PDASoft

Motorola Atrix 4G  Android s nádechem budoucnosti
Publikováno: Pondělí, 11.04. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


Motorola Atrix 4G je jedním z nejnovějších smartphonů z dílen společnosti Motorola. Nabídne operační systém Android, dvoujádrový procesor NVIDIA Tegra 2 a je prvním příkladem WebTop zařízení, kdy se díky speciálnímu příslušenství v podobě tzv. latop docku může stát srdcem „přenosného počítače.“Ani tentokrát se však nedá říci, že by vše bylo perfektní – jenže tak tomu nikdy není. Na následujících řádcích a stránkách se s vámi podělím o své zkušenosti, které vám doufám pomohou odhadnout, co můžete a nemůžete od tohoto telefonu očekávat.

Hardware

Výbava Motoroly Atrix je zcela jistě skvělá. Obsahuje nejenom výkonný procesor, ale také moře operační paměti, dostatečný úložný prostor, dva fotoaparáty a řadu dalšího.

Klíčové vlastnosti:

  • Dvoujádrový procesor NVIDIA Tegra 2 s taktem 1 GHz
  • 1 GB RAM, 16 GB interní paměti, microSD slot
  • 4“ kapacitní displej s rozlišením 540 x 960 bodů (qHD)
  • 5mpx fotoaparát s automatickým ostřením a bleskem, 720p video, kamera pro videohovory
  • Android 2.2.1
  • Bluetooth 2.1 + EDR, Wi-Fi 802.11 b/g/n
  • Podpora GSM 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz, UMTS 850/ 1900/ 2100 MHz
  • Podpora HSDPA (4,4 Mbps) a HSUPA (2 Mbps)
  • Napájen zajišťuje Li-Ion akumulátor o kapacitě 1930 mAh

Hardware můžeme označit za to nejlepší, co je dnes možné v této kategorii přístrojů. Lepší budete shánět jen těžko. Jak si stojí telefon po konstrukční stránce? Tělo přístroje je z plastů, lesklý displej je pak chráněn odolným Gorilla sklem. I zadní kryt baterie působí velmi poctivým dojmem. Nevýhodou je značné zachytávání otisků prstů na čelní i zadní straně.


YouTube link for mobile viewing

Přední stran přístroje nepřekvapí – střed zabírá displej, pod ním se nachází několik kapacitních tlačítek, nad ním otvor reproduktoru. Tlačítka pod displejem jsou tedy logicky součástí čelní plochy, nijak nevystupují a zastávají následující funkce: vstup do menu, návrat na úvodní obrazovku, návrat o krok zpět a hledání. Stejné pořadí si zachovává Motorola zatím u všech svých přístrojů. Ve spodní části se nachází ještě mikrofon, v opozici k němu – tedy vedle sluchátka – si pak své místo „vybojovala“ VGA kamerka pro videohovory (i ona sdílí spolu s displejem krycí vrstvu z odolného skla).

Na zadní straně se nachází čočka pětimegapixelového fotoaparátu doplněná o dvojitý LED blesk, malý, i když překvapivě hlasitý, reproduktor, druhý mikrofon kvůli technologii filtrace okolního ruchu a vypínací tlačítko kombinované se čtečkou otisků prstů. Na umístění tohoto tlačítka si budete muset chvíli zvykat, následně ale zjistíte, že se používá dobře. Naopak my na mém současném telefonu nyní hodně chybí. Na vrchní straně telefonu se nachází dobře provedený 3,5 mm audio jack.

Levá strana přístroje poskytla prostor pro USB port a mini HDMI. I tyto dva konektory jsou provedeny kvalitně, kabely se nijak nevyklají a o trvanlivost těchto portů nemám obavy. Výborné je, že oba kabely jsou součástí balení (ano, Motorola opravdu dodává i HDMI kabel). Oba konektory se používají i pro připojení do doku – opět zcela bezproblémově. Na pravé straně se nachází docela malý, i když dobře umístěný volič hlasitosti.

