PDASoft

Nokia E7  výborný telefon s novým Symbianem a QWERTY klávesnicí 3.
Publikováno: Středa, 06.04. 2011 - 00:00:00
Téma: Recenze hardware


Nokia E7 je výborně zpracovaný pracovní přístroj perfektního vzhledu, kvalitní konstrukce a povedené QWERTY klávesnice. Dnes na vás čeká dokončení této poměrně velmi detailní recenze přístroje, přičemž se zaměříme na softwarovou výbavu přístroje, která není zrovna chudá.Kancelářské aplikace balíku Office

Díky aplikaci QuickOffice má Nokia E7 ihned po vybalení z krabice schopnost zobrazovat a editovat soubory ve formátech Microsoft Office (Word, Excel a Powerpoint). Je však pravda, že to by u takovéhoto přístroje mělo být samozřejmé.

Word a PowerPoint

Jedním z hesel nového balíku by měla být 100% kompatibilita s Office, která by měla zaručovat naprosto věrné zobrazení a dokonalé přenášení změn mezi telefonem a počítačem. Podle toho, co jsem stihl vyzkoušet, se zdá, že by tomu tak být skutečně mohlo. Možnosti Quick Office co se zobrazení týče, jsou samozřejmě omezené. Program zvládá pracovat se základním formátováním textu, s nastavením písma, s odstavci a odrážkami či s tabulkami. Podporována je i práce s obrázky.

Excel

I funkce tabulkového kalkulátoru jsou samozřejmě omezené. Zcela tak například chybí podpora grafů, a i zbývající možnosti jsou pouze základní. Alespoň, že zůstala zachována možnost práce s více listy v rámci jednoho souboru.

Navigace mezi buňkami a zadávání dat je ale dost náročné, vůbec zde nefungují zažité návyky z počítačových programů a vše vám bude trvat hodně dlouho. V případě QuickOffice se tak mnoho nezměnilo a celý produkt je velmi podobný stavu, ve kterém byl někdy v roce 2009. Škoda.

Adobe PDF reader

Součástí nabídky aplikací Nokie E7 je i prohlížeč PDF souborů Adobe PDF 2.5 LE (jedná se o funkčně omezenou verzi, za plnou verzi je nutné zaplatit). Pro základní prohlížení program postačí, brzy ale narazíte na jeho limity – chybí zalamování textu a dokonce i zobrazení přes celý displej. Je to škoda, displej je sice velký, právě u PDF je to ale stále málo a je tedy škoda, když část dostupného prostoru ještě zabírá ovládací lišta.

Co dále najdeme ve složce s kancelářskými aplikacemi:

  • Správce soubor
  • Slovník
  • Poznámky
  • ZIP manažer
  • Kalkulačka
  • Diktafon
  • Čtečka SMS zpráv
  • Microsoft Communicator

Navigace

Ovi Mapy ve verzi 3.6 nabídnou řadu užitečných funkcí, mezi které patří např. podpora pinch-to-zoom, provázání se sociálními sítěmi nebo možnost stahovat si mapy kdykoli a kdekoli. V kombinaci s výkonným hardwarem a velkým displejem bylo používání navigace na E7 příjemnou záležitostí. Jako největší nevýhodu přístroje tak vidím trochu problematické shánění držáku do vozu kvůli relativně velkým rozměrům telefonu. A hodil by se i hlasitější reproduktor. Kromě automobilové navigace je možné přepnout i do režimu pěší navigace, kdy je telefon dobře použitelná, možná ale narazíte na jeho hmotnost.

Nokia E7 funguje jako navigace výborně a nemohu si na nic stěžovat.

Vyhledávání

Globální vyhledávání je součástí operačního systému Symbian již dlouho. V Nokii E7 je možné takto prohledávat kontakty, zprávy, e-maily, kalendář a mnoho dalšího. V případě potřeby je možné zadat pouze určitý typ záznamu, což samozřejmě šetří čas. A ani v tomto případě nechybí widget pro hlavní obrazovku, který je zde díky přítomnosti hardwarové klávesnice opravdu velmi praktický, jedním kliknutím lze přepínat mezi prohledáváním telefonu a vyhledáváním na internetu.

