PDASoft

Praktické seznámení s dlouho očekávaným tabletem BlackBerry PlayBook
Publikováno: Středa, 26.01. 2011 - 00:00:00
Téma: Recenze hardware


Na PlayBook – první tablet společnosti BlackBerry se zcela novým operačním systémem – netrpělivě čeká celá řada uživatelů. Přístroj nabídne displej s úhlopříčkou 7 palců, která zajišťuje stále velmi dobrou mobilitu a zejména pak špičkovou hardwarovou výbavu čítající dvoujádrový procesor, grafický čip, velké množství paměti a bohaté možnosti konektivity. Operační systém BlackBerry Tablet OS je stabilní, rychlý a podporuje Flash a celou řadu dalších funkcí a technologií. Přečtěte si detailní první dojmy, které rozhodně vyznívají více než dobře!



BlackBerry PlayBook je velmi očekávaný tablet společnosti RIM. Přístroj byl představen již před několika měsíci a pravděpodobně největší novinkou byl jeho speciální pro tablety upravený operační systém BlackBerry Tablet OS založený na QNX jádře. A protože se nám naskytla možnost si přístroj podrobněji vyzkoušet, neváhali jsme a připravili tento test. Podle výrobce by se měl PlayBook dostat na trh nejpozději do konce března.

Na tento přístroj určitě nelze pohlížet jen jako na další BlackBerry v řadě. Vrámci přístrojů této značky se totiž jedná o něco kompletně nového. Tento článek nelze brá jako komplexní recenzi, na kterou zatím nebyl čas, ale spíše jako detailnější shrnutí našich prvních dojmů.

Technické specifikace a klíčové vlastnosti:

  • 7“ LCD displej s rozlišením 1024 x 600 bodů (WSVGA), kapacitní dotyková vrstva, plná podpora multitouch a dotykových gest
  • Operační systém BlackBerry tablet OS s podporou multitaskingu
  • Podpora WebKit/HTML-5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, POSIX, OpenGL, Java
  • Dvoujádrový procesor Cortex A9 s frekvencí 1 GHZ + w/GPU
  • 1 GB operační paměti RAM
  • 16, 32 nebo 64 GB vnitřní paměti
  • Baterie s kapacitou 5300 mAh
  • Dva fotoaparáty: zadní s rozlišením 5 mpx, čelní s rozlišením 2 mpx, záznam videa v rozlišení až 1080p
  • Přehrávání videa v rozlišení 1080p, formáty H.264, MPEG, DivX, WMV
  • Rozhraní HDMI (micro), microUSB, dokovací konektor
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR
  • Rozměry 130 x 193 x 10 mm, hmotnost 400 g

Na rozdíl od telefonů značky BlackBerry, které se většinou výbavou držely spíše mezi průměrem, se dá PlayBook svou výbavou zařadit na samotnou špičku. Příkladem budiž dvoujádrový procesor, který se postará o svižný chod přístroje.


První okamžiky s přístrojem v ruce byly skutečně výjimečné, nejsem si jistý, jestli jsem měl někdy v rukou přístroj, který by mě okamžitě tak okouzlil.


První pocity z přístroje byly zhruba takové, že to vůbec nepřipomíná BlackBerry. Svým provedením tablet telefony značky připomíná, i hardware sám tento pocit úspěšně navozuje, pokud se ale začnete pohybovat po nabídkách operačního systému, rychle si uvědomíte, že toto je něco skutečně nového. Pokud mohu soudit ze svých letitých zkušeností z používání telefonů této značky, všechny se vyznačovaly tím, že nabízelý velmi podobné uživatelské zkušenosti. Ačkoli narůstal počet megapixelů u fotoaparátu, grafika byla stále hezčí, reakce prostředí se zlepšovaly, stále se jednalo téměř o totéž, protože jednotlivé verze systému se většinou lišily jen velmi málo. Téměř na každý telefon se tak daly aplikovat všechny nedostatky i všechny klady – zkrátka šlo o BlackBerry s celou řadou svých vlastních specifik.

