PDASoft

Recenze chytrého telefonu Google Nexus S se systémem Android 2.3 II.
Publikováno: Čtvrtek, 13.01. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


V dnešní části recenze telefonu Nexus S se zaměříme především na jeho softwarové vybavení a tedy hlavně na novou verzi operačního systému Google Android 2.3 Gingerbread.



Software

Google Nexus S je prvním telefon, který již v základu nabízí nejnovější Android 2.3 Gingerbread, což může být pro některé uživatele velkým lákadlem. Majitelé přístrojů s Androidem jsou totiž dobře známí tím, že jsou doslova posedlí aktualizacemi svých přístrojů. Součástí přístroje nejsou žádné grafické nadstavby, přináší tedy čisté prostředí systému tak, jak je. A k tomu přidává několik zajímavých novinek.

Po týdnu používání, aniž bych šáhl po svých starších telefonech, mohu říci, že mou nejoblíbenější novinkou se stala nová softwarová klávesnice. Nejdříve to bylo docela těžké, ale přinutil jsem se vydržet a velmi rychle jsem si na používání klávesnice nového Androidu zvykl. Klávesnici si můžete prohlédnout na videu.

S některými novými vlastnostmi klávesnice jsme se mohli setkat již u některých doplňkových klávesnic třetích stran, zdá se ale, jako by Google vše udělal ještě trochu lépe. Nová klávesnice je přesná, rychlá a uživatelsky přívětivá. Nemůžu se dočkat, až Google implementuje i některou z technologií pro psaní bez dívání se na displej, již nyní má ale Android jednu z nejlepších softwarových klávesnic, jakou můžete dnes získat.

Kromě mnoha na pohled neviditelných inovací se změnilo také mnoho na pohled viditelných prvků. Jako drobnou inovaci je možné označit např. zatřesení se nabídky, pokud dosáhnete její poslední položky, nebo graficky mnohem detailnější ikonky v menu – pěkné, ale ne až tak důležité.

Další změnou je rychlejší přístup do správce aplikací přes nabídku na úvodní obrazovce. Díky tomu a nárůstu jeho rychlosti snad již nebude nutné instalovat samostatné správce aplikací.

Změnou prošly také indikátory síly signálu mobilní sítě i Wi-Fi. Pokud jste k patřičné síti připojeni, ikonky jsou zelené. Pokud připojení z nějakého důvodu ztratíte, stanou se šedé. Na první pohled drobnost, která však někdy může hodně pomoci.

Protože se jedná o čistý Android, nesetkáte se zde s žádnými doplňkovými programy. Pokud si telefon pořídíte, budete si muset veškeré potřebné doplňky stáhnout z Android Marketu či podobného zdroje. Toto je krok, po kterém každý volá, osobně bych ale proti přítomnosti několika základních užitečných programů nic nenamítal (mohlo by jít např. o Google Reader, Google Listen či Google Goggles). Instalace všeho potřebného je však naštěstí otázkou několika minut.

Jednoduché shrnutí na závěr – pokud jste již nějaký Android telefon používali, s Google Nexus S se okamžitě sžijete. Jen vás nebude obtěžovat žádný přebytečný software či uživatelská nadstavba.

Hackování systému a přitažlivost telefonu pro „geeky“

Hackování Google Nexus S - stejně jako v případě prvního Google telefonu – nemůže být jednodušší. Fastboot oem unlock (jedna z mých nejoblíbenějších hlášek je příkazem k odemčení bootloaderu, po kterém můžete s telefonem dělat cokoli. Skutečně cokoli. Je to určitý druh svobody, který vám většina operátorů ani výrobců nechce povolit. A jsem rád, že se s ním setkávám znovu. Pokud by to bylo potřeba, je možné telefon opět uzamknout. Což se může hodit např. v případě, že by telefon byl kvůli nějaké hardwarové poruše poslán na reklamaci.

U většiny uživatelů poslouží odemčení přístroje nejspíše pro nahrávání nejrůznějších vylepšení. Těch však zatím k dispozici není příliš mnoho, v budoucnu jich ale jistě bude přibývat. Věřte mi, že test se blíží ke konci – jdu totiž odemykat, flashovat a hrát si. 

Google Nexus S rozhodně není pomalý telefon – důkazem budiž provedený benchmark.

Testovací program zatím není plně připraven na nejnovější verzi operačního systému. Což ovšem neznamená, že by nešel spustit a vyzkoušet. Na obrázku můžete vyzkoušet výsledek, který jsem získal, když jsem si trochu hrál s možností „namontování“ ext4. Google používá pro montování velmi bezpečnou metodu, a pokud rádi trochu riskujete, můžete svému přístroji zvýšit výkon, jehož výsledek se neprojeví pouze zvýšením výsledků testu. Nejdůležitějším výsledkem je skóre testování procesoru. Zdá se, že nová verze systému konečně dokáže plnohodnotně využívat vlastností procesoru, což se projevuje ve viditelném nárůstu výkonu oproti starším telefonům. A při troše ladění to možná bude ještě lepší.

Závěr

Myslím, že Nexus S je doposud nejlepším Android zařízením, které bylo vyrobeno. Je rychlejší, než jakýkoli jiný dnes dostupný přístroj, o čemž jsme se přesvědčili v přímém porovnání telefonů položených vedle sebe. Pokud sečteme výkonný procesor Samsung Hummingbird, velmi kvalitní Super AMOLED displej, kvalitní konstrukci, odladěný operační systém a kompletní specifikaci, dostaneme telefon, na který hodně lidí čekalo. Velkou výhodou oproti telefonům ze série Galaxy S je možnost telefon snadno odemknout a systém si upravovat podle svého.

Ale mé požadavky se liší od požadavků většiny ostatních uživatelů. Pokud nejste vývojář, nebo vás vysloveně nelákají hrázky s telefonem na úrovni operačního systému, pravděpodobně pro sebe najdete lepší volby. A abych byl spravedlivý, musím zmínit také nedostatky, mezi které patří zejména fotoaparát, chybějící slot pro paměťové karty a absence rychlých dat 4G. Být první, kdo přijde s novou verzí operačního systému je hezké, ale rozhodně to není všechno.


Zdroj: Jerry Hildenbrand pro Android Central.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5070