PDASoft

Kdo vlastně získal na Androidu nejvíc?
Publikováno: Pondělí, 04.04. 2011 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Android se již pevně uchytil jako rovnocenná platforma mezi operačními systémy mobilních zařízení. Je to operační systém se širokou podporou "bezplatných" vývojářů, který jde na ruku společnosti Google, nebo je to další z komerčních platforem?Obecně se tvrdí, že nejvíce z Androidu těží samotný Google.

Peter věří, že tomu tak je.

Google je reklamní společnost. To je fakt. A všechny jejich produkty jsou platformou, jak nadále zvětšovat zisk právě z reklamy a inzerce.

A Android je jejich otevřený operační systém pro chytré telefony, který vznikl za účelem generování většího zisku prostřednictvím Google Ads. Takže si nepleťme pojmy – Apple, Microsoft, HP či RIM chtějí přinést nejlepší mobilní operační systém, Google chce přinést nejlepší mobilní inzertní platformu. To je základní rozdíl. Android nevznikl kvůli dobrosrdečným lidem z Googlu, vznikl však ze stejně dobrého business plánu, jaký mají výrobci mobilních telefonů.

Takže kdo těží z existence Androidu?

Koncový uživatelé? Ti určitě také, protože Android je povedený operační systém. Sám jsem si jeden také pořídil. Z části ze zvědavosti, z části proto, že jsem vývojář a své aplikace chci nabízet i pro tuto platformu. Nicméně výrobci se chtějí odlišovat a proto si Android různě upravují a vznikají tak přístroje nejrůznějšího typu i přídavná uživatelská rozhraní typu HTC Sense či Motorola MotoBlur. Kvůli tomu se však systém štěpí na mnoho nejrůznějších verzí a podverzí a ani tak jednoduchá hra, jako je Angry Birds o sobě nemůže prohlásit, že bude dokonale funkční na všech Androidech. Toto je dělení je pro uživatele i vývojáře špatné. Android market je sice velký, není však tak jednotný, jako App Store a pravděpodobně nikdy nepřitáhne autory takových her, jako jeho souputník od Apple. Ale jsou ještě horší věci.

Výrobci? Pro ty se může zdát Android jako velké vítězství, na druhou stranu mají z takových přístrojů velmi nízké zisky, protože nové novinky se objevují častěji, než u jakékoli jiné platformy. Android znamená mít velké prodeje, ale s nízkými zisky. Proto se není čemu divit, že se zejména u levnějších přístrojů musíme vypořádat s celou řadou různých kompromisů (slabší fotoaparát, horší konstrukční kvalita apod.) – výrobci se zkrátka snaží na hardwaru šetřit co nejvíce, aby si uchovali alespoň nějaký zisk. Apple si může dovolit prodávat iPhone za vysokou cenu, která mu zajistí i vysoké výnosy, protože iPhone zkrátka jinde nekoupíte. Nokia toto pochopila a právě proto se nevydala cestou Androidu. Na druhou stranu HP se raději vydalo cestou odkoupení Palmu a jeho systému webOS – nechtěli totiž utrácet další hromadu peněz za licencování Windows Phone 7, protože to pro ně nebylo výhodné. Ze strany HP to je sice určitý risk, pokud se ale vše podaří, tak jak si představují, bude se jim alespoň na čas vést skvěle.

Google? V roce 2011 vydělá na každém prodaném Android telefonu 6 USD. V roce 2012 to bude podle odhadů 10 USD. Tím to ale nekončí. Googlu poroste zejména příjem z reklam. S rostoucím počtem uživatelů navíc budou tyto příjmy růst stále rychleji. Toto je pro Google klíčová oblast, která mu již v blízké budoucnosti bude generovat miliardy dolarů ročně.

Jsou zde velcí vítězové.

Shaun však nevěří, že na Androidu nejvíc vydělal právě Google.

Je těžké vidět reálnou možnost, že by Google byl v dlouhodobém hledisku díky Androidu vítězem. Společnosti, které na Androidu v současnosti staví, nejsou hloupé a tento systém nepoužívají jen proto, že je jednou z alternativ. Trochu si teď budu odporovat a prohlásím, že žádné jiné alternativy nejsou v současné době. To na tom ale nic nemění. Každý z Androidu něco získává, v současné době má ale Android v širších souvislostech jen malou konkurenci a právě proto, že nabízí takovou rozmanitost, jej mohou výrobci jen stěží ignorovat.

Pokud se ale na Android i jeho konkurenci podíváme z blízka, je zřejmé, že trh s chytrými telefony by bez Androidu vypadal zcela jistě jinak. Dost možná by se totiž jednalo o místo, které by okupoval jeden výrobce s jedním jediným operačním systémem.


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5174