PlayBook je jiný. Nepřináší si žádný úděl minulosti. BlackBerry OS je tu již deset let, nyní nastupuje na QNX založený nový BlackBerry OS, se kterým bychom se měli setkávat v budoucnu. Systém ještě není zcela kompletní a jistě se změní ještě řada věcí, ale budoucnost BlackBerry je nyní v mých očích mnohem světlejší. Podle mého názoru totiž nemůže být pochyb o tom, že si tento systém najde cestu i do smartphonů. A doufám, že se tak stane co nejdříve. Ale to jsme trochu odbočili, nyní se pojďme bavit o BlackBerry PlayBook.

Provedení a hardwarová výbava

Po nějaké době „hraní“ si s PlayBookem musím uznat, že jsem skutečně příjemně překvapen. Protože iPhone byl pro řadu mých činností neefektivní, pořídil jsem si i iPAD. V souvislosti s ním Steve Jobs prohlásil, že tablety s úhlopříčkou displeje 7“ nejsou pro rozumnou práci dostatečné a právě proto jsem se trochu obával, zda-li RIM neudělalo volbou tohoto displeje krok stranou. Nyní ale musím uznat, že 7 palců je tou správnou volbou, protože PlayBook je dobře přenosný.

Přístroj se bez problémů vejde do kapsy mého kabátu a je lehký, takže jej není problém mít kdykoli při sobě. Opravdu mi nedělá problém s sebou kamkoli vzít mé BlackBerry Bold 9780 i PlayBook současně. A iPAD jen sedí doma (kde mám navíc k dispozici i počítač a notebook) s tím, že pokud si jej chci s sebou někam vzít, musím pamatovat na baťoh nebo tašku.

Uživatelé, kteří vyžadují nekompromisní mobilní nasazení, bude hledat kombinace telefonu BlackBerry a PlayBooku jakoukoli konkurenci hodně těžko. Telefon bude centrem běžné komunikace s tím, že pokud přijdou na řadu činnosti, u kterých si nalezne uplatnění větší displej, přijde na řadu PlayBook.

Vzhled přístroje a kvalita provedení:

PlayBook v ruce působí opravdu skvěle. Není ani moc lehký, ani moc těžký, ani velký, ani malý, vše je zkrátka perfektně vyvážené. BlackBerry bylo vždycky pověstné tím, že jejich telefony dobře padnou do ruky, a u jejich prvního tabletu se jim povedlo to samé. Zadní stranu přístroje pokrývá příjemná soft-touch povrch, který zabrání vyklouznutí tabletu z ruky. Na celém přístroji se nachází velmi málo tlačítek, což naopak pro BlackBerry příliš typické není, ale musíme brát v potaz fakt, že zde běží úplně jiný operační systém. Během používání přístroje mi zpočátku chybělo nějaké tlačítko pro návrat na hlavní obrazovku po vzoru iPADu, protože PlayBook místo něho využívá dotykové gesto. Je ale pravda, že i na jeho používání si zvyknete velmi rychle. PlayBook v ruce působí opravdu solidně. Na rozdíl od přístrojů této značky, které se vyznačovaly velkým počtem nejrůznějších fyzických prvků, j jeho design čistší a absence odnímatelného krytu baterie zajišťuje dokonale pevný pocit.

Procesor a výkon:

PlayBook je velmi rychlý (díky svému dvoujádrovému procesoru) a zdá se být i stabilní (díky novému systému založenémuna QNX). Na rozdíl od tradičního BlackBerry OS, který je sice rychlý, ale má tendence se stávat nestabilní, se zatím u Tablet OS nic takového neprojevovalo. Ačkoli na zařízení, které jsem používal, nebylo ještě vše ve zcela finálním stádiu, systém se nijak nezpomaloval ani nedával poznat jakoukoli nestabilitu. Myslím, že ovládání přístroje bude silnou stránkou nového systému. Neměla by se opakovat situace jako u operačního systému pro chytré telefony, kde bylo nutné čekat na několik aktualizací, než začalo být vše ideální – Tablet OS je hned od začátku mnohem dál a jeho výchozí pozice tak bude mnohem lepší.

