PDASoft

Jaký bude Android 3.0
Publikováno: Středa, 02.02. 2011 - 04:45:16
Téma: Hardware Android


Google vydal preview vývojářských nástrojů pro Android 3.0 Honeycomb a zároveň udělal velký přehled novinek.Android 3.0 bude vůbec první verzí tohoto operačního systému optimalizovanou speciálně pro větší displeje, což v praxi obnáší především tablety. Naproti tomu telefonů, tedy přinejmenším těch současných, se Android 3.0 podle všeho týkat nebude. Pro menší telefony s displejem do čtyř palců se nehodí, a z těch větších ho možná dostane snad jen Nexus S. Důraz na tablety a vynechání telefonů je navíc celkem pochopitelné i vzhledem k tomu, že je s výjimkou již zmíněného Nexus S ještě čeká upgrade na Android 2.3 a pro celou řadu modelů ještě nevyšel ani upgrade na 2.2.

Ale zpět k Androidu 3.0 a jeho přínosu pro tablety. Na první pohled zaujme nové uživatelské rozhraní plné 3D prvků. Google jej označuje jako „holografické“, což snad dostane možnost prakticky předvést, jakmile se více rozšíří 3D displeje. Zatím vypadá holografický Android prostě jen lépe a uhlazeněji než předchozí verze, a to se počítá. Uživatel má stále k dispozici celkem pět obrazovek pro rozmisťování ikon, různých widgetů, nově navíc s vylepšeným grafickým nástrojem na přizpůsobení vzhledu. Na každé obrazovce je launcher s přístupem ke všem nainstalovaným aplikacím a pole univerzální vyhledávací funkce. Samozřejmostí je zpětná kompatibilita s aplikacemi určenými pro starší verze Androidu a zařízení s menším displejem. Funkci tlačítka pro Menu je přitom nahrazuje softwarové tlačítko v Action Baru (viz níže).

Spodek obrazovky nově zabírá systémová lišta s notifikacemi, všemožnými systémovými indikátory, navigačními tlačítky a hodinami, ne nepodobná desktopovým MS Windows. V Redmondu si možná pomyslí něco o sprostém vykrádání jejich nápadů, z pohledu uživatele však jde hlavně o praxí prověřený prvek, který by měl přispět k přehlednější práci se systémem. Podobnost s Windows je o to nápadnější, že za účelem rychlého přepínání mezi aplikacemi součástí systémové lišty bude i seznam naposledy spuštěných aplikací s náhledem na stav aplikace, jak jí uživatel naposledy opustil.

Nová lišta přibyla i na opačném konci obrazovky. Nese výmluvný název Action Bar, bude se objevovat u různých aplikací, a opět jí lze přirovnat k podobnému ovládacímu prvku v desktopových Windows nebo ještě lépe u starších verzí Windows Mobile.

Viditelného vylepšené se dočkala softwarová klávesnice, protože nebylo možné prostě jen zvětšit klávesnici použitou ve starších verzích systému, která je optimalizovaná pro menší displeje. Drobné změny jsou i na funkci pro označování, kopírování a vkládání textu. Uživatel podržením prstu aktivuje nástroj na výběr textu, potom označí požadovanou část textu, a pomocí Action Baru vybere příslušnou funkci.

Internetový prohlížeč už neotvírá nové stránky v nových oknech, ale místo toho už umí tabulky jako moderní desktopové prohlížeče. Dále nechybí možnost režimu Incognito pro anonymní prohlížení internetu – lze se jsen domnívat, že Google takto neobvyklé pojmenování patrně zvolil na základě zkušeností s Private Modem v Internet Exploreru, kde se této funkci podle klávesové zkratky Ctrl+Shift+P neformálně říká „porno režim“. Jinak nechybí automatické přihlašování k internetovým stránkám Googlu, možnost synchronizace záložek a historie s prohlížečem Chrome pro dekstop, a příjemnou novinkou je podpora multydotykového ovládání pro JavaScript a další pluginy.

V aplikaci pro kontakty je nejvýraznější změnou oproti starším verzím Androidu rozdělení obrazovky do více segmentů. Aplikace tak ztrácí charakter mobilního telefonu a působí více jako na desktopu, což na tabletech rozhodně nebude na škodu. Podobné to je i s aplikací pro Gmail potažmo emaily obecně. Uživatel bude moci například pracovat s více emailovými zprávami najednou nebo přetahovat položky podobně jako na desktopu, přičemž přetahování položek je jednou z nových funkcí operačního systému a jako takovou jí budou moci využívat i další aplikace.

Z výchozích programů stojí za zmínku ještě aplikace pro ovládání fotoaparátu, která byla přizpůsobena většímu displeji, takže uživatelské rozhraní umožňuje rychlejší přístup k funkcím jako je zoomování nebo ostření.

Android 3.0 bude celkově výkonnější než jeho předchůdci. Hlavní podíl na tom má mít podpora vícejádrových procesorů, přičemž vyšší výkon má být podle Googlu znát i u aplikací psaných jen pro jednojádrové procesory. Navíc má Android 3.0 nové hardwarově akcelerované renderování 2D grafiky pomocí OpenGL, podporuje RenderScript pro lepší práci s 3D grafikou, a v neposlední řadě dostane i nový framework pro animace. Jaký budou mít tato vylepšení dopad na praktické používání, na to si budeme muset ještě nějaký čas počkat, až se objeví první recenze.

Další novinky shrneme jen ve stručnosti:

  • Firemní uživatelé ocení lepší podporu skupinových politik včetně šifrování uložených dat a pravidel pro stáří a složitost hesel.
  • Podpora live streamování multimediálního obsahu z http. Stačí zadat URL playlistu M3U a můžete se koukat třeba na další z vizionářských projevů Steva Jobse.
  • Široká podpora různých formátů DRM a unifikované vývojářské nástroje pro DRM.
  • Podpora pro Media/Picture Transfer Protocol (MTP/PTP) přes USB.

Prameny: Android Central, Android Developers

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5099