Dobrý pocit jsem měl i z uspořádání všech komponent pod krytem baterie. Vše je totiž dobře uspořádané a pohodlně přístupné a Motorola Atrix tak opravdu působí dojmem, že výrobce v tomto případě pamatoval opravdu na vše. Trochu strach jsem měl možná ze samotného tenkého plastového krytu baterie, který trochu nezvykle obkružuje i vrch a spodek přístroje. Při jeho prvním sundávání a nandávání jsem se obával, aby nepraskl. Mé obavy se ale ukázaly jako zbytečné.

Výkon

Zde si dovolím několik poznámek. Ačkoli Android může běžet na dvoujádrových procesorech, k dokonalé optimalizaci na tento hardware má ještě daleko. I přesto se ale výkon samozřejmě dramaticky zlepšil. Důkazem tomu jsou jak nejrůznější syntetické testy, tak praktické zkušenosti.

Co se týče multitouch ovládání, zvládá Motorola Atrix 4G rozpoznat pouze dva dotyky zároveň. V praxi to tedy znamená, že více než dva prsty současně zkrátka nevyužijete.

Až na několik her to však v současné chvíli není žádný výraznější problém. Android se však poměrně rychle mění a trochu se obávám, aby s ovládání více prsty nestalo brzy běžnou záležitostí. V tom případě by Atrix nemohl takové aplikace využívat. Trochu mě zaráží, že Motorola u tak dobře vybaveného přístroje sáhla po takovémto displeji.

U přístrojů Motorola jsme zvyklí na vysoký standard v oblasti bezdrátových technologií a jinak tomu není ani tentokrát. Wi-Fi i Bluetooth se připojují velmi rychle a jsou kvalitně citlivé na signál, Bluetooth sada si bez problémů načetla i kontakty z telefonního seznamu. Problém jsme neměli ani s příjmem signálu mobilní sítě. Zvuk ve sluchátku byl bezproblémový, díky duálnímu mikrofonu s funkcí pro potlačení okolního šumu by vás měla dobře slyšet i druhá strana. Stejně tak bezproblémové bylo i používání GPS a navigace. Jako poslední se dostal na řadu hlasitý reproduktor, který je možné hodnotit podobně – tedy rovněž pozitivně.

Co nás však nepotěšilo, byla slabá výdrž baterie. I přes použití baterie s kapacitou 1930 mAh jsem nebyl schopný s telefonem bez dobití přečkat celý pracovní den. K nabíjení je navíc nutné používat pouze značkové nabíječky a USB kabely (ačkoli je použito standardní microUSB rozhraní), což hodnotím jako výrazný krok zpět.

Výkonný procesor se také projevuje zahříváním přístroje. Při výpočetně náročnějších činnostech (např. úvodní synchronizace s Google účtem) se spodní část telefonu nepříjemně zahřívala. Pevně doufám, že se jedná o dočasný problém, který vyplývá z toho, že Android ještě není pro spolupráci s čipovou sadou NVIDIA Tegra 2 řádně optimalizován, a že se vše brzy vyřeší.

Sílu použitého hardwaru si uvědomí v momentě vstupu do Tegra Zone, kde můžete získat software vytvořený na míru NVIDIA Tegra 2. Upravená verze hry Fruit Ninja THD je oproti běžné verzi hry viditelně odlišná, protože nabízí lepší grafiku, zvládne současně zobrazovat mnohem více prvků a vše je mnohem rychlejší. Jediný problém nastal v případě, kdy během hraní her telefon potřeboval zobrazit nějaké upozornění – v tuto chvíli se hra začala nepříjemně trhat. Opět bych to ale připsal horší optimalizaci operačního systému, který nabízený výkon zkrátka nedokáže naplno využívat.


Pokračování zítra...


Zdroj: Jerry Hildenbrand pro AndroidCentral.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5183