Displej:

Displej s rozlišením 1024 x 600 bodů vypadá skvěle. Barvy jsou jasné, výborné je i zobrazení internetových stránek. Velkou pochvalu si zaslouží i reakce dotykové vrstvy. Vše je rychlé a plynulé. Používání BlackBerry působí velmi podobně používání iPhonu či iPADu. Vůbec nemáte pocit, že nejdříve kliknete na displej a poté přístroj zareaguje – máte pocit, jakoby přístroj reagoval již s pohybem vašeho prstu. Zcela jistě je zde využito i integrované GPU v procesoru a nezbývá než doufat, aby RIM umožnilo toto GPU využívat i nezávislým vývojářům. Protože díky tomu by mohlo být uživatelské prostředí výborné napříč všemi různými aplikacemi a zákoutími systému. Stejně dobře funguje i oblast pro rozpoznání dotykových gest, která se nachází vedle displeje.

Bylo by zařízení s větším displejem lepší? Těžko říct.. Ve většině případů jistě platí, že čím větší je dostupná plocha pro zobrazování informací, tím lépe se přístroj používá, ale řekl bych, že 7 palců je v tomto případě naprostou vhodnou volbou. Určitě by ale nebylo na škodu, kdyby RIM připravilo i tablet s větším displejem (což je dost pravděpodobné vzhled k tomu, jak rozmanitou nabídku mají v případě smartphonů). I když je zřejmé, že tablety jsou něčím jiným, než telefony. Pokud se již tablet stanete velký, aby jej nebylo možné běžně přehánět, dává smysl jej udělat co největší. PlayBook je ale natolik kompaktní, že jej můžete mít kdekoli s sebou – na rozdíl od iPADu. Větší přístroj by byl již na úkor pohodlné mobility.

Je možné PlayBook používat i s displejem na výšku? To byla žhavá otázka posledních měsíců, protože veškeré snímky přístroje byly vždy v poloze naležato. V současné době to není umožněno, ale v budoucnu se dočkáme s tím, že přístroj automaticky určí, jaké zobrazení si přeje majitel využívat.

Výdrž:

Výdrž je možné zatím posoudit podle toho, že BlackBerry slibuje až osm hodin přehrávání videa. To by mělo znamenat, že přístroj by měl bez problémů vydržet náročný pracovní den nebo i dva až tři dny při běžném provozu.

Paměť:

PlayBook se bude prodávat hned ve třech kapacitách – 16 GB, 32 GB a 64 GB s tím, že celou paměť je možné využít pro libovolný obsah. Klidně ji tak můžete zaplnit jen aplikacemi, hudbou, filmy atd. čistě podle vaší vůle.

Klávesnice:

PlayBooku chybí fyzická klávesnice (dočkáme se od RIM i tabletu s vysouvací hardwarovou klávesnicí?), kterou v tomto případě zastupuje její softwarová varianta. Její zobrazení je možné vyvolat i prostřednictvím gesta a na psaní si zvyknete během několika minut.

Ostatní:

Neměli jsme zatím moc času, abychom podrobně vyzkoušeli všechno, co přístroj nabízí, ale Wi-Fi bylo při prohlížení internetových stránek bez problémové a fotoaparát se jevil rychle a kvalitně. Zatím to vypadá velmi dobře!

První zkušenosti s operačním systémem BlackBerry Tablet OS

Jiný, ale stále dobře známý

BlackBerry Tablet OS se mi hodně líbí. Na první pohled ani nepůsobí, že by měl mít s tradičním BlackBerry něco společného. Pokud by přístroj nebyl označen a dostal by jej do rukou někdo, kdo jej nezná, možná by ani nedokázal určit původ přístroje. Dotykové ovládání je skutečně povedené. Multitasking by svým provedením, kdy jsou jednotlivé programy zastoupeny grafickými kartičkami, mohl připomínat webOS, a od chytrých telefonů téže značky se značně odlišuje.

Nicméně brzy začnete objevovat určité podobnosti. Hlavní obrazovka obsahuje různé pohledy po vzoru BlackBerry 6, podobnost nepopře ani grafické ztvárnění ikonek v nabídkách. Totéž platí i o některých aplikacích – velmi podobný je např. internetová prohlížeč (i když je PlayBooku rychlejší a podporuje Flash). Celý přístroj ale nabízí řadu drobností, na které jsem se ještě nestihl podrobně podívat. Třeba kliknutí na ikonku v pravém horním rohu vyvolá velmi pěknou nabídku s různými nataveními. Kliknutí na datum vyvolá zobrazení kalendáře, což je také velmi praktické.