Drobnosti

V každém přístroji se Symbianem vždy najdeme i velké množství nejrůznějších doplňkových aplikací. V E7 najdeme třeba překladač s velkou řadou nejrůznějších jazykových variant, ZIP manažer, poznámky, diktafon či diktafon.

Domovské obrazovky

Uživatel má k dispozici celkem tři úvodní obrazovky, které si může přizpůsobit k obrazu svému. Díky velkému displeji tak může mít dokonalý přehled o příchozích zprávách, sociálních sítích, schůzkách apod. Na každý z těchto tří displejů je možné umístit šest panelů zastupujících jednotlivé funkce. Již s prodeje jsou všechny tři hlavní obrazovky kompletně zaplněny. Většinou se jedná o widgety, které získávají informace z internetu, což není zrovna šťastné, protože tak dochází ke značné konzumaci přenášených dat a rychlejšímu vybíjení přístroje v důsledku činnosti procesoru a operačních pamětí.

Finální verdikt

Vyřknout celkové hodnocení nebude v tomto případě vůbec složité, horší to již bude se snahou odhadnout, jak dobře si novinka povede v prodejích. Začněme u hardwaru – v tomto případě nelze říci nic jiného, než chválu. Nokia E7 je hardwarově povedený telefon s povedeným vzhledem a výbornou kvalitou zpracování. V porovnání s N97 je E9 tenčí a zároveň nabízí lepší klávesnici a větší displej. Klávesnice je opravdu povedená a otevřený telefon se používá velmi pohodlně. Klávesnice je zcela srovnatelná s produkty dalších výrobců (např. HTC), možná i lepší.

U softwaru již situace tak jednoduchá není, Symbian 3 je trochu kontroverzní systém, který někteří uživatelé nebudou chtít. A přesvědčit spokojené uživatele systémů jako je Android či iOS, aby si telefon jako E7 pořídili, rozhodně nebude jednoduché. Dovolím si tak tvrdit, že většina uživatelů, kteří si E7 pořídí, bude přecházet z některého staršího modelu Nokia. Přechod z přístrojů jako je Nokia 9500, 9300, E90 či E71 a E72 mi dává velký smysl hned z celé řady příčin.

Jednoduché není ani srovnání s Nokií N8. Ta je totiž výrazně levnější, ale funkční výbava je hodně podobná. N8 oproti E7 dokonce nabídne automatické ostření, slot pro paměťové karty, FM vysílač, lepší reproduktor či 2 mm konektor pro nabíjení. Těchto vlastností se musela E7 kvůli přítomnosti hardwarové klávesnice a snaze o udržení co nejkompaktnějších rozměrů vzdát. Rozhodování mezi těmito dvěma přístroji bude o hledání kompromisů a o tom, čemu dá ten který uživatel ve svém případě prioritu.

Pokud však necháme stranou telefony Nokia, bude situace pro E7 ještě složitější, protože podobných přístrojů se prodává celá řada a je pravda, že model od Nokie z řady rozhodně příliš nevyčnívá. Taková Nokia N8 se může pochlubit alespoň bezkonkurenčním fotoaparátem, který má potenciál nalákat dost uživatelů. E7 nic takového nenabídne a vedle modelů jako je HTC Desire Z, Motorola Milestone 2 či HTC 7 Pro a dalších, které teprve přijdou, bude muset o své zákazníky tvrdě bojovat.

Opět se tedy dostáváme k tomu, že vše se točí okolo Symbianu. Pokud nyní používáte některý z chytrých telefonů od Nokie a jste s ním spokojeni, je obrovská šance, že budete spokojeni i s E7. Mezi největší klady telefonu patří kvalitní konstrukce, klávesnice a displej, takže telefon má rozhodně co nabídnout i uživatelům, kteří Nokii doposud neměli, a i zde je velká šance, že by mohli být spokojeni.


Zdroj: Rafe Blandford pro all About Symbian.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5177