PDASoft

Několik pohledů na iPhone 4 po roce používání
Publikováno: Čtvrtek, 28.07. 2011 - 00:00:00
Téma: Apple iPhone


Je tomu již rok, co se na trh dostal Apple iPhone 4. Pokud by Apple dodržel zažitý vzor, již by se dokonce prodával model s číslicí 5. Jenže letos je tomu jinak. Letos jsme se alespoň doposud nového iPhonu nedočkali, proto starší model zůstává nadále vlajkovou lodí. A protože již nejrůznějších recenzí a podobných článků vyšlo obrovské množství, v tomto článku se zaměříme na dlouhodobé dojmy několika zkušených uživatelů iPhonu.Georgia

Jaký je můj názor na iPhone po roce používání? Stále musím říci, že se jedná o jeden z nejhezčích telefonů vůbec. Ano, již si můžeme koupit telefony s vyšší rychlostí i větším displejem, ale iPhone 4 je i díky Retina displeji a výborné výdrži baterie dobře konkurenceschopný. K tomu je nutné přečíst také jednoduché ovládání a obrovskou nabídku aplikací včetně jeho špičkové pozice v oblasti her. To potvrzuje i skutečnost, že se stále jedná o jeden z nejprodávanějších telefonů na trhu.

Vypustí Apple iPhone 5 brzy? Pravděpodobně ne. Ale měl by, protože pokud nejste ten, kdo udává trendy, brzy je budete pouze dohánět.

Cody Allison

I po roce je iPhone 4 skvělým přístrojem. Lidé v mém okolí používají různé přístroje, ale ani jeden z nich není tak dobrý, jako ten můj. Svým designem i provedením je iPhone na špici a téměř nikdo se mu nemůže rovnat. I kvalita pořizovaných fotografií stále patří k tomu nejlepšímu. Povedené snímky lze pořídit i prostřednictvím kamery na čelní straně, která své využití najde zejména v kombinaci s Face Time. A Retina displej dělá z iPhonu i nadále to nejlepší. Oceňuji také snahu výrobce o napravování chyb a vydávání systémových aktualizací, výrobce, který se o své produkty stará, má velkou výhodu rozhodování o nákupu dalšího telefonu. Ke kladnému hodnocení přispívá také podpora Apple AirPlay nebo chystá pátá verze operačního systému iOS 5.

iPhone 5 podle mého názoru přijde již brzy a už se nemohu dočkat, až se dozvím, jakým směrem se bude Apple v jeho případě ubírat.

George Lim

Když byl iPhone 4 oficiálně představen, byl jsem unešený, zejména kvůli Retina displeji a pětimegapixelovému fotoaparátu se záznamem 720p videa. Ze svého iPhonu 2G jsem na čtyřku přešel hned ihned poté, co se začala prodávat, ale i po roce občas přijdou okamžiku, kdy si připadám, že používám telefon z budoucnosti. Telefon jsem si zvykl používat místo digitální kamery, protože kvalita pořízeného videa bez problémů postačí pro běžné promítání i nahrávání na YouTube. Telefon se díky softwarovým aktualizacím navíc neustále zlepšuje.

S iPhonem 4 jsem velmi spokojený, navíc se díky přicházejícímu iOS5 jeho možnosti zase o něco zvětší. Pokud mě iPhone 5 neuchvátí stejným způsobem jako čtyřka (což se může stát), ponechám si zatím starší verzi.

Matt Miller (Nokia Experts)

Již to bude rok, co se začal iPhone 4 prodávat. Během té doby mi prošlo rukama obrovské množství různých přístrojů se Symbianem, Androidem, Windows Phone 7 i BlackBerry OS a musím říci, že kdyby iPhone prodával i můj operátor, určitě bych jej používal také. Symbian trpí nedostatkem aplikací a zastaralým uživatelským prostředím, přístroje s Androidem začnou vždy po čtyřech týdnech zamrzat nebo se zpomalují, u Windows Phone je malý výběr telefonů, a BlackBerry OS je příliš stará platforma s minimem aplikací. iPhone 4 je fantastický smartphone a jediný důvod, proč jej ještě nemám, opravdu je, že jej nemá ve své nabídce můj operátor.

Navíc většinu zbývajících výtek směrem k jeho operačnímu systému (notifikace, způsob realizace systémových aktualizací apod.) řeší nadcházející iOS5, který podle mého názoru potěší velkou skupinu uživatelů. Apple zatím přináší novou verzi iPhone pravidelně, takže čekám, že jeho pátou generaci uvidíme ještě letos.

