PDASoft

Připravuje Amazon konkurenci pro iPAD?
Publikováno: Středa, 13.04. 2011 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Apple iPAD je bezesporu hitem, na který mohou být v Apple patřičně hrdí. Na úspěchu iPADu se snaží v současné době svést celá řada dalších výrobců. Moc dobře ale víme, že ani povedený hardware nemusí být zárukou úspěchu. Právě Apple ukazuje, že neméně důležité jsou i další služby jako je dobrá nabídka aplikací či možnost jednoduše pořizovat multimédia. Právě Amazon je společností, která má podobný systém již dobře zavedený, a proto se téměř logicky již delší dobu spekuluje o tom, že i Amazon připravuje zařízení ve stylu iPADu určené zejména pro pohodlnou konzumaci multimediálního obsahu.Již několik minut po té, co Steve Jobs představil první generaci iPADu se objevily zvěsti o tom, že Amazon brzy představí zařízení založené na Androidu. Nyní, když Amazon představil svůj aplikační obchod App Store, nabývají tato slova na váze. A proč vlastně ne? Vždyť se to přímo nabízí. Osobně bych se moc divil, kdyby Amazon alespoň jeden takový přístroj neměl alespoň ve fázi prototypu (stejné platí o Facebooku – nepochybuji, že i tato společnost pracuje na svém vlastním zařízení).

Amazon nabízí stejný obsah jako iTunes včetně elektronických knih, filmů, televizních seriálů, muziky a nyní i aplikací. Bylo by tedy logické, kdyby přišli s přístrojem, který tento obsah umožní pohodlně konzumovat i na cestách.

Amazon přitom ale určitě není jedinou takovou společností.

Sony vyrábí telefony, vlastní filmové studio a téměř vše ostatní, co by bylo potřeba k rozjezdu podobného projektu. Všichni ale dobře víme, že Sony je se svými Walkmany a televizory Trinitron konzervativní značka a možná ještě vyčkává. Sílu začíná díky své multimediální řadě Galasy S a její aplikaci Media Hub získávat i Samsung.

Výhodou Amazonu je to, že je všeobecně považován za obchod a má již vybudované prověřené platební kanály a vše ostatní s tím související. Je již zaběhlou internetovou obchodní společností a nikdo o něm neuvažuje jinak. Takový Google nebo Facebook jsou oproti tomu považovány spíše za reklamní či zábavní společnosti a lidé se k nim chovají ostražitěji. To je důležitá výhoda Amazonu. Amazon je zároveň také jedinou společností, která může reálně konkurovat iTunes v šíři nabídky i jednoduchosti používání.

Amazon by navíc využíval váhy své značky. V jeho případě by se totiž nejednalo jen o jeden z mnoha dalších tabletů, tenhle by byl speciální a zákazníci by to věděli.

Googlu se podařilo přijít v oblasti tabletů s něčím podobným, co se podařilo Microsoftu v oblasti běžných počítačů – vytvořil takový systém, který je logickou volbou výrobců hardwaru. Sáhnou po něm, protože je dostatečně dobrý a jeho využití ušetří obrovské náklady za vývoj svého vlastního operačního systému. To má své výhody i nevýhody. Výhodou je obrovský ekosystém (většinou) navzájem kompatibilních zařízení, nevýhodou je pak velká masa zařízení, kde každý musí bojovat, aby se od této většiny odlišil.

Vliv Amazonu je o to větší, že vyrábí software i pro konkurenční platformy – např. pro iOS. Apple takové iBooks či GarageBand pro Android nikdy nepřipraví.

Apple pro své přístroje nabízí rozsáhlý ekosystém a značnou integraci služeb. Konkurence se o to snaží také, ale na takový stupeň zatím nikdo nedosáhl. RIM či HP / Palm se mohou pochlubit tím, že mají plnou moc nad vývojem hardwaru i softwaru, ale chybí jim rozvinutý prodejní a platební systém za jejich služby a další věci. Google je na tom podobně – má celou řadu služeb, málo z nich je však zpoplatněno a navíc nemá tak silné vazby na výrobce hardwaru ani operátory. Microsoft má desktopový systém, má herní konzoli Xbox, ale jeho současná pozice na trh s mobilními telefony je velmi slabá. Téměř nikdo pak nemá ani tak rozvinutou síť kamenných značkových prodejen jako Apple.

Takže ačkoli mohou přicházet různí výrobci s nejvýkonnějším možným hardwarem, jen někteří jsou k němu schopni nabídnout kvalitní ekosystém služeb, který bude tento hardware doplňovat a dostane jej na zcela jinou úroveň. Amazon k takovýmto společnostem definitivně patří a z toho by mohl u uživatelů výrazně těžit.


Zdroj: Rene Ritchie pro TiPb.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5185