PDASoft

Samsung GT-B7330  Ideální smartphone pro práci (závěr)
Publikováno: Středa, 19.01. 2011 - 00:00:00
Téma: Recenze hardware


Dnes se můžete těšit na závěr recenze šikovného smartphonu Samsung GT-B7330. Zaslouží si tento model naši pozornost, nebo se jedná o další nedoceněný "poklad" v nabídkách výrobců smartphonů?



Fotoaparát

Při testování jsme byli mile překvapeni uživatelskou přívětivostí aplikace pro snímání fotografií. Místo na displeji je velmi šikovně využito a na rozdíl od mnoha konkurenčních smartphonů (např. HP iPaq Glisten) vidíme na hlavní obrazovce mnoho užitečných informací – rozlišení snímku, nastavenou citlivost, režim vyvážení barev a případně i aktivované sekvenční snímání. Práce s fotoaparátem je opravdu jednoduchá. Spoušť nahrazuje středové tlačítko D-Padu, pro základní změny slouží kurzorové šipky, jejichž funkce je znázorněna ve spodní části displeje. Lze tak aktivovat samospoušť s prodlevou 2,5 a 10 vteřin. Můžeme rovněž korigovat expozici v rozsahu +-2 EV, na výběr jsou i tři druhy hledáčků včetně expoziční mřížky.

V nastavení si můžeme vybrat typ snímání (fotografie x video), počet snímků i druh scény (portrét, krajina, oslava, podzim, noční režim, text…). Kromě automatického vyvážení bílé lze přímo hodnotu zadat, v nabídce je 100, 200 a 400 ISO. Na poměry mobilních telefonů překvapí i možnost volby typu ostření (bodové, na střed a na celou scénu). Pro rychlou změnu nastavení připravil Samsung několik klávesových zkratek, tlačítky 1-9 tak můžeme změnit vyvážení bílé, citlivost či aktivovat některý z mnoha dostupných efektů.

Kvalita fotografií je dobrá, vadilo nám však velké množství šumu, které je na snímcích patrné i přes relativní dostatek světla. Vyzdvihnout je však třeba makro režim, jehož aktivací snížíme zaostřovací vzdálenost z obvyklých cca 10 na 5 cm. Během testování nás potěšilo automatické vyvážení bílé, naopak se zaostřením měl smartphone občas problémy i přes změnu režimu.

Dodávané programy

Smartphony jihokorejského Samsungu se takřka vždy mohly pochlubit mnoha aplikacemi nad rámec systému, ani testovaný model OmniaPRO není výjimkou. O mnoha z nich (budík, vizitkář, RSS čtečka…) jsme se již zmínili v dříve uvedené recenzi Samsungu i637 Jack, dnes se podíváme na další programy. Potěšila nás upravená domovská obrazovka, která se s tou obsaženou ve WM Standard nedá co do funkčnosti srovnávat. Samsung WizPro, jak se rozložení pro domovskou obrazovku nazývá, přináší na několika záložkách mnoho užitečných informací.

Nejde jen o aktuální čas, počet zmeškaných hovorů a došlých e-mailů, WizPro umožňuje také rychlý přístup k oblíbeným kontaktům, k hudebnímu přehrávači i k sociálním sítím (Facebook, Myspace, Flickr…). Za zmínku stojí také obrazovka pro rychlé spouštění aplikací, panel s předpovědí počasí i záložka obsahující čerstvé informace ze světa financí.

Z dalších aplikací zmiňme ještě převodník jednotek, propracovanou aplikaci pro vyhledávání v systému, Adobe Reader pro prohlížení PDF souborů i Facebook klienta. Milovníky IM komunikace by mohla potěšit freewarová aplikace Fring, která kromě u nás populárního ICQ podporuje také MSN, AIM i hlasovou komunikaci.

Závěr

Samsung OmniaPRO B7330 patří dle našeho soudu mezi špičku v oblasti Windows Mobile smartphonů bez dotekového displeje. Oproti konkurenci, která často nabízí displej s pouhými 240 pixely na výšku, dostal Samsung do vínku 320 x 320 pixelů. Použitý operační systém neplýtvá místem, takže máme k dispozici velkou plochu pro zobrazení informací. Oproti konkurenci se Samsung OmniaPRO může pochlubit opravdu dlouhou výdrží na jedno nabití, 1500 mAh akumulátor poskytne dostatek energie pro 48 hodin při střídmějším používání. Pokud máte v plánu využívat všechny přednosti telefonu, bude nutné nabíjet každý den.

Zejména hráčům může vadit absence dotekového LCD, je však třeba si ještě před koupí ujasnit, že Samsung B7330 je primárně pracovním zařízením. Jeho úkolem je tak správa času, práce s elektronickou poštou, prohlížení a editace kancelářských souborů atp. Smartphone samozřejmě dokáže také telefonovat, kvalita zvukového přenosu je pouze průměrné, šum ve sluchátku je znatelný. Potěší naopak vysoká maximální hlasitost, což přijde vhod uživatelům s horším sluchem. Díky propracovanému systému klávesových zkratek dotekový displej většinou nechybí, jen scrollování dlouhými e-maily či webovými stránkami by mohlo být vyřešeno lépe. Nyní je totiž nutné tisknout šipku často déle než 5 sekund, což zbytečně zdržuje.

Běžným uživatelům, jež vyžadují kvalitní QWERTY klávesnici a přijatelné rozměry, lze Samsung OmniaPRO s klidným srdcem doporučit. Náročnější pak mohou ocenit široké možnosti nastavení systému Windows Mobile Standard, na druhou stranu však může vadit nedostatek určitých aplikací (např. mapy a navigace).







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5079