PDASoft

HTC EVO Shift 4G  vybavený rychlík s klávesnicí
Publikováno: Úterý, 01.02. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


HTC Evo 4G je chytrý mobilní telefon s operačním systémem Android 2.2 podporující rychlé datové přenosy 4G (zatím pouze v síti amerického operátora Sprint, v jehož nabídce se objeví jako první). Mezi jeho další výhody patří také zbytek hardwarové výbavy a zejména povedená výsuvná klávesnice. Zcela jistě se jedná o povedený přístroj, který si své zákazníky určitě najde.Nové HTC se svou velikostí řadí někam na pomyslný střed dnes nabízených chytrých telefonů – jeho displej disponuje na dnešní poměry průměrnou úhlopříčkou 3,6 palce (rozlišení 480 x 800 bodů), na hmotnosti mírně přidá výsuvná klávesnice, jeho 167 g už pocítíte. Přesné rozměry telefony jsou pak 11,7 x 5,8 x 1,5 cm.

Telefon tak není ani příliš malý, ani příliš velký – je to zkrátka dobře stavěný kousek.

Přední strana přístroje vypadá docela obyčejně. Dominuje jí velký displej s tenkým chromovaným rámečkem, pod kterým se nacházejí běžná systémová tlačítka typická pro drtivou většinu přístrojů s Androidem. Tlačítka jsou kapacitní (reagují tedy pouze na dotyk prstu) a v době jejich používání jsou podsvícená. Nad displejem se nachází reproduktor (také ozdobený pochromovanou lištou) současně ukrývající indikační LED diody. Na levé straně se pak nachází drobná tečka, což je ve skutečnosti senzor automaticky regulující podsvícení displeje.

Na vrchní straně telefonu našly své místo vypínací tlačítko a 3,5 mm jack konektor. Na spodní straně se nachází jen drobný otvor mikrofonu. Na levé straně si své místo našel microUSB konektor a regulace hlasitosti. Když je klávesnice zavřená, všechny tyto prvky jsou pohodlně dostupné. Pokud je však otevřená, je to o dost komplikovanější, protože o spodní tlačítko často zavadíte rukou, což má za následek snížení hlasitosti doprovázené zvukovým signálem.

Zadní stranu okupuje kryt baterie, hlasitý reproduktor a čočka fotoaparátu s bleskem. Zadní kryt je tvořen oblíbeným matným soft touch povrchem.

Zadní kryt sejmete, pokud na něj zatlačíte ve spodní části přístroje a věřte, že na svém místě drží velmi dobře, až jsme se báli, abychom jej nezlomili. Pod krytem se nachází akumulátor s kapacitou 1500 mAh a až pod ním je ukryt slot pro paměťovou kartu (standardně je dodáván 2 GB kousek, použít je možné karty až do maximální kapacity 32 GB), kterou není úplně snadné vyjmout.

Vnitřnosti

O chod telefonu se stará jednojádrový procesor Qualcomm MSM 7630 pracující na frekvenci 800 MHz. Jedná se o nový procesor s efektivním během, takže starosti o rychlost mít určitě nemusíte, svým výkonem se dokáže vyrovnat i starším procesorům s frekvencí 1 GHz.

Dále dostal telefon do vínku 512 MB operační paměti a 2 GB ROM paměti pro aplikace a další data. V praxi je telefon opravdu svižný, zde si stěžovat nebudete.

Pro zajímavost uveďme výsledky několika benchmarků: Quadrant Pro – 1510, Linpack – 33, Neocore – 55,7 s výbornými výsledky v grafických disciplínách.

Klávesnice

Jednou z výhod telefonu je jeho čtyřřádková výsuvná klávesnice. Její mechanismus je tuhý a kvalitní, v žádné z poloh se nijak nevychyluje do stran ani jinak nehýbe. Svým provedením se téměř vyrovná kvalitě zpracování telefonů od Motoroly.

Tlačítka jsou podsvícená, primární znaky jsou bílé, sekundární znaky žluté. Tlačítka samotná jsou tmavě modrá až černá, takže jejich popisky jsou kontrastní a dobře čitelné. Rozměrům tlačítek ani jejich rozmístění nelze nic vytknout. Sice jsou plochá, jejich stisk je ale dobře znatelný a doplněný o jasné cvaknutí. HTC zkrátka klávesnice umí a novinka tuto skutečnost jen potvrzuje.

Kromě běžných tlačítek se na klávesnici nachází tlačítko FN pro vyvolávání sekundárních funkcí běžných kláves a dále pak tlačítko pro vstup na nabídky, aktivaci vyhledávání, napsání tečky, čárky, pomlčky, delete, mazání znaků a napsání zavináče. Aktivace tlačítek FN a Caps Lock je signalizována drobnými diodami po levé straně klávesnice.

Trochu jsem se obával pětisměrného D-PADu, který výrobce umístil do pravého spodního rohu. Ten totiž na obrázcích nevypadal příliš použitelně. V praxi je ale vše v pořádku. Díky vystouplým hranám a jeho propadlému vzhledu podle tlačítko přesně pod palec. Výrobce si tak za zpracování tohoto prvku odnáší pochvalu.


Pokračování zítra...


Zdroj: Phil Nickinson pro AndroidCentral.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5096