PDASoft

Revoluce u Nokie primárním systémem se stanou Windows Phone 7!
Publikováno: Středa, 16.02. 2011 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


O spolupráci Nokie s Microsoftem se šuškalo již delší dobu. Nyní je ale vše oficiální – Nokia začne jako svůj primární operační systém využívat Windows Phone 7 americké společnosti. Spolupráce ale bude mnohem hlubší a zasahovat bude celou řadu oblastí obou firem.Hlavním důvodem k navázání spolupráce byla skutečnost, že finský výrobce nedosahoval výsledků, které si představuje, v posledních letech upadal, a nedokázal příliš dobře obstát v dravém konkurenčním prostředí společností, jako je Apple, HTC, Motorola a další.

Základní prvky nově nastolené strategie:

 • Vybudovat zcela nový mobilní ekosystém produktů a služeb založený primárně na platformě Windows Phone
 • Přebudování nabídky a zvýšení celkového objemu prodejů
 • Využívání nejmodernějších technologií
 • Změny v organizační struktuře společnosti Nokia a přebudování stávajících týmů

Podle Stephena Elopa, současného CEO a prezidenta Nokie, je společnost v kritickém momentu, kdy nezbývá nic jiného, než se vydat na cestu zásadních změn. A protože Nokia v poslední době své pozice spíše opouštěla, chce udělat vše proto, aby se opět stala leadrem v počtu prodejů i využívání nejmodernějších technologiích.

Výhodou spojení s Microsoftem by měla být zejména široká základna možných poskytovaných služeb. Ze spojení Nokie a Microsoftu by měly vzejít produkty pro širokou základnu uživatelů s bohatými možnostmi odvislými i od lokálních a dalších podmínek. Díky tomu, že Nokia bude jako hlavní mobilní platformu používat právě Windows Phone, bude díky svým výrazným zkušenostem napomáhat také s jeho vývojem, hardwarovou optimalizací, lokalizacemi apod.

Počítá se také s kombinací služeb obou společností. Nokia mapy by se tak měly stát základnou pro Microsoft Bing i jeho reklamní AdCenter, aplikace vyvinuté Nokií se pak stanou součástí Microsoft MarketPlace. Microsoft také poskytne kvalitnější softwarové zázemí pro vývoj aplikací.

Toto spojení samozřejmě ovlivní také platformu Symbian, která ztratí svého hlavního odběratele a podporovatele. Tento přechod ale samozřejmě nebude zcela jednorázovou záležitostí a Nokia nadále očekává, že i tak prodá ještě zhruba 150 milionů přístrojů na této platformě.

Na druhou kolej bude zřejmě odsunut i projekt operačního systému MeeGo, který by měl přejít pod open-source licenci. Právě s platformou MeeGo se počítalo do budoucna jako s operačním systémem, ze kterého bude Nokia na svých přístrojích vycházet.

Ustavení nového vedení, změny ve struktuře společnosti

Spojení Nokia a Microsoftu bude souviset také s výrazným pozměněním týmu vedoucích pracovníků s tím, že právě tento tým bude mít veškeré pravomoci a kompetence k dotažení spojení a jeho co nejefektivnějšího využití.

Členy nového vedení budou: Stephen Elop, Esko Aho, Juha Akras, Jerri DeVard, Colin Giles, Rich Green, Jo Harlow, Timo Ihamuotila, Mary McDowell, Kai Oistamo, Tero Ojanpera, Louise Pentland a Niklas Savander.

Nová struktura společnosti

Od 1. dubna dojde k vnitřnímu rozdělení společnosti na dvě obchodní větve: oddělení chytrých telefonů a oddělení normálních telefonů. Budou se specializovat na dvě klíčové oblasti: na chytré telefony pro náročné a telefony pro běžné uživatele. Každá z těchto dvou částí bude samostatně zodpovídat za své hospodaření a bude mít vlastní účetnictví, vlastní vývojové oddělení, vlastní management, marketing apod.

Oddělení chytrých telefonů se bude skládat ještě ze tří dalších pododdělení:

 • Symbian
 • MeeGo
 • Strategické obchodní operace

Mimo tyto tři oddělení vznikne ještě divize zodpovědná za spolupráci a tvorbu zařízení se společností Microsoft.

Další podrobnosti o nově vzniklém partnerství Nokie a Microsoftu:

 • Každá ze společností bude mít na starost jasně vymezené úkoly s tím, že spojení firem by mělo napomoci zejména ke zvýšení efektivnosti a zlepšení možností spolupráce a využití rozsáhlých zkušeností obou firem
 • Nokia se bude podílet na směřování platformy Windows Phone
 • Plány obou společností by měly být tvořeny ve vzájemné návaznosti
 • Nokia bude jako své hlavní vyhledávací prostředí ve svých přístrojích využívat služby Microsoft Bing, využívat bude ale i reklamní systém AdCenter
 • Microsoft využije ve svých službách Nokia Mapy, které se stanou ústředím jeho mapových služeb, počítá se s těsným provázáním toho nejlepšího, co mají obě společnosti k dispozici
 • Počítá se s tím, že vývojáři softwaru pro telefony Nokia budou moci v budoucnu lépe využívat vývojový software od Microsoftu
 • Do budoucna by mělo dojít ke spojení softwarových katalogů obou společností


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5118