PDASoft

Sony představilo druhou generaci konzole PSP a herní platformu pro Android
Publikováno: Pátek, 28.01. 2011 - 02:02:02
Téma: Obecné články


Sony představilo dlouho očekávaného nástupce oblíbené herní konzole PSP. Na rozdíl od PlayStation Phonu se vrací k osvědčené konstrukci bez vysouvacích částí, má výkonný hardware, a ovládání, jaké mna trhu nemá konkurenci.Nové zařízení zatím nese poněkud neoriginální označení NGP (Next Generation Portable) a na první pohled designem jasně navazuje na PSP 1000/2000/3000 a dokonce se vrací i k rozhraní pro fyzické datové nosiče. Největším lákadlem NGP bude především zcela nová koncepce ovládání, kdy má uživatel vedle plnohodnotného gamepadu se dvěma analogovými joysticky k dispozici navíc ještě velký dotykový panel na zadní straně zařízení. Kromě toho se můžeme těšit na výkonný hardware pro graficky náročné hry, promyšlenou podporu rozšířené reality včetně služeb využívajících GPS, a dnes již nepostradatelné připojení k sociálním sítím. Nechybí ani plná zpětná kompatibilita se staršími modely prostřednictvím PlayStation Network, odkud bude možné stahovat hry stejně jako do PSP Go. Disky UMD bohužel nebude možné použít, protože NGP dostane zcela nový typ výměnných médií, o nichž Sony zatím nesdělilo žádné bližší informace.

Výkonný hardware bude spoléhat na čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A9 a rozměrný dotykový pětipalcový OLED displej s rozlišením 960x544, což je proti starším PSP velký pokrok. Předchozí modely měly totiž jen 333 MHz CPU a nedotykovou obrazovku s rozlišením 480x272 a úhlopříčkou 4.3’’ (PSP Go dokonce jen 3.8’’). Dalším zásadním zlepšením proti starším PSP je dvojice plnohodnotných joysticků pro palce, jak je má ovladač DualShock z velkých PlayStationů. Všechny předchozí PSP včetně PSP Go měly totiž jen jeden joystick, pročež Sony zaslouženě sklízelo kritiku už od uvedení prvního PSP v roce 2004.

Tím to ale zdaleka nekončí, protože kromě plnohodnotného gamepadu má NGP navíc ještě velký touchpad na zadní straně zařízení, který má stejné rozměry jako displej. Díky tomu bude možné do ovládání zapojit všechny prsty a při hraní umožní tohle unikátní ovládání například intuitivní dotyková gesta, aniž by si hráč stínil rukou přes obrazovku. Vývojáři tak budou moci k ovládání využívat všechny myslitelné kombinace tradičního gamepadu, dotykového displeje a touchpadu, tak se necháme překvapit, co všechno s tím nakonec vymyslí.

Ve výbavě dále nechybí prakticky povinné položky jako WiFi, připojení k mobilní síti 3G, akcelerometr, gyroskop, GPS, kompas, a dvojice kamer. Uvedené komponenty přitom nejsou jen tak do počtu, protože Sony při představení NGP výslovně zdůraznilo, že nová konzole bude optimalizovaná pro využívání rozšířené reality a sociální konektivity, k čemuž jsou všechny zmíněné nástroje potřeba.

S novým ovládáním přichází i nové uživatelské rozhraní nazvané LiveArea, kde bude možné přecházet mezi jednotlivými hrami, aniž by hráč přišel o data v rozehrané hře, a nebude chybět ani sociální rozměr v podobě komunikace s přáteli. Nic převratného, ale když už má něco podobného Microsoft (Xbox Live) a Apple (Game Center), tak Sony prostě nemůže zůstat pozadu.

Zároveň s NGP Sony představilo službu PlayStation Suite pro platformu Android. V podstatě jde o multiplatformní systém s oficiálním obchodem PlayStation Store pro všechny telefony a tablety s Androidem bez rozdílu. V podstatě na jakémkoli zařízení tak bude možné hrát hry jako na PlayStation Phonu, počínaje emulátorem her pro legendární PlayStation 1. Systém PlayStation Suite je podle Sony zcela nezávislý na hardwaru, takže bude vedle Androidu podporovat i konzoli NGP a v budoucnu se možná dočkáme i dalšího rozšíření. Ideální bude samozřejmě vlastnit zařízení s hardwarovým herním ovladačem, nicméně na běžných telefonech a tabletech bude u všech her vyvinutých pro PlayStation Suite k dispozici softwarová emulace gamepadu. Jak to bude s podporou her pro PSP a předpokládanou cenou jednotlivých titulů, si budeme muset počkat na únorový Mobile World Congress.

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5092