Recenze kalendáře Pimlical pro Android
Publikováno: Pondělí, 17.01. 2011 - 00:00:00 Téma: Software Android
Pimlical je nový kalendář pro přístroje s Androidem, který pochází od tvůrců dobře známého programu DateBk pro PalmOS. Jedná se o novou aplikaci, která je zatím dostupná ve fázi betaverze, již nyní však program dává tušit, v čem budou spočívat jeho silné stránky. Jedná se např. o rychlé a přehledné prostředí, několik náhledů na události či intuitivní vkládání nových událostí.
|
Před několika lety se mi stala velká nepříjemnost – ztratil jsem svůj diář. Samozřejmě jsem nic neměl nikde zálohováno a tuto situaci už jsem nechtěl nikdy zažít znovu. A přestože jsem elektronické diáře do té doby považoval za zbytečnost, v tomto okamžiku jsem je začal seriózně zvažovat. A protože jsem se na tomto poli moc neorientovat, zvolil jsem ten nejlevnější, co jsem sehnal. Jednalo se o Palm m105 a pořídil jsem si jej přes eBay. Jednalo se o malý přístroj s černobílým displejem napájený dvěma AAA bateriemi s velmi dlouhou výdrží.
Vestavěný kalendář se mi líbil, i když časem jsem si začal uvědomovat, že je funkčně přeci jen trochu omezený. Proto jsem se podíval po možných alternativách. Narazil jsem na dva hlavní zástupce – Agendus a DateBk. Zatímco první mě příliš nezaujal, se druhým jsem se sžil velmi rychle. DateBk jsem pak používal po celá dlouhá léta.
Nadšen jsem byl i v momentě, kdy Palm představil webOS. Ale jen na chvíli, protože jsem i záhy uvědomil, že na něm žádnou ze starších aplikací nespustím. Nenapadlo by mě, že potenciál starších programů takto odříznou. Existuje sice PalmOS emulátor s názvem Classic, podle mnohých zde ale DateBk nefungoval příliš korektně. Vývojáři programu mezitím ale oznámili, že připravují verzi pro Android. Bude toto moje další cesta?
Nový kalendář se dostal na trh pod názvem Pimlical až v lednu 2011. Jedná se tedy o žhavou novinku, která zatím ani není zařazena na Android Marketu. Stahovat však můžete z této stránky (http://www.pimlicosoftware.com/pimlicalandroidpayment.html).
Na levé části stránky naleznete pokyny k instalaci. Autoři nenabízejí žádnou zkušební verzi, program tedy musíte zakoupit za jeho plnou cenu 4,95 USD. Raději jsem nečetl žádné recenze a program rovnou zakoupil. Kdyby se mi program nelíbil, tak se s investovanou částkou budu muset smířit.
Po prvním spuštění aplikace jste seznámeni se základními funkcemi programy, což zahrnuje i vysvětlení používaných ovládacích dotykových gest a funkci krátkého či dlouhého dotyku.
Osobně za dobrý organizační nástroj považuji takový program, který splňuje tři požadavky. Za první – chci jasně vidět, co se děje právě teď. Druhou podmínkou je jednoduché vkládání nových událostí. Třetím požadavkem je pak možnost přizpůsobit si upozornění na schůzky.
Jak si tedy Pimlical v těchto ohledech vede?
1. Okna do vašeho světa
Pimlical nabízí stejně jako ostatní podobné produkty pro Android zažitý scénář – denní pohled, týdenní pohled a měsíční pohled.
Na obrázku si můžete prohlédnout náhled denního pohledu na kalendář.
Zde toho není moc co říci. Vše je jasné, vše funguje. Druhou položkou od vrchu je úkol. Ale nevím, co znamená to číslo v závorkách.
