PDASoft

LG Optimus One  povedený Android za rozumnou cenu IV.
Publikováno: Čtvrtek, 21.04. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


A je tu poslední díl podrobné a rozsáhlé recenze zajímavého smartphonu LG Optimus One. Těšit se můžete na dokončení popisu softwarové výbavy a především na praktické zkušenosti s používáním přístroje jako takového, což je podle mého, to nejdůležitější na celém přístroji. Chybět samozřejmě nebude ani závěrečné zhodnocení.



Zprávy a předpověď počasí

Úlohu těchto dvou programů lze snadno odhadnout již podle jejich názvu – poskytují informace o aktuálních zprávách a počasí. Programy využívají lokálních informací, takže servírované údaje by měly vždy odpovídat místu, kde se právě nacházíte. Předpověď počasí je indikována velkou grafickou ikonou uprostřed displeje, pod ní se nachází menší ikonky znázorňující očekávané počasí na dalších sedm dní. Informace jsou získávány ze serveru Weather Channel.

Jednoduchým pohybem se z předpovědi počasí přesunete na přehled nejnovějších událostí. Zobrazení připomíná RSS čtečku, texty jsou zde po vzoru různých čteček vždy doplněny i o obrázek. Data jsou získávána z více zdrojů, což je oproti RSS čtečkám rozdíl – ty mají většinou jeden jediný výchozí zdroj. Po kliknutí na některou ze zpráv dojde k jejímu zobrazení ve webovém prohlížeči, což je také podobné RSS čtečkám.

ThinkFree Office

Program v mém případě bohužel vyžadoval provedení registrace, běžně by měl být ale bezplatný (pro prohlížení) a měl by zvládat zobrazování běžných kancelářských souborů. Bohužel jsem jej ale nemohl vyzkoušet.

YouTube

Program pro sledování videí z YouTube pracoval velmi dobře. Problémy jsem neměl s videi z webových stránek ani těmi, která byla nahrána na Facebooku nebo Twitteru. Integraci do systému lze také pochválit, to je ale již mezi dnešními telefony takový nepsaný standard.

Praktické zkušenosti

Výdrž baterie

Výdrž baterie je pro běžné používání dostatečná. Bez problémů zvládne celý den při aktivním Wi-Fi, automatickém stahování pošty ze tří e-mailových stránek a aktualizacích Twitteru a Facebooku každých 15 minut. Můj styl používání si vyžaduje také denní dávku podcastů aplikace DoggCatcher, na druhou stranu jsem příliš nevyužíval telefonní funkce, protože jsem v telefonu neměl vloženou svojí SIM kartu.

Fotoaparát

První věc, kterou ve spojitosti s fotoaparátem zmíním, je příjemný „klikavý“ zvuk závěrky. Spokojený jsem byl také s rychlostí pořízení snímku – po namáčknutí virtuální spouště na displeji telefon okamžitě zaostřil a začal snímek ukládat, což mu trvalo zhruba dvě vteřiny. V porovnání s ostatními telefony patří snímky svou kvalitou zhruba do průměru.

Přehrávání hudby

Poslech podcastů je jednou z nejčastěji provozovaných činností na kterémkoli z mých telefonů. LG Optimus One si v této oblasti vedl zcela bezproblémově. Na druhou stranu musím přiznat, že jsem ani jednou nespustil vestavěný systémový hudební přehrávač, který jsem nahradil programem DoggCatcher. Velmi zajímavé – viděl jsem to vůbec poprvé – bylo, že při natočení telefonu na šířku se změnila i orientace tlačítek pro regulaci hlasitosti.

E-mail

Zde Android 2.2 v mých očích exceluje – možnost přidat si libovolný počet Exchange účtů s tím, že všechny doručené zprávy se shromažďují v jedné univerzální složce – to je prostě skvělé. Zdá se také, že Android 2.2 oproti dřívějšku podporuje více bezpečnostních protokolů (nemohl jsem vyzkoušet, protože tyto protokoly jednoduše nevyužiji). Při psaní e-mailů jsem však trochu narážel na softwarovou klávesnici, která mě od větší komunikace prostřednictvím telefonu poněkud odrazovala. Na druhou stranu se ale nedá říct, že je klávesnice špatná, určitě si ale budu muset zvykat.

Google mapy

Google Latitude patří mezi mé nejoblíbenější aplikace a podobně jako u většiny Android telefonů byla i zde tato funkce připravena. Mapy si po prvním spuštění automaticky stáhly aktualizaci a na LG Optimus pracovaly spolehlivě.

USB driver

Při prvním připojení telefonu k PC jsem měl problémy s rozchozením vzájemné komunikace. Ty ale byly způsobeny mou neznalostí a neinformovaností, protože jsem si nepřečetl návod a nenainstaloval LG Mobile Support Tool. Pak bylo již vše v pořádku, takže na tento nutný krok nezapomínejte! LG by mohlo tuto fázi určitě udělat uživatelsky přívětivější.

Závěr

Hned na začátku se musím přiznat, že jsem nikdy nebyl fanouškem přístrojů bez hardwarové klávesnice. Na druhou stranu jsem si ale na LG Optimus One hodně rychle zvykl a používal jsem jej zcela bez problémů. Zvládl jsem si na něm prohlédnout internet, odpovědět na e-mail, podívat se na Facebook či Twitter a poslech jsem si svůj oblíbený podcast. A soužití to bylo příjemné.

Ačkoli má přístroj uvnitř pouze 600 MHz procesor, na výkon si nemohu stěžovat, nenarážel jsem na žádné prodlevy či zpomalení. Pochvalu si zaslouží i kvalitní zvuk a povedený displej. Ocenil jsem také operační systém Android ve verzi 2.2, mezi jehož největší výhody patří možnost instalovat aplikace na paměťovou kartu. To mi u mého staršího telefonu bez této možnosti hodně schází.

Poslední příjemnou stránkou telefonu je jeho docela nízká cena, protože jej můžete i bez paušálu u operátora pořídit velmi výhodně. Takto vybavený telefon s OS Android 2.2 mohu za tuto cenu určitě doporučit. Dodávám, že jsem se s ním po testu loučil hodně nerad.

Plusy:

  • Android 2.2 Froyo
  • Velký a dobře čitelný displej
  • Widgety sociálních sítí
  • Rozměry
  • Cena

Mínusy:

  • V porovnání s nejmodernějšími telefony horší rozlišení displeje
  • Musel jsem ho vrátit zpět


Zdroj: Jim Fowl pro SmartphoneGurus.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5195