PDASoft

HTC 7 Pro  Windows Phone 7 pro businessmany
Publikováno: Pátek, 15.04. 2011 - 00:00:00
Téma: Recenze hardware


Výrobci Windows Phone 7 telefonů to nemají jednoduché, protože kvůli přesně daným hardwarovým požadavkům se nemohou jejich přístroje příliš odlišovat. Společnosti HTC se to s modelem HTC 7 Pro nicméně docela povedlo. Telefon svým provedením hodně připomíná starší model HTC Touch Pro, se kterým sdílí větší rozměry a hmotnost, kvalitní materiály i konstrukci s klávesnicí. Novinka míří stejně jako její předchůdce do business segmentu a otázkou je, zda-li se jí podaří napodobit zákaznické úspěchy staršího modelu.Klíčové vlastnosti:

  • Operační systém Windows Phone 7
  • 5ti řádková výsuvná QWERTY klávesnice
  • 3,6“ dotykový displej s rozlišením 800 x 480 bodů
  • Sada Office pro práci s dokumenty
  • Outlook pro práci s poštou a organizaci času
  • Multimediální programu Zune
  • Služby Bing (mapy a vyhledávání)
  • Integrace Xbox live

Při pohledu na výbavu i cenu je jasné, že se jedná o přístroj nejvyšší kategorie. O tom svědí např. 1 GHz procesor, 5 mpx digitální fotoaparát nebo WVGA displej s rozlišením 800 x 480 bodů. Na druhou stranu bychom v této cenové kategorii mohli určitě požadovat více než pouhých 8 GB paměti, nebo alespoň přítomnost rozšiřujícího slotu. Vzhledem k tomu, že jedna epizoda televizního seriálu může mít ve vyšší kvality klidně i 1 GB, není paměti opravdu nazbyt. Vzhledem k ceně bych považoval za slušné minimum alespoň 16 GB paměti.

Na HTC 7 Pro jsem po několika dnech používání objevil řadu výhod. Jako první musím zmínit perfektní klávesnici. Zvykl jsem si na ni hodně rychle a nečinilo mi díky ní problém napsat ani odpověď na e-mail či dokonce některý z kratších článků. Jedinou nectností byl mezerník, protože na stisk reagoval pouze ve středu tlačítka. Mě osobně to problém nečinilo, ale ostatní lidé, co si měli možnost telefon vyzkoušet, si na toto stěžovali. Výborný je také výsuvný mechanismus klávesnice. Pomůže s vysunutím a pracuje přesně tak, jak by člověk od takového telefonu očekával.

Ať již máte klávesnici otevřenou nebo zavřenou, vždy budete z telefonu moci cítit výtečnou konstrukční kvalitu, za kterou přístroj vděčí i vhodně zvoleným materiálům. Tloušťka přístroje činí 15,5 mm, což v kombinaci s hmotností 185 g již v kapse určitě pocítíte. Pocity z používání telefonu (po hardwarové stránce) jsou opravdu velmi podobné se starším (výše zmiňovaným) modelem HTC Touch Pro.

Fotoaparát bych kvalitou zařadil do průměru, je schopný pořídit relativně kvalitní snímky, na druhou stranu to zřejmě nebude na poprvé, protože si budete muset na ovládání a jeho vlastnosti alespoň z počátku zvykat. Ani na vzdory rozlišení 720p jsem nemohl být spokojen s kvalitou videa, obzvláště když přihlédnu k tomu, že mizernou kvalitou trpěl i zvuk. Dobře nemůžu hodnotit ani fakt, že všechna nastavení se vždy po vypnutí fotografické aplikace vynulují a při dalším použití fotoaparátu musíte vše nastavovat znovu.

Vhod jistě přijde vhod rozměrný displej. U takovéhoto modelu bych však již dnes očekával nějaký lepší typ, tento je shodný s displeji, s jakými jsme se mohli setkávat již někdy v roce 2009 a jeho velkou nevýhodou je značné vyblednutí při práci venku. Na druhou stranu je citlivý a dobře použitelný uvnitř budov, některé telefony jsou však dnes již výrazně dál.

Chválit nemohu hlasitý reproduktor. Jeho zvuk je tichý a plechový, což je problém většiny modelů od HTC a zatím to nevypadá, že bychom se měli dočkat nápravy. Se zvukem při telefonování ani reprodukcí ve sluchátkách jsem již naštěstí problémy neměl.

Výdrž baterie nebyla špatná, na celý den při náročnějším používání se určitě můžete spolehnout. Telefon by v tomto ohledu měl tedy vyhovovat i náročnějším uživatelům. Určitě je ale nutné počítat s dobíjením každý večer. Mnoho telefonů je na tom ale podstatně hůř, zde jsem tedy spokojený.

Z toho, co jsem doposud napsal, můžete mít pocit, že se jedná o docela rozporuplný produkt. To ale není nic v porovnání s tím, jak fungují Windows Phone 7 v režimu displeje naležato. Otevřete klávesnici a nic se nestane. To se vám stane např. na hlavní obrazovce a často i jinde. Většinou je vše v pořádku a displej se přetočí, ale skutečnost, že telefon s hardwarovou klávesnicí není schopný pracovat v celém prostředí s displejem na šířku, mě zaráží. Je to zvláštní, na druhou stranu si člověk zvykne na to, kdy je telefon schopný jak pracovat docela rychle.

Závěr

Nedokážu se zbavit rozporuplných dojmů. Telefon je na jednu stranu skvěle zpracovaný, vypadá dobře a má klávesnici, kterou v současné době konkurence nedokáže nabídnout. Mohl by to být perfektní přístroj pro uživatele hledající kvalitní pracovní nástroj pro telefonování, práci s poštou či organizaci času. Windows Phone by pro tyto účely nebyl špatným systémem.

Nicméně je zde celá řada výrazných opomenutí, z nichž mám pocit, že se u HTC spíše soustředili na to, aby šel tento model co nejdříve do prodeje, a ne na to, aby byli zákazníci spokojení.

Použití nekvalitního reproduktoru, mezerníku funkčního jen v jednom místě či operačního systému neschopného na některých pracovat ve svislém i vodorovném režimu zobrazení si nedokážu rozumě vysvětlit.

Celkově se mi telefon hodně líbil, při jeho používání jsem se však nedokázal zbavit myšlenky, že se jedná o nedokončený produkt. Přitom stačilo tak málo, a mohlo se jednat o možná vůbec nejlepší telefon na trhu.


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5187