PDASoft

Samsung Galaxy S2 - nejlepší Android současnosti
Publikováno: Pondělí, 30.05. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Android


Do testu se dostala vlajková loď platformy Android. Nový Samsung Galaxy S II je nástupcem populárního Samsung Galaxy přicházející s řadou více či méně zajímavých vylepšení. Již nyní můžeme s jistotou prohlásit, že i tentokrát se bude jednat o prodejní hit, který se budu prodávat po milionech kusů po celém světě. Kromě tenkého provedení totiž zaujme i vysokým výkonem a obrovským displejem. A to rozhodně není vše, zákazníky bude lákat i řadou dalších svých vlastností.



Ještě než se Galaxy S2 dostal na trh, bylo po celém světě předobjednáno tři miliony kusů. I to svědčí o tom, že se mezi Android telefony bude jednat o něco výjimečného. Zdá se, že něco uživatele k tomuto telefonu láká, a určitě to nebude jen jeho dvoujádrový procesor nebo tenké tělo, protože se ukazuje, že lidé příliš nedbají na věci, jako je rychlost procesoru, velikost paměti apod.

V mém případě upoutal S2 pozornost ihned, co jsem jej poprvé viděl a od té doby, co jsem jej vzal poprvé do ruky, se tento stav nijak nezměnil. Telefon přitom není od ostatních Androidů s velkým displejem až tak odlišný, přesto má něco, čím se liší. A právě tuto odlišnost se budu snažit vypátrat a nastínit.

V tomto článku záměrně nebudu S2 příliš porovnávat s jinými přístroji. Takovýto článek by se ale měl v dalších dnech rovněž objevit.

Obsah balení

Samotná černá krabička se od jiných telefonů značky Samsung nijak zvlášť neliší. Kromě samotného telefonu se v balení nachází microUSB nabíječka, microUSB kabel, akumulátor s kapacitou 1650 mAh a stereo sluchátka s náhradními špunty do uší. Pokud přihlédneme k ceně telefonu, očekával bych o něco více. Alespoň ochranná fólie na displej zde být mohla, na druhou stranu je displej chráněn Gorilla sklíčkem, takže by to možná bylo zbytečné.

První dojmy

Názory na Galaxy S2 jsou rozdílné. A oprávněně. Na jednu stranu před sebou máme telefon s tloušťkou, díky které působí téměř neuvěřitelně. Na stranu druhou ale slyšíme hodně stížností na nízkou kvalitu konstrukce, která je zcela jistě výsledkem malé tloušťky, velkého displeje (4,3“) a snahy uchovat co nejnižší hmotnost (116 g). Což je skvělá hodnota vzhledem k tloušťce přístroje a jeho výbavě, ale skutečně se to jinak na přístroji nepodepsalo?

Nazývat konstrukci jak nekvalitní by asi nebylo zcela spravedlivé. Telefon navzdory všemu výše zmiňovanému není žádným platovým chrastítkem a v ruce působí docela solidně. Zadní kryt je sice po odejmutí z telefonu neuvěřitelně tenký, když je ale na svém místě, plní svou úlohu bezchybně. Je mi jasné, že některým lidem se výrobce ničím jiným než kovem a sklem nezavděčí, ale ani to nemusejí být vždy ty nejvhodnější materiály. A určitě nejenom z pohledu hmotnosti.

Výrobci by se měli spíše snažit o výrobu takových telefonů, které mohou bez problémů obstát nárokům dnešních uživatelů. V tomto případě je displej kryt odolným Gorilla sklíčkem a zadní kryt nebude problém vyměnit, pokud by se snad poškrábal. Při případném pádu by měl být náraz rozptýlen do velké plochy a telefonu by nemusel nijak vážně uškodit. Zdá se tedy, že výrobce zvolil velmi praktickou cestu, jak s minimem nákladů vyrobit nenápadný, ale docela odolný telefon.

Samsung S2 je velký telefon, o tom není pochyb, na druhou stranu ale může nabídnout i rozměrný displej schopný skoro konkurovat i tabletům. Velký displej je při řadě činností nesporou výhodou (sledování videa, zadávání dat, práce s komplexnějšími aplikacemi, hraní her), ale i nevýhodou (obsluha přístroje jednou rukou). To je ale logický rozpor a rozhrnutí mezi velkým displejem a pohodlným ovládáním jednou rukou tak vždy zůstane na konkrétním uživateli. Osobně jsem ale rozhodně pro větší displej, který dokáže vše vynahradit.