Týdenní i měsíční pohled slouží přesně k tomu účelu, ke kterému by člověk očekával. Vše si opět můžete prohlédnout na obrázcích níže. Zobrazují pouze události s textovým popisem. Osobně bych ale raději viděl jejich zobrazení prostřednictvím vyplněných políček, což mi přijde užitečnější, protože hned vidím volné časové úseky. Pocket Informant pro Android nabízí oboje, zde má tedy oproti Pimlicalu náskok. Na druhou stranu je Pimlical zatím pouze v betaverzi, takže zde všechny funkce ještě nejsou k dispozici. Navíc také musím hned dodat, že program byl po celou dobu docela nestabilní, což se doufejme v plné verzi také zlepší.
Kromě těchto tří standardních náhledů jsou ještě dva další nazvané Den+ a Měsíc+. První je zajímavý pohled na události současného dne a několika dalších, druhý pak současně zobrazí náhled na čtyři měsíce.
Určitě se jedná o užitečný pohled. Na displeji mého HTC Hero je vše trochu namačkané na sebe, dokáži si ale představit, že na telefonu s větším telefonem vše vypadá mnohem lépe. Tato obrazovka je také dobrým příkladem využití dotykových gest. V základním pohledu totiž ze schůzky nevidíte téměř nic. Jednoduchým tahem prstu však můžete zobrazení zvětšit a zobrazit si tak další související informace.
Prostředí kalendáře je rychlé – mezi pohledy se můžete jednoduše přepínat, přičemž data jsou zobrazeny téměř okamžitě. To je velký rozdíl oproti Pocket Informantu, kterému vykreslení dat trvalo dost dlouho, což byl hlavní důvod, proč jsem jej přestal používat.
2. Vstup dat
Mým druhým kritériem pro PIM aplikace je rychlé zadávání nových záznamů. A zde Pimlical určitě zaboduje. Po několika dnech jsem přidáváním nových událostí skutečně ohromen. Ve zkratce vás provedu celým procesem ukládání nové události:
Kliknutím na displej vyvoláte zobrazení následujícího dialogu:
Čtyři zobrazená tlačítka zastupují různé typy událostí. Význam tlačítek „Appt“ a „Task“ je asi zřejmý – první slouží pro přidání nové události, druhé pro zadání úkolu. Program umí s úkoly pracovat, zatím je ale neumí nijak synchronizovat. (Pocket Informant podporovat synchronizaci úkolů s Toodledo). „Float“ poslouží pro vložení takzvané plovoucí události, což je záznam, jehož datum se automaticky posouvá, dokud jej neoznačíte za splněný. „Templates“ jsou pak šablony, které poslouží pro rychlé vložení opakujících se akcí. Šablonu můžete sami vytvořit z jakékoli události.
Kliknutím na jeden u typů pro vložení nové události se dostanete do dalšího okna, kde můžete vložit další související údaje.
Nebudu zacházet do všech detailů. Ke každému záznamu můžete např. přiřadit ikonku. V základu se jedná o dobře známé ikony s nízkým rozlišením ze starších programů, naštěstí ale nechybí možnost nahrát si vlastní. Možností je zde skutečně mnoho, zmíním tedy snad ještě skutečnost, že Pimlical nejspíše přídavné informace ukládá do svého textového pole, takže v jiných kalendářích se zřejmě v poznámce setkáte s různými nečitelnými údaji.
3. Upozornění
Pimlical používá standardní systémová upozornění, která jsou sice mnohem lepší než např. v případě iOS, ale stejně nedosahují takové míry přizpůsobitelnosti, jako tomu bylo u DateBk pro PalmOS. Naštěstí existuje řešení v podobě skvělé aplikace Calendar snooze dostupné na Android Marketu.
Závěr
To, co jsem vám chtěl ukázat je, že duch a tradice DateBk opět žije. Pimlical sice není úplně stejný, liší se, ale nelze mu upřít, že přichází s inovacemi na správných místech. Program sice zatím není zcela dokončen, již nyní ale tuším, že se stane mou hlavní organizační aplikací. Sice si na jeho používání možná budete muset trochu zvyknout, což některé může odradit, pak se Vám ale osvědčí skvělou efektivitou a funkčností.
Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7
|