou distribucí v elektronické podobě pro celou řadu nejrůznějších zařízení jako je iPAD tak, aby co možná nejvíce vyhovovala jak nakladateli, tak koncovým čtenářům.



V listopadu roku 2009 jsem měl dokonce možnost se na toto téma bavit s ředitelem magazínu Economist. Prozradil mi, že si magazín nechal zhotovit rozsáhlou studii v řadě zemí, jak zdejší čtenáři k časopisu přistupují. Výsledek byl napříč různými zeměmi zhruba stejný: lidé, kteří The Economist kupují, jej čtou pravidelně a poctivě se k němu vracejí a vždy si pro něho najdou svůj čas. Výsledek: čtení magazínů jako je The Economist přináší „pohlcující čtenářský zážitek“, což je něco, co web může zprostředkovat jen velmi těžko.

Během rozhovoru se ředitel The Economist rozpovídal o tom, co přesně jejich digitální strategie zahrnuje, ale všem muselo být jasné, že jim zatím chybí nějaký klíčový produkt, který by mohli pro digitální distribuci použít. Tedy něco jako – v té době mýtický – iPAD.

Od té doby uplynul zhruba rok a The Economist začíná vycházet i v podobě elektronické – a první verze je určena – samozřejmě – pro Apple iPAD. Distribuce magazínu bude probíhat prostřednictvím zdarma dostupné aplikace, kterou si bude moci každý stáhnout. Obsah potřebný pro onu aplikaci ale samozřejmě zdarma nebude. The Economist přece není periodikem, které by mělo být rozdáváno zdarma. Elektronická verze bude dostupná současným předplatitelům tištěné verze a za o něco menší poplatek bude také k dispozici čistě elektronická podoba.

Každý čtvrtek se v aplikaci objeví možnost stažení nového vydání a případný zájemce si bude moci o pár vteřin později pročítat nejnovější články na téma ekonomiky a financí. Čtení je velmi pohodlné, pravděpodobně pohodlnější než čtení papírového vydání magazínu, a bezesporu mnohem pohodlnější než verze pro Kindle. iPAD nabízí pro čtení skvělé předpoklady. Z části za to jistě „vděčí“ velkému displeji a dobře navrženému uživatelskému rozhraní, svůj vliv na tom má ale i výborná doprovodná aplikace.

Těm, kteří mají stávající předplatné a zároveň používají iPAD, vyvstává zajímavý problém. Každý pátek totiž do jejich poštovní schránky dorazí obálka s magazínem, na kterou však většinou již jen usedá prach. Inu, můžete se o časopis třeba podělit se svými přáteli či jej darovat do školy či do knihovny. Ale to už by bylo jiné téma.

Minulý týden do mého iPADu ale dorazila i další zajímavá aplikace. Tedy, abych byl přesnější – jedná se o knihu zabalenou do aplikace. Jedná se o knihu Why the Net Matters (Canon Gate) od Davida Eaglemana, což je manifest o osmi kapitolách osvětlující význam internetu pro naši budoucnost. Podobně jako u iPAD verze poslední knihy Stephena Frye nemusíte ani tentokrát číst postupně. Každá kapitalo rozdělí obrazovku s tím, že na jedné straně je běžný text, zatímco ve druhé části se nacházejí ilustrace, fotografie, animace nebo 3D modely, se kterými může čtenář manipulovat. Aby jste to lépe pochopili, můžete se podívat na zajímavé YouTube video.

Tyto dva tituly bychom mohly považovat za jakési průkopníky digitální distribuce dříve klasických tištěných médií. Úspěchem čtečky Kindle od Amazonu podle mě vydavatelé podlehly falešnému pocity bezpečí. Ale Kindle je pouze o textu. Což v budoucnu ale zcela jistě nebude stačit. A to si většina vydavatelů podle mého názoru zatím neuvědomuje.

A to by se nemuselo vyplatit. On se totiž koncept slova kniha na zařízeních jako je iPAD a další jemu podobné přístroje, značně mění. To, co stačilo doposud, v budoucnu stačit nebude. Doba se mění. Což nutně neznamená, že tištěná média musejí zmizet. Znamená to ovšem, že současní vydavatelé, kteří budou chtít uspět i nadále, budou muset přizpůsobit své postoje a změnit své zažité způsoby práce, což je bude jistě stát dost dřiny i prostředků. Ale jen tak se udrží na špici i nadále.

Protože pokud to neudělají oni, jistě se najde někdo jiný, kdo to udělá místo nich. Další otázkou by mohlo být, zda-li zde budou vydavatelé – v podobě jaké je známe dnes, či dokonce vůbec – i v budoucnu.


Zdroj: John Naughton pro The Observer







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5058