Telefon je opravdu neuvěřitelně tenký a na někoho může působit, jako kdyby pocházel ze Star-Treku nebo jiného populárního sci-fi seriálu.

Zřejmě kvůli tloušťce telefon překvapí rozmístěním některých prvků. Třeba vypínací tlačítko se nyní nachází na pravém boku přístroje, na což si bude nutné nějakou dobu zvykat, ale nemělo by to způsobovat větší potíže. Na vrchní straně se nachází 3,5 mm jack konektor, na opačné straně si pak své místo uzmul microUSB konektor. Umístění tlačítek pro regulaci hlasitosti na levý bok již nijak překvapivé není. Čelní strana obsahuje pouhá tři tlačítka pod displejem – hlavní tlačítko pro návrat na hlavní obrazovku doplněné o tlačítko pro vstup do menu a návrat zpět. Toto uspořádání je praktické, myslím, že tlačítko pro aktivaci vyhledávání mnoha uživatelům chybět nebude. Tlačítka pro vstup do menu a návrat zpět jsou dotyková a svítí pouze při práci s telefonem, což může zpočátku působit nezvykle. Ačkoli bych preferovat spíše hardwarové klávesy, celkově jsou ale s rozmístěním prvků na telefonu spokojený.

Praktické používání

Co se hardwaru týče, působí telefon velmi dobře, což je pro mnoho uživatelů možná i tím nejdůležitějším, jaké pocity v nás ale telefon zanechává při praktickém používání? Na to se postupně podíváme na následujících řádcích. Každodenní používání je přeci důležitější než kolik operací za sekundu zvládne procesor, nebo to, že si fotoaparát může v některých situacích vést hůře, než konkurence.

Fotoaparát

Poslední věta předchozího odstavce ale byla myšlena jen jako příklad, fotoaparát modelu Galaxy S2 se totiž skutečně povedl. O to více zamrzí absence vyčleněného hardwarového tlačítka, i když softwarové tlačítko na displeji je naštěstí dostatečně velké.

Rozhraní fotoaparátu nijak nevybočuje, kromě možnosti pořízení fotografie nabídne i přístup k bohatému nastavení nebo logicky ovladatelný zoom, o jehož kvalitách ale snad není nutné příliš hovořit. Příjemně překvapený jsem byl z rychlého startu fotoaparátu, což je důležitý, ale často opomíjený faktor. Ono totiž není nic horšího, než když se vám vytoužená scéna stihne rozplynout rychleji, než stačíte nastartovat fotoaparát a zvěčnit si ji.


I při praktickém zkoušení fotoaparát v parku, kde jsem fotografoval své děti, si fotoaparát vedl velmi dobře. Pořídit jsem zde necelou stovku snímků a dá se říci, že ani jeden nebyl pokažený. Špatně si nevedl dokonce ani blesk nebo snímky s aplikovanými grafickými efekty.

Taktéž video patří mezi to lepší – však ono mnohé naznačují již rozlišení 1080p a frekvence 30 fps. Digitální kameře se záznam sice nedokáže vyrovnat, ale mezi chytrými telefony patří určitě k tomu nejlepšímu. Ani záznam zvuku není špatný, některé telefony Nokia ale zvuk nahrávají přece jen s větší čistotou. Přesto všechno budou uživatelé v této disciplíně zcela jistě spokojeni.

Jako doplněk je zde připravena i druhá kamera na čelní straně, která má rozlišení dva megapixely a své využití najde zejména při videohovorech.

Displej

Právě displej ponejvíc ovlivnil celkové rozměry přístroje, úhlopříčka 4,3 palce je opravdu úctyhodná. Tento rozměr se však (kupodivu) u telefonů objevuje stále častěji. Výrobcům tak nezbývá, než aby se pokoušeli co nejvíce redukovat všechny ostatní zbývající části telefonů.

Osobně se mi použitý displej líbil hned z několika důvodů. V prvé řadě to byla samozřejmě velikost, která je skvělá nejen pro sledování filmů či navigaci, dále to bylo ale také velmi věřné podání barev. Ty spolu s výbornými pozorovacími úhly tvořily skutečně vynikající zobrazení. Perfektní čitelností se displej může pochlubit i venku na přímém slunečním světle. Spokojený jsem byl také s optimálně citlivými reakcemi na dotyky prstů. Ani rozlišení 480 x 800 bodů není důvodem ke stížnostem – vše bylo čisté a dostatečně ostré.

