Samsung GT-B7330 Ideální smartphone pro práci (1. díl)
Publikováno: Pondělí, 17.01. 2011 - 00:00:00 Téma: Recenze hardware
Kvalitní QWERTY klávesnice, velký displej, rychlé ovládání a propracované PIM aplikace, to jsou hlavní přednosti jednoho z nejlepších chytrých telefonů s Windows Mobile. Jak obstojí v konkurenci převážně dotekových smartphonů, které často slouží primárně k zábavě?
|
Jihokorejský Samsung patří mezi společnosti, které dokážou čas od času překvapit. Přestože většina výrobců již dávno hodila operační systém Windows Mobile přes palubu, v Samsungu vědí, že stále existují uživatelé, jež dokáží kvality tohoto „zastaralého“ operačního systému ocenit, neboť konkurenční operační systémy i po několika letech vývoje postrádají pro ně klíčové funkce.
Řada lidí považuje Windows Mobile Standard za mrtvou platformu již pěknou řádku let, Samsung však dokázal, že i „odepsaný“ operační systém dokáže v mnoha věcech příjemně překvapit a také porazit konkurenci. Samsung OmniaPRO B7330 je patrně poslední nedotekovým zařízením s Windows Mobile, o kterém stojí za to psát, proto se smartphonu budeme na PDASoftu detailně věnovat.
Kromě použitého operačního systému patří mezi přednosti smartphonu také displej. Ten zaujme rozlišením 320 x 320 pixelů, což ze Samsungu činí smartphone s největší zobrazovací plochou v oblasti Windows Mobile Standard přístrojů. Délka úhlopříčky je 2,6", což je rozumný kompromis mezi velikostí displeje a hrubostí, resp. jemností zobrazení.
Výrobce vsadil na procesor Qualcomm MSM7225 528 MHz, který sice v době 1 GHz CPU svým taktem může působit směšně, je však třeba si uvědomit, že použitý operační systém nepoužívá žádné zbytečné animace. Díky tomu a dostatku operační paměti (256 MB RAM) je práce s telefonem svižná a ani při náročnějších úkonech mu nedochází dech. Systém je uložen v 512 MB Flash ROM, pro uživatele je připravena více než polovina, konkrétně 270 MB. Paměť je možno v případě potřeby rozšířit microSD kartami. Potěšující je, že médium se vkládá do slotu na pravém boku, není nutno vyndat akumulátor.
Se Samsungem GT-B7330 si můžeme zatelefonovat v GSM sítích na frekvenci 850, 900, 1800 a 1900 MHz. K Internetu se připojíme nejen přes GPRS a EDGE, můžeme využít také moderní UMTS, HSDPA a HSUPA. K dispozici je dnes již zastaralé vytáčené připojení. Samsung sice nedisponuje infraportem, ale s ostatními zařízeními může komunikovat alespoň prostřednictvím Bluetooth 2.1 a Wi-Fi (802.11b/g). Z dalších funkcí zaujme také FM rádio, pro aktivaci je však třeba připojit dodávaná sluchátka. Nechybí ani A-GPS přijímač a 3 Mpix fotoaparát s možností natáčet videosekvence.
Rozměry telefonu činí 59 x 115 x 11 mm, smartphone včetně 1500 mAh akumulátoru váží 107 gramů. V krabici kromě samotného přístroje najdeme také nabíječku, uživatelský manuál, USB kabel a sluchátka.
Konkurence
Samsung B7330 OmniaPRO bývá často označován jako konkurence smartphonů Blackberry a v mnoha ohledech tomu tak skutečně je. Testovaný smartphone se přístrojům kanadské společnosti RIM podobá nejen konstrukcí a praktickým ovládáním, ale také uživatelskou odezvou. Blackberry 8520, jeden z levnějších modelů, za Samsungem zaostává nejen co do úhlopříčky displeje (2,4"), ale také rozlišením (pouhých 320 x 240 pixelů). Dražší modely (např. Blackberry 9000) však testovaný smartphone strčí hravě do kapsy pohromným rozlišením 480 x 320 pixelů, což z Blackberry dělá smartphone s velmi jemným displejem.
Samsung B7330 však příliš nezaujme velikostí úložné paměti. 256 MB RAM sice bohatě stačí pro současný běh mnoha aplikací, 270 MB pro uživatelská data je žalostně málo. Již zmíněný Blackberry Bold nabídne 1 GB, na druhou stranu symbianová Nokia E72 se pyšní pouhými 250 MB úložištěm. 3 Mpix fotoaparát patří dnes mezi průměr, větší rozlišení dnes nabízí mnoho mobilních telefonů i smartphonů. Cenové srovnání Samsungu s konkurencí není zrovna jednoduché, jelikož se přístroj u nás oficiálně vůbec neprodává. V zahraničních obchodech ho můžeme pořídit za v přepočtu cca 4 000 Kč, což je vzhledem ke schopnostem velmi zajímavá cena.
V zítřejším díle se zaměříme na design a ovládání smartphonu.
|