
Samsung Wave II naváže na úspěch svého předchůdce?
Publikováno: Pondělí, 21.02. 2011 - 00:00:00 Téma: Recenze hardware
Samsung Wave II je nástupcem populárního Samsung Wave, který jako první přišel s operačním systémem Bada. Oproti předchůdci se toho na první pohled moc nezměnilo, vyplatí se tedy o inovovaném modelu uvažovat téměř rok poté, co se na trh dostal jeho předchůdce?
|
Když jsem v červnu 2010 recenzoval původní Wave, byl jsem mnoha jeho vlastnostmi nadšen. Vše od krásného displeje až po výkonný operační systém tvořilo výborný celek, který byl odlišný od toho, co se dalo běžně koupit. Jedno se zkrátka o neokoukaný telefon, který měl velkou šanci uspět na masovém trhu.
Klíčové vlastnosti:
- Operační systém Bada z dílny Samsungu
- 3,7“ Super LCD displej
- 5mpx fotoaparát, záznam HD videa
- Podpora DLNA
- Přístup k sociálním sítím
- Technologie Quicktype pro rychlé psaní
A ono se to také potvrdilo, chytré telefony s operačním systémem Bada se prodávají více než dobře a nyní nastala doba, kdy se na trh dostává následovník původního modelu Wave. Ačkoli se nejednalo o tolik marketingově známý přístroj, jako je např. iPhone nebo modely od HTC, dokázal si získat celou řadu spokojených uživatelů a celkově se prodával po milionech. Nelze tedy říci nic jiného, než že se jednalo o praktický neokoukaný přístroj se zajímavým operačním systémem a přímo se nabízí otázka, zda-li jeho nástupce s označením Wave II dokáže na tento úspěch navázat.
Na tento test se těším ještě z jednoho důvodu – s operačním systémem Bada jsem se nesetkal od testování prvního Wavu a hodně mě zajímá, jak se tento systém za necelý rok změnil. Hned na začátku totiž prozradím, že po hardwarové stránce se příliš změn neudálo.
Na pohled nejviditelnější změnou je zvětšení displeje z původních 3,3 palce na 3,7 palce. Již méně viditelná je pak změny technologie displeje – Super AMOLED displej byl nahrazen Super Clear LCD displejem.
Kromě toho jsou ale hardwarové změny minimální – procesor má stále frekvenci 1 GHz a zcela stejný zůstal fotoaparát i zbytek dalších specifikací. Do výbavy se sice dostal i NFC čip, jeho praktické využití je ale stále ještě minimální. Posun je oproti původnímu modelu skutečně minimální, pojďme se ale přesto podívat, jak si novinka povede při praktickém používání.
Obsah balení
Těším se, až budu u recenze nějakého zařízení psát, že dodávané příslušenství je skvělé. Bohužel, dnes to nebude. V balení se nachází nabíječka a stereofonní sluchátka, toť vše. Výrobce nepřiložil ani synchronizační kabel, což mě u telefonu určenému běžným uživatelům nepříjemně překvapilo. U přístroje prodávaného za docela vysokou cenu jsem byl obsahem balení zklamaný.
První dojem
Dojem byl po prvních pár minutách používání takový, že mi přístroj připadal opravdu hodně povědomý a dobře známý. Kromě nepatrně větších rozměrů se od svého předchůdce novinka liší opravdu zcela minimálně. Jen z operačního systému už jsem nebyl tolik překvapný, jako loni v červnu. Loni se jednalo o žhavou novinku, která sklízela nejrůznější pochvaly o ocenění, od té doby se ale mnoho nezměnilo, což je velká škoda, protože největší konkurence se posunuje mnohem rychleji. Prostředí telefonu nutně potřebuje změnu, přístroj začíná působit spíše jako běžný telefon, nikoli smartphone. Celé prostředí je velmi podobné první verzi systému z loňska, a když vidím, jaké změny se neustále objevují u Androidu, iOS i BlackBerry, musím být skeptický.
Jediným rozumným důvodem vypuštěný nového přístroje je z mého pohledu změna typu displeje ze Super AMOLED na Super LCD. Těchto displejů je totiž prý v současné době akutní nedostatek a Samsung je raději osazuje do svých telefonů s Windows Mobile a Androidem. Osobně si vůbec n nejsem jistý, zda-li má takovýto přístroj vůbec nést nové označení, protože je opravdu téměř identický jako původní Wave.