Ally Kazmucha

Mé návyky byly, co se mobilních telefonů týče, velmi špatné. A ačkoli se poslední dobou mění, jsem sám překvapený, že iPhone 4 používám již rok. A ačkoli se těším na iPhone 5, musím uznat, že i čtyřka je velmi dobrým společníkem. To mohu říci o povedeném fotoaparátu, který pro své účely dokonale postačuje a např. i o rychlosti telefonu, která je rovněž více než dostatečná. I přes provedený jailbreak jsem neměl s iPhonem 4 nikdy žádné potíže.

Také si myslím, že se iPhone 4 ze všech předešlých verzí drží nejlépe v ruce, a to s pouzdrem i bez něho. Zpočátku jsem se obával o sklo na čelní i zadní straně, zatím je ale vše v pořádku. Na druhou stranu jsem musel svůj iPhone již dvakrát reklamovat kvůli nefunkčnímu vypínacímu tlačítku. Otázkou je, jestli to něco vypovídá o nižší konstrukční kvalitě, nebo jsem měl pouze smůlu. Z mnoha důvodů ale stále považuji iPhone 4 za to nejlepší, co je možné dnes koupit. Podle mého názoru se může iPhone směle měřit i s telefony představenými v současné době. RIM ztrácí dech již delší dobu a Android je stále extrémně roztříštěná platforma. A ačkoli se již nemohu dočkat, až budu vědět, co vše umí pátá verze iPhone, i se stávající čtvrtou generací jsem dokonale spokojený.

Leanna Lofte

iPhone 4 se začal prodávat již před rokem, stále je ale nejlepší telefon na trhu – právě i přes svůj věk. Ve světě, kde mají uživatelé rádi to „nejnovější a nejlepší,“ by ale Apple neměl zbytečně otálet a iPhone 5 by měl vypustit do prodeje co nejdříve. Svůj iPhone 4 mám ráda, na druhou stranu je ale pravda, že už by to opět chtělo něco nového.


Kevin Michaluk, Smartphone Experts (a CrackBerry.com)

On už je to skutečně rok?! Pro běžné uživatele je iPhone 4 stále špičkou, protože se velmi snadno ovládá, chlubí se dobře zpracovanou konstrukcí a nabízí skvělý podpůrný ekosystém (iTunes, App Store, ..) umožňující z přístroje dostat maximum. Normální lidé zkrátka nemají důvod být jakkoli nespokojení a podle mého názoru se iPhone 4 bude prodávat velmi dobře až do doby, kdy Apple zastaví jeho výrobu. S uvolněním iPhonu 5 by Apple neměl zbytečně spěchat. Do prodeje by jej měl uvést skutečně až v momentě, kdy si bude jistý, že se jedná o to nejlepší, co může v danou dobu nabídnout. Ostatní se možná dívají po specifikacích, ale v Applu velmi dobře vědí, že specifikace tvoří jen velmi malou část celkového dojmu z přístroje.

Pokud odhlédneme od hardwaru, musím přiznat, že trochu nudný začíná být operační systém iOS 4, takže se hodně těším na novinku v iOS5 (přestože si myslím, že možnosti domovské obrazovky jsou stále ještě docela omezené).

I přes špičkové rozlišení by se mi také líbilo, kdyby nová generace iPhonu nabídla větší displej. Pokud si totiž vyzkoušíte Android telefony s displeji s úhlopříčkou přes čtyři palce, bude vám displej současného iPhonu připadat malý.

Keith Newman (PreCentral.net)

Toto je první okamžik, kdy přiznávám, že iPhone 4 je již technologicky zastaralý. Aktuální výbava přístroje již dnes zkrátka nemůže stačit špičce a stává se nedostatečnou. To platí hlavně při použití náročnějších aplikací nebo spuštění jejich většího počtu. 512 MB operační paměti také není nijak zázračná hodnota. Na druhou stranu je nutné brát fakt, že se jedná o rok starý přístroje.

Proč jsem tolik negativní? Vlastně nejsem. Jen jsem shrnul fakta.

Jinak ale musím uznat, že se jedná o jedno z nejvíce sexy zařízení, která jsem používal. Jeho design využívající kovových a skleněných prvků a oblých hran je parádní, k tomu můžeme přičíst mechanická tlačítka, mřížku reproduktoru nebo třeba vystavené šrouby. Tak trochu se obávám, že nová generace iPhone bude mít problémy, aby čtyřku vůbec překonala. Pravděpodobně zde bude procesor A5 (možná dokonce i zatím neoficiální A6), více paměti, lepší grafický čip – zde samozřejmě nebude moci rok staré zařízení konkurovat. I tak se ale rozhodně nebude mít stávající iPhone 4 v porovnání s novinkou za co stydět. V Applu si možná myslí to samé, protože iPhone 4 oproti předchozím verzím překlenuje mnohem delší časové období, než jakýkoli iPhone dříve.

