
Měl by Apple zablokovat Jailbreak iPhonu?
Publikováno: Úterý, 01.03. 2011 - 00:00:00 Téma: Apple iPhone
Jailbreak telefonu iPhone je kontroverzní záležitostí. Samotnému Applu se odemykání jeho přístrojů a jejich následná modifikace samozřejmě nelíbí a hájí se tím, že se jedná o nelegální činnost. Uživatelé jsou naopak rádi, že jejich přístroje mohou získat funkce, které jsou u konkurence běžné. Lze se ale vůbec dobrat nějaké pravdy?
|
Shaun říká, že Jailbreak je v pořádku:
Zpráva, že čtečka knih iBooks by neměla fungovat v odemčených telefonech, mě znepokojil. Odemčení telefonu je zcela legální operací, ačkoli Apple se nám snaží namluvit něco jiného. Obávám se, že snaha „trestat“ uživatele odemčených přístrojů se může brzy přenést i na App Store a řadu dalších funkcí telefonu.
Já jsem majitelem svého přístroje, nikoli Apple. Já jsem za něj zaplatil svými penězi, a pokud se rozhodnu, že si do svého telefonu přidám nové funkce, nikdo by mi v tom neměl bránit. Ano, Apple doporučuje, abychom to nedělali. S tím nemám problém. Všichni víme, že si takto můžete telefon poškodit. Ale proč by mi měl Apple bránit ve využívání některých služeb jen proto, že jsem se rozhodl svůj telefon odemknout? V případě iBooks mi to nevadí, nepoužívám je, protože je to pomalý program s drahými knihami, ale tedy jde o princip. Měl bych být schopný si nechat svůj telefon odemknout a přesto plně využívat všechny funkce, které telefon slibuje.
Možná je to kvůli tomu, že Jailbreak zvyšuje chybovost přístrojů nebo způsobuje podání hovorů či různé další věci. Dobrá, ať Apple neopravuje odemčené přístroje. Ale blokování funkcí není zkrátka správným postupem, já jsem majitelem přístroje, se kterým si mohu nakládat, jak chci.
Druhým argumentem ji pirátství. I ten může být z části pravdivý, na druhou stranu si Apple musí dávat dobrý pozor na to, aby aplikacím neblokoval až příliš mnoho funkcí, jak do telefonu zasahovat. A všichni dobře víme, že Apple chce mít nad vším co možná největší možnou kontrolu. Můj názor je tedy takový, že Jailbreak není ničím trestným, osobně nepoužívám žádný pirátský software ani multimédia a přístup Applu se mi zkrátka nelíbí.
Peter říká, že Jailbreak v pořádku není:
Jsem v první řadě uživatel iPhonu, ve druhé řadě vývojář. Zpráva o blokování iBooks na odemčených přístrojích by podle všeho měla být pouze prvním krokem v boji proti Jailbreaku.
Nechci svůj telefon odemykat, protože aplikace pak získají plnou kontrolu nad mým telefonem. K iPhonu jsem se dostal postupně přes PalmOS a Windows Mobile, což jsou systémy, které dost trpěly kvůli špatně napsaným programům. I takový synchronizační modul (HotSync) pro Palm Desktop mohl být využíván vývojáři aplikací, což někdy způsobovalo jeho nefunkčnost. Prostředí iPhone je plynulé a telefon je stabilní, což jsou věci, kvůli kterým se rád vzdám části své svobody. Osobně tedy mám přednost plně stabilnímu a rychlému přístroji před tím, abych si mohl do telefonu instalovat nejrůznější prapodivně vytvořené aplikace skrze Cydii.
Řeknete si – „dobrá, tak vždyť si telefon odemykat nemusíš, to je každého věc.“ A z čistě uživatelského pohledu s vámi souhlasím.
Ale jako vývojář vidím v Jailbreaku hrozbu, kterou Apple musí řešit. Odemčené telefony jsou plné pirátských aplikací. Příkladem budiž prohlášení vývojářů hry “The Little Tank that Could” z roku 2009. Podle jeho průzkumu si hru nainstalovalo nelegálně celých 96% veškerých jejích uživatelů. A to je hrozné. Vyvíjet aplikace pro iPhone není nic jednoduchého. Náklady jsou docela vysoké, i když to děláte třeba jako koníček, a kvůli docela nízkým cenám nejsou výdělky nijak velké (tedy až na několik výjimek, jako je třeba Flight Control, Doodle Jump nebo Angry Birds). Navíc si z každé prodané aplikace ponechává 30% samotný Apple. Vývojáři si tedy nemohou dovolit ztrácet zisk kvůli pirátským aplikacím
Můžete si říkat, že sami jste nikdy žádnou aplikaci neukradli a ani to neuděláte, což je jedině dobře, ale na druhou stranu patříte do menšiny takovýchto lidí. Při klasickém prodeji v obchodě existuje mnoho způsobů, jak své zboží zabezpečit, většinou to ale není ani potřeba, protože zde lidem důvěřují a naprosto drtivá většina by se nikdy žádné hmotné zboží ani nepokusila odcizit. Proto souhlasím se snahou Apple o co nejdůkladnější hlídání těch lidí, kteří za software nechtějí platit. Je totiž v jeho zájmu si vývojáře udržet. Protože pokud by začali odcházet, znamenalo by to ohrožení celého jeho ekosystému.
Takže jsem jednoznačně pro a kroky Apple schvaluji. Pokud nebudou noví uživatelé svádění k Jailbreaku, budou si software kupovat a to je dobře pro budoucnost celé platformy.
A co na to samotní čtenáři?
Názor lidu: Měl by Apple zablokovat Jailbreak?
Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7
|