Postupem času jsem ale opět začal nabývat pozitivní pocity, které jsem měl během loňského testování původního modelu. Je to těžké nějak rozumně vysvětlit, telefon je ale konstrukčně neuvěřitelně povedený a hardware i software tvoří skvělý celek. Na druhou stranu je ale pravda, že Wave II začínám vnímat spíše jako perfektně vybavený běžný telefon, nikoli jako smartphone. To ale nemusí být nutně na škodu, protože na trhu stále ještě existuje obrovský prostor, který mohou takovéto a podobné telefony obsadit.
Provedením a elegantním designem na mě telefon působil hodně dobře a jeho používání jsem si v tomto ohledu skutečně užíval. Telefon působí jinak než iPhone 4 či Google Nexus S, je svůj, je originální.
Telefon nebudu podrobně popisovat, jak mám ve zvyku – většina textu by byla shodná s loňskou recenzí, proto se nyní zaměřím spíše na odlišnosti.
Displej (9/10)
Použití Super LCD displeje není oproti dříve používanému Super AMOLED významnější změnou. Pozorovací úhly jsou sice o něco menší, ale čitelnost displeje j stále výborná i na přímém světle. Podle mého názoru běžný uživatel rozdíl mezi těmito dvěma displeji vůbec nepozná, oba totiž patří na špičku toho, co dnes můžete u chytrých telefonů vidět.
Software (8/10)
Bada OS není operačním systémem pro smartphony, a jako takový na něj musíme nahlížet. Je určen pro uživatele, kteří si chtějí užít funkce a flexibilitu, stále ale zachovává jednoduchost a stabilitu běžných mobilních telefonů. Většinu nejběžnějších potřeb dobře pokrývají již aplikace v základní výbavě. Jednoduchost úvodní obrazovky nedává velkou výbavu příliš znát, na druhou stranu jsou ale funkce dostupnější než u funkcemi nabitých telefonů s Androidem. Nabídka aplikací je jednoduchá a velmi rychle se v ní každý zorientuje a zapamatuje si umístění jednotlivých položek.
Bada umožňuje stahování nových aplikací. To probíhá skrze katalog Samsung Apps, který svým principem připomíná Android Market – stačí si vybrat program, který se následně automaticky nainstaluje a objeví mezi ostatními. V současné době se v nabídce katalogu nachází několik set aplikací v řadě kategorií. V porovnání s nabídkou softwaru pro ostatní platformy to není nijak vysoké číslo, otázkou ale je, kolik aplikací člověk vlastně vůbec potřebuje. Většinu potřebného je možné nalézt již v základní výbavě, navíc jsem říkali, že na Samsung Bada by měl člověk nahlížet spíše jako na systém pro běžné telefony, nikoli pro smartphony.
K dispozici je ale i řada titulů známých firem – jako příklad může posloužit Let’s Gold 2 HD nebo Sims 3 (nabídka her je obzvláště zajímavá, mnoho uživatelů ale asi zklame nabídka navigací, kde se vše točí okolo standardně dodávané aplikace Route 66, což ale určitě není nejlepší řešení, navíc je zpoplatněné, v základu obdržíte pouze 30ti denní demoverzi.
A to jsou opravdu všechny změny oproti předchozímu modelu. Operační systém byl sice aktualizován, ale jen velmi mírně, větší rozdíly opravdu nečekejte – původní recenze vám prozradí vše potřebné, protože drtivá většina napsaného jde vztáhnout i na dnes testovaný Samsung Wave II.
Závěr
Samsung Wave II i Bada OS se mi stále líbí. Jsou totiž lákavou alternativou ke standardním komplexním smartphonům, kterým kromě výbavy konkuruje i docela vysoká cena. Jako na chytrý telefon bychom se na Wave II ale dívat opravdu neměli. On tak telefon, potažmo operační systém, při používání vůbec nepůsobí. I když je pravda, že se jedná o špičkově zpracovaný přístroj s velmi bohatou funkční nabídkou, která se nemusí stydět ani v porovnání s běžnými chytrými telefony.
Wave II je stejně dobrý jako jeho předchůdce, díky většímu displeji ale nabídne pohodlnější obsluhu a příjemnější využití některých funkcí. Na mém pozitivním hodnocení nakonec nic nezmění ani minimální množství hardwarových i softwarových změn. Stále se jedná o výborný telefon, přál bych si ale vidět rychlejší tempo inovací.
Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7
|