PDASoft

HP představilo nové telefony a tablet s webOS
Publikováno: Čtvrtek, 10.02. 2011 - 04:59:25
Téma: Obecné články


HP představilo dvojici nových telefonů a jeden tablet, všechny se systémem webOS na palubě. Kromě toho se brzy objeví další tablet a HP slíbilo webOS i pro počítače a tiskárny.Na začátek je vhodné zmínit, že ani na jednom z nových produktů nelze najít jedinou stopu loga Palm, pročež je na místě závěr, že se u HP rozhodli tuto tradiční značku s konečnou platností zrušit. Naproti tomu operační systém webOS zůstává a s trochou štěstí před sebou má i slušné vyhlídky na budoucnost. Kromě včera představeného tabletu a dvou telefonů s ním HP totiž podle oficiálního vyjádření počítá i pro počítače, notebooky a tiskárny, jak ostatně naznačovaly už nedávno zveřejněné interní materiály HP.

Palm Pre 3

Z nových zařízení začneme u telefonu HP Pre 3, který konstrukcí a vzhledem přímo navazuje na aktuální model Pre 2, od něhož se liší především větším displejem. Místo 3.1’’ panelu s tradičním poměrem stran 4:3 a rozlišením 320x480 má Pre 3 širokoúhlou 3.58’’ obrazovku výrazně vyšší rozlišení 480x800. Kromě toho má Pre 3 až nečekaně výkonný procesor Qualcomm MSM 8x55 s frekvencí 1.4GHz, což je poměrně překvapivé, protože předchozí Palmy (snad s výjimkou Pre 2) bývaly často terčem kritiky kvůli slabému výkonu. Ostatní vylepšení jsou vesměs nenápadná: pětimegapixelový fotoaparát s LED bleskem dostal konečně automatické ostření, WiFi zvládne nově vedle 802.11b/g i 802.11n, na přední straně přibyla VGA kamera na videohovory, a podpora sítí třetí generace zahrnuje aktuální technologii HSPA+. Zbytek je vesměs stejný jako dřív, takže nechybí A-GPSm Bluetooth 2.1+EDR, operační paměť má stále 512MB a nezvětšilo se ani interní úložiště, které má stejně jako u dvou předchozích modelů 16GB, přičemž k dostání bude i verze s poloviční kapacitou. Samozřejmostí je podpora oblíbené bezdrátové nabíječky Touchstone.

Konstrukce telefonu je podle redaktorů serveru Engadget, kteří měli možnost si Pre 3 osahat, lepší než u jeho předchůdců, což platí zejména vysouvací mechanismus, který byl především u prvního Palmu Pre všeobecně kritizován. Zajímavostí potom je funkce Touch to Share pro efektní přenášení dat mezi telefonem a tabletem TouchPad (viz níže) využívající kombinaci Bluetooth a indukčních cívek, které ty jsou v obou přístrojích především kvůli již zmiňovanému Touhstonu. V zájmu vyššího zabezpečení musí být obě zařízení předem spárována, ale potom stačí jen položit telefon na tablet a v internetovém prohlížeči telefonu se otevře stránka, kterou má uživatel otevřenou v tabletu. Funguje to i opačným směrem a vypadá to skutečně velmi efektně, nicméně podle dostupných informací je tahle specialita zatím omezena jen na URL a není možné tímto způsobem přenášet například fotky nebo jiné soubory.

Palm Veer

Druhým představeným telefonem je kapesní HP Veer s displejem 320x240 a úhlopříčkou jen 2.57’’. Na pohled vypadá jako zmenšená verze modelu Pre, včetně vysouvací klávesnice. V zavřeném stavu je velký asi jako kreditní karta a tlustý jako balíček karet (54.5x84.0 x15.1mm), což je v ostrém kontrastu s aktuálním trendem smartphonů s poměrně velkými až obřími displeji. Možná právě z toho HP vychází a Veer má oslovit zákazníky, kterým se velké displeje nelíbí a v současnosti prakticky nemají z čeho vybírat. Hardwarově je o něco méně výkonný než Pre 3, ale s 800MHz procesor si se systémem webOS 2.2 i tak bez problémů poradí, jak je vidět i z prvních zveřejněných videí, na nichž zástupce HP vesele multitaskuje a Veer vždy reaguje bez jakéhokoli zaváhání. 8GB interní paměti by mělo být vzhledem k zaměření na low-endový segment trhu dost a funkční výbava obsahuje GPS, WiFi b/g/n (včetně funkce na sdílení internetu), Bluetooth 2.1, 5MP fotoaparát a další obvyklé prvky, takže už jen zbývá počkat na cenu. Zajímavostí je nový magnetický konektor sloužící jak k připojení USB kabelu, tak k připojení sluchátek s 3.5mm jackem. Hlavně chybějící fyzické rozhraní pro zapojení sluchátek je hodně překvapivé, v tuto chvíli však nelze jednoznačně odhadnout, zda bude zvolené řešení připomínající charakteristické magnetické napájecí konektory Applu přínosem nebo naopak. Pokud by se někomu magnetický konektor s redukcí na 3.5mm jack nelíbil, může místo HP Veer sáhnout po Palmu 3, kde se sluchátka připojují postaru.

TouchPad

Třetí představenou novinkou je tablet TouchPad. Ten má na palubě na rozdíl od obou nových telefonů s webOS 2.2 novější verzi 3.0 a s 9.7’’ displejem 1024x768 je na první pohled k nerozeznání od iPadu. Pod kapotou má však pekelný výkon v podobě dvoujádrového procesoru Snapdragon 1.2GHz a 1GB RAM, čímž se vyrovná i současné nejvýkonnějším tabletům s Androidem, o 256MB RAM v iPadu ani nemluvě. Na druhou stranu takové srovnávání není zcela na místě, protože iPad by vzhledem ke specifickému řešení multitaskingu takovou paměť nejspíš vůbec nedokázal využít. Chování systému webOS je v podstatě stejné jako v telefonech, jen některé aplikace jsou přizpůsobené většímu displeji, kvůli absenci hardwarové klávesnice se používá výhradně softwarová, a pro pohodlnější používání přibylo hardwarové tlačítko pod displejem, jako ho měla první generace Palmu Pre. K dispozici budou modely s 16 a 32GB úložištěm a na výběr bude i mezi verzí pouze s WiFi nebo s WiFi a 3G potažmo podporou sítí 4G amerických operátorů. Seznam funkcí jinak odpovídá současnému standardu: WiFi b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR, stereo reproduktory, akcelerometr, gyroskop, kompas, A-GPS (pouze 3G verze) a 1.3MP kamera na videohovory (na zadní straně žádný fotoaparát není). Samozřejmostí je podpora bezdrátové nabíječky Touchstone, ale protože by se TouchPad na starý TocuhsTone o rozměrech hokejového puku nevešel, připravilo HP speciální indukční nabíjecí stojánek. A aby stylového příslušenství nebylo málo, budou si uživatelé moci dokoupit ještě speciální bezdrátovou klávesnici s povedeným designem.

To by mělo jako základní představení nových zařízení s webOS stačit, na další podrobnosti včetně cen a termínů zahájení prodeje si budeme muset ještě počkat. Na úplný závěr ještě doplním jednu smutnou zprávu související s webOS. HP oficiálně zrušilo plán na updatování starších modelů na webOS 2.0, a to navzdory opakovaným slibům, že webOS 2.0 pro Palmy Pre, Pre Plus, Pixi a Pixi Plus vydá.

Kompletní prezentace HP k novým produktům

Prameny: HP/Palm, Engadget

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5110