Celkový pohled na displej bude odvislý od požadavků konkrétních uživatelů. Někdo dá raději přednost RETINA displeji, jiný radši ocení větší rozměry a dobrou čitelnost za všech světelných podmínek spolu s věrným zobrazením barev. Za sebe ale musím říci, že nejen sledování filmů jsem si na tomto displeji neskutečně užíval, on je totiž ten větší prostor a skvělé barvy v porovnání s jinými telefony skutečně znát.

Výkon

Dvoujádrový procesor s frekvencí 1,2 GHz, 1 GB RAM, Android 2.3 (Gingerbrad) a 16 GB vnitřní paměti. To je celkem úctyhodný výčet vlastností přinášející téměř jistotu, že by telefon neměl mít problémy se žádnými provozovanými činnostmi. Problémy neměl dokonce ani vestavěný editor videa. Rychlý je i start telefonu, ačkoli je stále nutné čekat 30 vteřin, než je možné telefon začít využívat.

Možná se ptáte, proč je nutné do telefonu „cpát“ dvoujádrový procesor s frekvencí 1200 MHz. Já také. Je jen málo činností, při kterých se využije takovýto výkon, ale na chytré telefony musíme začít pohlížet podobně jako na stolní počítače. Hodně lidí si kupuje něco lepšího s tím, že ačkoli to v současné době zcela nevyužijí, může se v budoucnu objevit něco, kde se onen vyšší výkon hodit bude. I u Samsungu SII se tak pohlíží směrem k budoucnosti a těžko to kritizovat, ačkoli je fakt, že nyní třeba maximálního výkonu využijete jen zřídka.

S výkonem Galaxy SII jsem zkrátka musel být spokojen. Na druhou stranu ale musím přiznat, že v porovnání s ostatními výkonnými smartphony dnešní doby to není výraznější rozdíl. Alespoň při běžném používání. Nepochybuji o tom, že komplexnější aplikace a hry by dokázaly výkon tohoto procesoru využít podstatně lépe a rozdíly by již začaly vynikat. Jak jistě uvidíme v následujících měsících.

Multimédia

Dostáváme se k další velmi silné stránce nového Galaxy. Výkonný procesor a rozměrný displej s vysokým rozlišením jsou zárukou skvělého zážitku při sledování videí. Telefon opravdu působí spíše jako malý tablet. Video je navíc možné při nastavení vyššího jasu téměř nerušeně sledovat i venku na slunci.

Pochvalu si zaslouží i poslech hudby, kdy je situaci navíc možné výrazně zlepšit použitím vlastních sluchátek. Jen bych si přál, aby byl trochu intuitivněji vyřešen hudební přehrávač, kde mi vadilo zdlouhavé vyhledávání skladeb. Na druhou stranu je ale možné stáhnout některou z mnoha alternativ. Telefon nabídne i řadu velmi věrných a realistických zvukových efektů, se kterými si hudební fanoušci zcela jistě také vyhrají.

Na rozdíl od telefonů HTC je dobře použitelný i hlasitý reproduktor. Jeho kvalita potěší zejména s ohledem na velmi malou tloušťku přístroje. Chvílemi zní hudba trochu plechově, tento problém by ale mohlo být možné vyřešit i softwarově.

Dále je zde také např. FM rádio nebo funkce AllShare pro sdílení multimédií prostřednictvím DLNA s ostatními domácími přístroji.

Při návrhu Galaxy SII hrály multimédia důležitou roli a Samsung zde rozhodně nezklamal. Potěší také stále se rozšiřující nabídka nejrůznějších služeb a třeba také neustále se rozrůstající Google Movies, které by obzvláště v tomto případě mohly také přijít vhod.

Vstup dat

Možná již víte, že nejsem zastáncem psaní prostřednictvím dotykového displeje a proto již dlouho čekám na iOS nebo Android přístroj, který nabídne velký displej a nějakou formu hardwarové klávesnice. Android alespoň dává uživateli na výběr z různých možností psaní, jednou z nich je i v poslední době oblíbený Swype. Nevýhodou je, že si občas při psaní můžete zakrývat ostatní písmenka, na druhou stranu to ale není u SII s velkým displejem až takový problém. Musím tedy přiznat, že tentokrát jsem byl s psaním i docela spokojený.

