PDASoft

Motorola Atrix 4G  Android s nádechem budoucnosti II.
Publikováno: Úterý, 12.04. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


Dnes se podíváme více na zoubek softwarové výbavě nového smartphonu Motorola Atrix 4G a také na jeho speciální příslušenství tzv. latop docku, který ze smartphonu dokáže vytvořit online mobilní počítač.Software

Prostředí telefonu je do značné míry upraveno rozhraním Moto Blur. Jedná se o další z nástaveb, kterou si buď oblíbíte, nebo ne. Já se řadím spíše do té druhé skupiny. Při prvním použití telefonu si nejprve musíte vytvořit speciální účet, který následně dokáže spolupracovat s Gmail účtem, vaším účtem na Facebooku i Twitteru. To může být často problém, např. mě osobně se zdvojily kontakty, rozházely poznámky a vůbec se vše dostalo do podoby, ze které jsem telefon dostával poměrně dlouhou dobu. Můj názor na toto rozhraní trochu zlepšilo použité barevné schéma a pěkné widgety, raději bych ale stejně používal běžný Android. Systémové úpravy navíc sahají docela hluboko do nabídek, takže ani použití nějakého jiného launcheru problém úplně neřeší. Celé prostředí navíc neoplývá ani přílišnou rychlostí, i zde je tedy vidět špatná optimalizace.

Určitě se ale našly i věci, které se mi líbily. Příjemnými doplňky jsou např. manager pro správu baterie nebo manažer pro práci s daty. Jejich nastavení může být pro začínajícího uživatele možná trochu obtížné, určitě se však jedná o užitečné prográmky.

Skvělou věcí se ukázal být také senzor pro čtení otisků prstů. Důležité však je pamatovat na jeho přítomnost. Když si na jeho používání zvyknete, zjistíte, že se jedná o rychlý a příjemný způsob odemykání telefonu. A navíc s bonusem v podobě zabezpečení proti neoprávněným osobám.

Povedené je také multimediální centrum Motorola Entertainment Center s možností promítání fotografií a videí do televizoru prostřednictvím HDMI. Díky dodávanému kabelu navíc nic nebrání v okamžitém používání. Škoda, že telefon nepodporuje zrcadlení, např. hry tak někdy nemusí běžet na celé obrazovce.

V telefonu se dále nachází celá řada programů a aplikací, ty ale už ničím nevybočují z průměru.

Motorola Atrix 4G má velmi dobře našláplo i zde, bohužel se stále najdou věci, které celkový dojem kazí.

Fotoaparát

O fotoaparátu Motoroly Atrix se toho na internetu dost napsalo. Podle mého názoru na něm ale není nic špatného. Klasický digitální fotoaparát sice nenahradí, i mezi chytrými telefony se dají najít lepší kousky, na druhou stranu ale dokáže pořídit povedené fotografie a vyznačuje se jednoduchým ovládáním. Pro rychlé zachycení nenadálého okamžiku určitě poslouží. Při fotografování s bleskem je nutné počítat s mírným vyblednutím scény, to ale opět není mezi podobnými přístroji ničím překvapivým.

Laptop Dock

Spolu s telefonem jsme na test obdrželi také velmi zajímavý kus příslušenství určený přímo pro tento model. Jedná se o laptop dock a musím ihned říci, že mě nechával trochu na pochybách. Po té, co jsem měl tento kvalitně zpracovaný rozevírací kus hardwaru s klávesnicí, touchpadem, 11,5“ displejem, USB porty a velkou baterií možnost používat, tento stav tak trochu pokračuje. Jednoznačně se však jedná o výborný nápad.

Pro použití laptop docku je nepere nutné telefon vložit do kolébky v jeho zadní části. Po odklopení víka se přístroj automaticky spustí a začne se přes Wi-Fi nebo mobilní síť připojovat k internetu.

Z vestavěného softwaru v nabídce nalezneme správce souborů, multimediální přehrávač, přístup k funkcím a obrazovce telefonu a internetový prohlížeč Firefox 3.6 s možností instalace doplňků a podporou Adobe Flash 10.1.

To vše ale pohání samotný telefon s procesorem Tegra 2 a 1 GB operační paměti, což se ukázalo jako nedostatečné. Prostředí je obecně docela pomalé, multimediální přehrávač nelze přepnout na pozadí a příchozí hovor vše zpomalí ještě výrazněji. Výrazný vliv má provoz laptop docku i na samotný telefon, který se několikrát po odpojení nedokázal probudit, a pomohlo až vyjmutí baterie.

Dobrou zprávou je, že jsem si téměř jist, že všechno výše zmíněné se dá softwarově vyřešit. Hardware je totiž navržený i zpracovaný více než dobře, jen ta softwarová část zatím poněkud pokulhává. Osobně v takovémto přístupu vidím budoucnost, dnes je to však zatím spíše záležitost vhodná pro úzkou skupinku nadšenců, a běžný uživatel by měl raději sáhnout spíše po klasickém mini notebooku.

Možnost systémových úprav

Atrix 4G má uzamčený a zakódovaný bootloader. Motorola v tomto hledu odlišuje své „vývojářské“ modely typu OG Droid či Xoom a modely pro „běžné uživatele“ typu dnes testovaného Atrix 4G. V tomto případě se tedy musíme smířit s tím, že s telefonem toho mnoho nenaděláme, protože jeho odemčení je takřka nemožné.

Získat root práva není v případě Atrix 4G (a ani laptop docku) ničím složitým, je ovšem nutné počítat s tím, že možnosti budou tentokrát přeci jen omezenější. Pokud se podíváte na různá fóra, dá se počítat s tím, že nové verze ROM se objeví, bude to ovšem výrazně pomalejší proces s nejistými výsledky. Každý by si měl tedy svůj nákup v tomto ohledu dopředu dobře promyslet.

Závěr

Ukazuje se, že Android není v současné době připraven na nasazení na přístroji s takto vyspělým hardwarem. Brzy by mělo být vše napraveno, v současnosti je ovšem nutné počítat s tím, že běh přístroje nemusí být zcela korektní a že nedokážete naplno využít dostupný potenciál. Některé aplikace – např. hra Fruit Ninja THD, ale už nyní možnosti použitého hardwaru dobře ukazují.

Jako mínus při koupi se může určitě projevit také nemožnost odemknout bootloader přístroje (viz. předcházející odstavce) a provádět vlastní úpravy systému.


Zdroj: Jerry Hildenbrand pro AndroidCentral.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5184