PDASoft

e-knihy na českém internetu
Publikováno: Úterý, 22.02. 2011 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


V poslední době se začínají objevovat články s tématem elektronických knih u nás. Bohužel, obvykle se jedná o dost populistické články, které často podávají zkreslené nebo dokonce zavádějící informace o stavu u nás. Protože se sám považuji za nemalého milovníka knih, a to jak klasických, tak i elektronických, rozhodl jsem se přispět svojí vlastní troškou do mlýna.



Hlavním popudem k napsání této úvahy byl článek České e-knihy nebudou, nikdo je nechce, tvrdí knihkupci na serveru Aktuálně.cz. Protože jen několik málo dní předtím vyšel v Hospodářských novinách článek, který byl zcela opačného znění, rozhodl jsem se o vlastní pohled na danou problematiku, který nebude zatížen skrytou komercí pro či proti elektronickým knihám.

V České republice nikdo nechce e-knihy

Tak tomuto tvrzení jsem se musel skutečně zasmát. Nikdo zde e-knihy nechce a přesto se z USA přes Amazon.com dovezlo několik tisícovek elektronických čteček looků Kindle 3, nemluvě o jiných čtečkách, jako např. eB-700, kterou jsme před Vánoci zařadili do našeho eShopu. Navíc mezi statisícem uživatelů PDA a smartphonů jsou uživatelé, kteří nečtou elektronické knihy doslova výjimkou. Takže se ptám, KDE je ta absence poptávky po elektronických knihách? Není to jen zbožné přání prodejců klasických knih? Podle mého ano. Klasické vydavatelské domy se bojí, že jim nová, elektronická forma knih zkrátí jejich tučné zisky (však řekněte sami, dát 300 Kč za 250 stránkovou knihu, to není zrovna málo a přitom samotné náklady na tisk, distribuci a autorské honoráře rozhodně nejsou většinovou položkou v této sumě, což dokazuje například nabídka KMa – Levné knihy).

Ilegalita z nouze?

Situaci v České republice bych spíše přirovnal k situaci kolem software v 90. letech, kdy byla masivní poptávka, ale oficiální nabídka byla naprosto mizivá. Proto si myslím, že současná situace kolem nelegálních kopií elektronických knih dána především mizivou nabídkou. V tomto směru je zářivým průkopníkem server PalmKnihy.cz, který nabízí tisíce beletrických titulů zcela zdarma (a to především tituly, u kterých vypršela autorská práva, nebo se jejich autoři sami vzdali nároku na odměnu ve prospěch nové čtenářské obce) a v poslední době začal nabízet i komerční elektronické knihy (většinou atraktivní novinky). Ohledně komerční nabídky je tu i server eReading.cz, který nyní nabízí několik desítek elektronických titulů.

Pokud však srovnáte nabídku titulů na ilegálních knižních serverech, kde se jejich počet blíčí k bezmála 10.000 nejrůznějších titulů, tak je nabídka komerčních titulů v počtu několika stovek zcela neadekvátní a není se tedy čemu divit, že mnohý čtenář elektronických knih dříve nebo později sáhne po nelegálním titulu. Ne však proto, že by chtěl získat čtivo zdarma, ale proto, že nemá k dispozici legální alternativu.

Jaká bude budoucnost?

Se současným rozmachem velkoplošných tabletů a PDA přístrojů a pochopitelně i tzv. chytrých telefonů se dá spíše očekávat, že pozice elektronických knih bude posilovat. Vždyť v USA nyní, jen po několika letech od zahájení prodeje elektronických knih, zabírají elektronické knihy více než jednu desetinu celkového objemu prodaných knih na americkém knižním trhu! Přitom řada elektronických čteček looků na trh přišla teprve v nedávné době a nesmíme zapomenout také na to, že letošní rok by měl být rokem tabletů, které jsou ke čtení elektronických knih jako stvořené.

Je tedy otázkou, jak se k elektronickým knihám postaví čeští vydavatelů, zda čelem jako vydavatelé spolupracující se serverem PalmKnihy.cz, nebo naopak zády, jako např. knižní dům Kanzelsberger. Na tom bude totiž záležet, zda si v pohodlí domova a třeba o víkendu večer z pohodlí postele objednáme elektronickou verzi knihy, nebo budeme nuceni procházet nejrůznější warez a komunitní servery, abychom ukojili svůj hlad po duševní potravě.

Cena elektronických knih?

Samozřejmě, že bude kromě nabídky důležitá cena. Čtenáři totiž budou mít v ideálním případě před sebou tři cesty: 1. klasická papírová kniha, která za kterou však čtenář zaplatí nemalou cenu, neboť bude muset zaplatit náklady na výrobu, distribuci a velkoobchodní marži. Na opačném konci nabídky bude volba 2) ilegální elektronická kopie, která sice bude zdarma, ale čtenář se bude muset zanořit do hlubin podsvětí, navázat kontakty s ilegálními distributory elektronických knih, přetrpět bannerovou či emailovou reklamu (nevěřte nikomu, kdo vám tvrdí, že je něco zcela zadarmo) a hlavně neustále hledat a shánět. Otázkou budoucnosti také bude potenciální kriminalizace, neboť bude zcela jistě vyvíjen tlak na to, aby z českého práva vymizela ona klauzule umožňující pro osobní potřebu užívat ilegální obsah bez obav z postihu. A nakonec je tu třetí volba: 3) Nákup elektronické knihy v oficiálním eShopu a to ať již se jedná o nabídku konkrétního vydavatele či specializovaného knižního serveru.

Já osobně si rád stále kupuji klasické knihy, ovšem při návštěvě mého oblíbeného knihkupectví tvrdě zapláče má peněženka, takže jej nemohu navštěvovat tak často, jak bych chtěl. Vždyť vychází tolik zajímavých titulů! Takže bych rozhodně uvítal možnost si knihy zakoupit levněji. Podle mých informací dokonce někteří vydavatelé nabízejí, že pokud si zakoupíte elektronickou knihu a po té zatoužíte i po klasické papírové verzi, že tu papírovou získáte se slevou a to se mi opravdu líbí. Když bych si koupil elektronickou knihu za 50 Kč a následně bych při koupi papírové knihy za 300 Kč bych dostal 50 Kč slevu, byl bych na tom stejně, jako kdybych si knihu běžně koupil v knihkupectví a elektronickou verzi dostal zdarma! „A to se vyplatí!“ jak říká Béda Trávníček.


Odkazy:







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5127