Procházení nabídek, spouštění aplikací, používá dotykových gest, psaní, používání fotoaparátu i všechno ostatní je na PlayBooku zábavou. Pro mě je to určitě zcela novým pocitem. S BlackBerry telefony se nedá vůbec srovnávat. A to v dobrém slova smyslu – je jiné, což ale není na škodu. Mám pocit, jako by byl nový Tablet OS jakýmsi mixem všech stávajících mobilních platforem s tím, že z každé si bere něco. Ještě si budu muset nějaký čas zvykat, ale BlackBerry si s tímto systémem ostudu rozhodně neudělá. Docela se také těším, až vyzkouším základní funkce s přístrojem na výšku. Otevřenou otázkou také zatím zůstávají možnosti přizpůsobení si úvodní obrazovky, o kterém nemáme informace, i když určité možnosti by zde být prý měly.

PlayBook počítá s velmi těsným spojením s telefonem BlackBerry, které z něho udělá doslova prodlouženou ruku vašeho smartphonu se skutečně velkým displejem, což jistě využijí zákazníci z firemní i soukromé sféry. Technologie zajišťující propojení tabletu s telefonem se nazývá BlackBdrry Bridge a využívá Bluetooth konektivitu. Propojení je jednoduché – do telefonu stačí stáhnout patřičnou aplikaci z App World a na tabletu si velmi jednoduše zobrazit čárový kód, který si telefon díky svému fotoaparátu načte a s tabletem se propojí. Od této chvíle můžete na PlayBooku využívat kalendář, BlackBerry Messenger, elektronickou poštu a nejspíš budou podporovány i další funkce.

Aplikace

Aplikace budou velmi důležitou součástí PlayBooku. Vůbec nepochybuji o tom, že nativní aplikace jsou zpracovány naprosto výborně. Navíc jsou podpořeny kvalitním hardwarem a povedeným ovládáním, které je pohodlné a vše je zcela plynulé. Bude to skvělý přístroj hned po vybalení z krabice. Ale dnešní doba si žádá možnost rozšíření základní výbavy přídavnými programy. Díky podpoře Flashe v internetovém prohlížeči ale nutnost řady programů odpadá. Většina lidí ale stále použije raději aplikaci než webovou stránku. A to i v případě her, jejichž flashové varianty si můžete na PlayBooku také zahrát. Aby mohlo být BlackBerry opravdu úspěšné, bude potřebovat velký katalog s nejrůznějšími aplikacemi a doplňky.

Zdá se, že v BlackBerry se snaží, protože se pokoušejí o co nejjednodušší možnost přenosu aplikací a nabízejí více možností jejich tvorby. Během několika měsíců by pro PlayBook měly být k dispozici všechny potřebné programy. A osobně se domnívám, že software bude přibývat velmi rychle. BlackBerry sice možná nepatří mezi mobilními platformami z pohledu vývojářů mezi priority, většina z nich ale už tuto značku neopomíjí. Aplikace bude s největší pravděpodobností do tabletu instalovat pouze z oficiálního katalogu. Dobré ale je, že do katalogu budou moci přispívat i další subjekty a nabízet tak své volné i placené programy.


Díky svému procesoru a vestavěné grafice je možné PlayBook označit i jako herní zařízení, o čemž ostatně svědčí i jeho název. To dosud nebylo možné říci o jakémkoli jiném zařízení této značky. Přístroj si bez problémů poradí se zobrazením náročné 3D grafiky, takže je jen na vývojářích, jaké herní hříčky nám nabídnou.

Závěr

Z PlayBooku jsem nadšený. Nyní, když píši tento souhrn prvních praktických zkušeností, v mé mysli neustále vyskakují další a další otázky, na které budu postupem času odpovídat, a určitě se objeví v detailním testu hned, jakmile bude k dispozici finální verze přístroje.

Společnost RIM v podobě PlayBooku představila hned dva nové produkty – samotné zařízení (pro BlackBerry ve zcela nové oblasti) a zcela nový operační systém, což dohromady znamená opravdu celou řadu novinek. Navíc se nejedná o jen tak ledajaké novinky – tablet disponuje špičkovou hardwarovou výbavou, operační systém se pak může pochlubit rychlým a stabilním provozem.

Společnosti RIM se ale vstup do zcela nové oblasti zcela jistě povedl.


Zdroj: Kevin Michaluk pro Crackberry.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5088