Stále si ale myslím, že nic z toho nebude moci překonat čistý elegantní design stávajícího iPhonu.

Phil Nickinson (Android Central)

Pokud někdy existoval telefon, který mohl vyvolat během své existence tolik povyku, je to právě iPhone 4. Radikálně odlišný design (sklo a kov – to se často nevidí!) mohl pro výrobce představovat zajímavou výzvu, ale těžko zpomalí prodeje, že? iPhone 4 zkrátka opět posunul iOS platformu, což se mu navíc povedlo velmi neotřelým způsobem.

Zvažte toto – nikdo nemůže zpochybnit, že Motorola Droid, která se začala prodávat koncem roku 2009, byla populárním přístrojem. V roce 2010 se na trh s minimálními inovacemi dostal Droid 2. Nyní je na cestě Droid 3, ale nečeká jej stejný osud?

To je rozdíl mezi Applem a kýmkoli jiným. Apple totiž kontroluje hardware, software, a což je možná vůbec nejdůležitější – sdělení zákazníkům. Apple si totiž dokáže pro uvedení svého přístroje sám vytvořit ty nejlepší podmínky. Nezáleží na tom, kdy Apple uvede iPhone 5. Nový iPhone zkrátka opět způsobí stejný rozruch, jako tomu bylo kdykoli dřív.

Chris Oldoryd

Když jsem zjistil, že na WWDC nebyl představen nový iPhone 5, byl jsem zděšený. Došlo mi, že nebudu mít po roce nový iPhone, na což jsem byl již zvyklí. Když se má mysl ale uklidnila, musel jsem přiznat, že iPhone 4 i po roce stále patří mezi to nejlepší, co může člověk mít. Co mi vlastně chybí? Displej je stále výborný, reakce telefonu jsou rychlé, a takto bych mohl pokračovat – telefon dobře zvládá vše, co používám.

Zodpovědět otázku, jestli se vyplatí počkat na nový iPhone nebo koupit stávající, však není jednoduché. Kupovat iPhone 3GS před zahájením prodeje iPhonu 4 nemělo příliš smysl – tam už bylo potřeba změn. iPhone 4 však stále patří k tomu nejlepšímu, co lze pořídit. Apple tedy bude muset u iPhonu 5 přijít s něčím hodně zajímavým, aby starší model zastínil. Má odpověď na otázku, jestli si nový iPhone koupím, je určitě ano. Pokud by se však někdo ptal, jestli je to skutečně potřeba, odpovím, že ne.

Chris Parsons (CrackBerry.com)

Tak a je to tedy – iPhone se prodává již přes rok a stále patří k tomu nejlepšímu na trhu. A i když by Apple mohl pravděpodobně na úspěchu iPhonu 4 ještě nějakou dobu vydělávat, uživatelé se již nemohou dočkat jeho nástupce. A protože se zejména Androidu v současné době daří opravdu hodně dobře, bude muset Apple přijít s něčím hodně zajímavým, aby převahu opět překlonil na svou stranu.


Rene Ritchie

iPhone čtyři používám každodenně od jeho uvedení na trh, zpočátku s iOS4, nyní s betaverzí iOS 5.

Není dobré podceňovat sílu pravidelně vydávaných softwarových aktualizací – obzvláště pak v případě, že si je mohou majitelé všech přístrojů stáhnout ve stejný den. iOS4 potěšil mnoho uživatelů staršího 3GS, iOS 5 pro iPhone 4 pak přijde jistě vhod celé řadě uživatelů, kteří budou rádi za možnost používat nový systém, aniž by si kvůli tomu museli pořizovat i nový telefon.

OK. Softwarový update sice nepřidá do iPhonu 4 datové přenosy LTE, 3D displej nebo dvoujádrový procesor, ale on to v podstatě ani nepotřebuje. I přes své stáří totiž může iPhone 4 velmi dobře konkurovat i těm nejnovějším telefonům z dílen ostatních výrobců. A ačkoli mu chybí některé funkce, stále patří k tomu nejlepší. Pokud chcete telefon, který umí udělat to, co se po něm chce, a ne naopak, iPhone 4 je stále skvělou volbou.

Druhou věcí je však současná situace na trhu. Mezi výrobci chytrých telefonů je dnes opravdu velká konkurence a Apple bude muset opět přijít s něčím velkým, aby si i v oblasti hardwaru udržel své výsadní postavení.

Zdroj: Rene Ritchie pro TiPb.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5281