PDASoft

Čím by mohl Apple ohrozit úspěch iOS?
Publikováno: Pondělí, 14.02. 2011 - 00:00:00
Téma: Apple iPhone


Každá úspěšná společnost je úspěšná z nějakého důvodu. Musí nabízet něco, čím vyčnívá před konkurencí, musí dát svým zákazníkům důvod, proč kupovat právě její produkty. Dobrých výrobků je na trhu celá řad, proto musí být ještě lepší a vyniknout mezi obrovským množstvím dalších věcí, které lákají ke koupi.Apple svým způsobem vyčníval v oblasti počítačů již docela dávno. Nedá se mu upřít vliv na celé odvětví své doby, přicházel s inovativními produkty, novými materiály, navozoval u svých počítačů pocit luxusu. Budoval svou značku. Stačilo přijít od obchodu s Apple produkty a hned jste si všimli rozdílů oproti většině ostatní konkurence. A tak je tomu i dnes. Počítače Apple jsou často středem a vše je vystavěno okolo nich. Navíc skvěle vypadají. Celý tento odstavec je dobrým příkladem toho, jak může společnost předčit své souputníky.

Nic z výše řečeného ale není žádnou novinkou. Jsem designérem, takže mé zkušenosti s velkými podniky jsou omezené, ale obávám se, že poslední rozhodnutí Applu by nemusely být pro budoucnost společnosti dobré. Rozhodnutí zablokovat Sony Reader a skutečnost, že Apple nejspíš bude po Amazonu a jakékoli další společnosti, která se odváží využívat jeho App Store, provize z prodejů, by mu mohla podle mě v očích veřejnosti značně uškodit. Celý ekosystém se až do současnosti zdál jako průhledný a neomylný, což by se nyní mohlo změnit.

Je pravdou, že Apple takto Amazonu a dalším generuje zisk. Je pravda, že Amazon svou aplikaci pro iPhone a iPAD nabízí zdarma, přesto má však zajištěn nějaký příjem z transakcí, které prostřednictvím jeho přístrojů probíhají. Pokud by však Apple chtěl na všem vydělávat, mohl by brzy narazit.

Proč vlastníš smartphone?

Svůj telefon vlastníte, takže si na něj můžete umísťovat, co chcete. Můžete si vybrat, odkud si koupíte elektronické knihy. Můžete si vybrat zdroj své hudby. Měli byste mít možnost se rozhodnout, kde si nakoupíte software. Většinu z toho v případě iOS nemůžete, ale celý systém je natolik funkční, že negativa jsou bohatě vyvážena pozitivy. Apple má jistě celou řadu příjmů, ale právě prodeje softwaru pro iPhone a iPAD je obrovskou položkou, která generuje nepředstavitelné sumy peněz. Protože jen málokdo by si koupil iPhone v situaci, kdy by nebyl k dispozici iTunes store s tak obrovským množstvím aplikací a her.

Pro uživatele by rozhodně nebylo nijak dobré, kdyby se Amazon rozhodl z iOS produktů stáhnout jen proto, že bude Apple chtít větší provize z prodejů. Amazon by sice ztratil tržby, ale Apple by ztratil svou tvář a možná i řadu dalších obchodních partnerů. iOS svět by se v případě, že by Apple chtěl profitovat ze všeho, stal bláznivým a pravděpodobně nefunkčním místem. Přístroje společnosti Apple mám skutečně rád, ale klidně bych se jich vzdal, kdyby bylo jejich používání omezováno limitovaným výběrem toho, co na nich budu moci mít. iPhone vlastním kvůli dostupnému softwaru a práci s multimédii. Pokud by měl Apple jakkoli omezit možnost mého výběru, rozhodně bych byl nerad. Apple by se měl soustředit na tvorbu hardwaru – výběr softwaru by již měl ponechat jen a pouze na svých zákaznících a nijak do něho nezasahovat.


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5114