PDASoft

Život s webOS a ničím jiným  aneb HP Touchpad jako jediný počítač
Publikováno: Středa, 24.08. 2011 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Dokáže tablet s webOS nahradit klasický počítač? Na následujících řádcích si můžete přečíst zkušenosti uživatele, který se (ačkoli trochu nedobrovolně) rozhodl HP Touchpad používat jako svůj primární přístroj.Několik dní jsem se dostal do velmi nepříjemné situace. Můj domov byl totiž vykraden a já přišel o vše od televizoru přes počítač až po herní konzoli. Naštěstí nikdo nebyl doma a nikomu se tak nic nestalo. Jediným přístroj, který mi zůstal, je HP TouchPad. Jedná se o jediný můj současný počítač, multimediální přehrávač i herní konzoli. Je život, kdy se člověk spoléhá pouze na webOS vůbec možný?

Během několika posledních dní jsem stáhl a vyzkoušel mnoho užitečných aplikací a navštívil mnoho praktických webových stránek. Protože nemám počítač, musel jsem vyhledat aplikace, které mi umožní dělat vše, aby jej bylo možné nahradit. Prozatím jsem odhalil několik opravdu velmi šikovných programů a také jsem si uvědomil skutečnou kvalitu vestavěného webového prohlížeče a Google Docs.

Nyní počítám s tím, že většina uživatelů se podiví nad tím, co považuji za základní předpoklady pro pohodlí v mém digitálním životě:

  • HP MovieStore
  • Amazon Kindle
  • Epicurious
  • Comics HD
  • Galcon Fusion

Tyto programy jsem si stáhl jako náhradu za software a služby, které jsem byl zvyklý používat na svém MACu a PS3. Uvedení HP MovieStore právě v tento čas mi tak přišlo vhod, protože se občas rád podívám na nějaký ten film. Samotný obchod je udělaný docela hezky a vše funguje zcela plynule. Výběr filmů je sice zatím docela omezený, přesto si dle mého názoru většina uživatelů jistě vybere. Líbilo by se mi však, kdyby HP nabídlo možnost filmy skladovat přímo na nějakém internetovém úložišti, nebo je streamovat tak, abych si je nemusel nejdříve stahovat do přístroje. Ono když máte jediný přístroj s pamětí o kapacitě 32 GB, tak to není s místem úplně jednoduché, obzvláště když si jeden film ukousne např. 1,5 GB paměti. To je ale směrem k HP MoviStore má jediná výtka. Pokud tedy plánujete tablet používat i k zábavě, jeví se HP TouchPad jako dobrá volba.

Nečtu sice příliš často, ale mám rád Sherlocka Holmese, a na Amazonu je spousta knih zdarma, takže si občas udělám oddechovou chvilku s literaturou. Amazon Kindle jsem poslední dobou používal docela často a musím říci, že jsem si rychle zvykl a samotný program si užíval. I díky multitaskingu a systému notifikací jsem si Kindle na TouchPadu využíval častěji, než tomu bylo na jiných zařízeních. Pokud se začtete do své oblíbené knihy, nic vás jen tak nevyruší. A pokud ano, díky jednoduché práci s kartičkami zastupujícími spuštěné aplikace se s „rušitelem“ rychle a snadno vypořádáte. Vše je opravdu jednoduché a intuitivní.

Protože rád vařím, stala se nedílnou součástí výbavy mého TouchPadu i aplikace Epicurious, která mi při vaření bude se svou sbírkou receptů věrně asistovat. Mám to promyšlené – do kuchyně si položím svou TouchStone nabíječku a TouchPad mi poslouží jako skvělá novodobá kuchařka! Kromě mnoha receptů, které je možné filtrovat dle kategorií, navíc nabízí Epicurious i užitečný seznam nákupů.

Dalších několik aplikací jsem si stáhl čistě pro zábavu. Galcon Fusion je například moc pěkná hra, kterou mohu doporučit každému. Pokud potřebujete zabít čas, nenajdete nic lepšího. A ačkoli nejsem nijak velkým příznivcem komiksů, stáhl jsem si i program Comics HD.

Na mém MACu jsem si hodně oblíbil funkci Spotlight. Pokud by snad někdo nevěděl, o co se jedná, pak prozradím, že jde o univerzální, ale velmi šikovně provedené vyhledávání. Spotlight prohledává skutečně vše ve vašem počítači včetně dokumentů, přitom je ale velmi rychlé. Spotlight opravdu dokáže ušetřit hodně času a zpříjemnit život. Ale víte co je ještě lepší? Just Type. Ačkoli Spotlight prohledává vše, stejně jako Just Type, nemůže s vyhledanými výsledky provádět žádné akce. Ačkoli jsem tuto funkci už dříve zkoušel na Pre 2, až nyní jsem si uvědomil, o jak mocný nástroj se jedná. To je panečku funkce, moci téměř vše vykonat rovnou z hlavní obrazovky přístroje. Tohle je o něčem jiná, než hlavní obrazovka u nejmenované konkurence plná ikon. I díky tomu mi počítač vlastně chybí mnohem méně, než bych očekával, protože spoustu věcí na tabletu dokážu provést rychleji. Ve Spotlight si sice můžu vyhledávání nadefinovat podrobněji, na druhou stranu ale umí Just Type vyhledávat např. i v připojeném webovém úložišti.

Na Touchpadu se mi také hodně líbí odezva softwarové klávesnice. Klávesnice je rychlá a pracuje se s ní výborně! Mnoho z vás by si určitě přálo hardwarovou klávesnici, za sebe ale mohu upřímně prozradit, že bych se bez ní snad i obešel. Výborné např. je, že velikost klávesnice si můžete měnit podle potřeby aktuální aplikace, to třeba s hardwarovou klávesnicí budete dělat hodně složitě. Navíc při psaní nejsem výrazně pomalejší než na běžné počítačové klávesnici. Spoustu času ušetří také vždy přítomná řádka pro zadávání číslic.

Na závěr bych se ještě chvíli rád věnoval výpočetnímu výkonu vestavěného webového prohlížeče, který jsem v posledních dnech dokonale prověřil. Rukou mi prošla už spousta nejrůznějších přístrojů, ale zatím žádný se v plynulosti, spolehlivosti ani rychlosti Touchpadu nemůže rovnat. Funkčně se mi líbí prohlížeče na přístrojích s operačním systémem od Googlu, ale jejich reakce zkrátka nejsou tak dobré. Skvěle funguje také Flash, možná dokonce lépe než na mém stolním počítači. Flash na tabletech jsem nikdy neměl příliš rád, musím ale uznat, že na Touchpadu jsem si na jeho přítomnost rychle zvykl. Zde absenci svého počítače tedy určitě nepociťuji.

V současné době Touchpad určitě zdaleka překonává má očekávání. Ve většině činností dokáže zcela bez problémů nahradit můj klasický počítač. Touchpad mi zkrátka dokazuje, že investice do jeho pořízení rozhodně nemusím litovat.


Zdroj: Esteban Camacho pro PreCentral.netTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5301