Osobně si myslím, že standardní systémová klávesnice není lepší než u Androidu, při použití Swype bych ale preferoval právě tuto volbu. V nastavení se dá objevit také možnost zadávat znaky prostřednictvím rozpoznávání ručně psaného textu. Každý by si tedy měl najít způsob psaní, který mu bude vyhovovat.

Baterie

Zatím jsem nenašel chytrý telefon, který by nemusel šáhnout alespoň po jednom kompromisu, a právě výdrž baterie je oblastí, kde k tomu dochází docela často. V případě dnešního testu jsou mé pocity jakési smíšené. Je pravda, že SII může dosáhnout i na dvoudenní výdrž, pokud jej ale začnete vytěžovat náročnějšími činnostmi, začne výdrž rychle klesat. Výdrž bych tedy ohodnotil jako průměrnou, což ale není vzhledem k velkému displeji a výkonnému procesoru špatné.

Kvalita hovoru

Původní Samsung Galaxy S byl v kvalitě hovoru příkladným telefonem a drtivě porážel většinu konkurence. Galaxy SII na tom také není špatně, tak dobře jako jeho předchůdce si ale nevede, protože jeho zvuk není tak prokreslený ani hlasitý. Stále však patří mezi to nejlepší.

Spokojen jsem byl také s hlasitým odposlechem, jehož jedinou nevýhodou bylo zkreslení při nastavení nejvyšší hlasitosti.

Citlivost na signál

Bez problémů. Snad všude jsem měl signál minimálně na polovině, HSDPA jsem byl schopný chytat i doma, což nebývá samozřejmé. Příjem signálu jsem samozřejmě nijak neměřil, podle mých zkušeností si ale telefon vede dost dobře. Výtky nemám ani k vestavěnému GPS přijímači.

Software

Základ telefonu tvoří operační systém Android, v tomto případě po vzoru ostatních telefonů Samsung doplněný o rozšířené uživatelské rozhraní TouchWiz. Telefon tak již v základu nabídne např. Google Navigaci, několik hubů pro správu multimédií a různé užitečné doplňky pro domovské obrazovky. Podobně jako u iOS je možné měnit rozmístění ikon na ploše a uvítal jsem i možnost pořízení screenshotu obrazovky současným stiskem hlavního tlačítka a vypínače. Byl jsem až překvapen, jak snadno se telefon ovládal i za přítomnosti minima hardwarových tlačítek.

Je vidět, že pokud si dají výrobci záležet, trochu upraví software a nasadí odpovídající hardwarovou výbavu, je i Android opravdu příjemnou platformou, která se opravdu stává jedním z nejlepších mobilních operačních systémů.

Další

Oblíbil jsem si program Samsung Kies, který je možné využít pro bezdrátový přenos multimédií do telefonu. Z počátku si na jeho ovládání budete muset zvykat, později ale oceníte, že telefon nemusíte k počítači připojovat kabelem.

Uvítal jsem také kancelářský balík Polaris Office, i když na druhou stranu musím přiznat, že bych zde raději viděl Documents To Go, který působí více jako součást systému.

To samozřejmě není vše, v nabídce se nachází celá řada dalších programů i drobných vylepšení a úprav, bohužel ale není možné do recenze zakomponovat úplně vše.

Závěr

Samsung Galaxy SII je dobrý telefon. Skvěle si vede snad ve všech myslitelných oblastech a důvodů ke kritice je jen pomálu. V současné době se jedná o nejlepší telefon na platformě Android a jako takový bude pro telefony iPhone či BlackBerry těžkým oříškem, protože vyniká v tolika možných směrech.

Konkurencí by mohl být docela podobný Sony Ericsson Arc, při bližším zkoumání ale rychle zjistíme, že Samsung je na tom přeci jen v celkovém pohledu lépe, zejména při pohledu na fotoaparát a celkovou multimediální výbavu. Na druhou stranu se Sony Ericsson pohodlněji drží v ruce a lépe se mu daří maskovat celkově velké rozměry.

Jak jsem říkal na začátku - ještě před startem prodeje nashromáždil Samsung více než tři miliony objednávek. Nyní se tomu již vůbec nedivím. Samsung Galaxy S II totiž zaujme hned několik skupin uživatelů – nadšeni budou nejenom techničtí uživatelé, kteří budou mít radost z výbavy telefonu, zákonitě se takový přístroj ale bude líbit řadě běžných uživatelů, kteří se jen poohlížejí po něčem zajímavém a pěkném.


Zdroj: Shaun McGill pro Lost in Mobile.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5229